אחד הנושאים הכי מדוברים בכל מה ומי שקשור לטבעונות, טבעונאות (מזון RAW) וצמחונות הוא חוסר בויטמין b12. מדובר בנושא חשוב בו עוסקים כל שוחרי הבריאות - צמחונים, טבעונים וגם מי שאוכל תפריט מאוזן הכולל את כל המזונות או את רובם.

 

במאמר הבא נתאר את החשיבות של ויטמין b12, מי יכול לסבול ממחסור, למה המחסור הזה יכול לגרום, איך מזהים ואיך נמנעים ממנו.

 

מהו ויטמין b12?

ויטמין b12 הוא ויטמין חיוני וחשוב בגוף האדם המשתתף במגוון של תהליכים למשל תהליכי צמיחה והתפתחות, תהליכים המשמשים לייצור חומרים גנטיים של התאים, ייצור של תאים חדשים וייצור של כדוריות דם אדומות. ויטמין b12 הוא חלק מקבוצת ויטמיני b שלמעשה נמצא בקרקע.

 

לקטגוריית מולטי ויטמין

 

מה העניין של מחסור בויטמין אצל צמחונים וטבעונים?

ובכן, טבעונים וצמחונים רבים חוששים ממחסור בויטמין זה ובצדק. מכיון והויטמין נמצא באדמה, המקור שלו הוא בעיקר ממוצרים מן החי. בעלי חיים אוכלים את העשב ולכן הם מספקים לגוף את הויטמין הזה. הוא גם נמצא בסוגים שונים של ירקות ופירות הגדלים באדמה אורגנית ופראית העשירה בויטמינים ומינרלים. הויטמין גם מיוצר על ידי בקטריות בתוך הגוף שלנו וכאמור הוא משמש למגון של תהליכים בגופנו.

 

מחסור בויטמין b12 - למה זה גורם?

מחסור בויטמין b12בטווח הארוך עלול לגרום לחוסר איזון במערכת העצבים מה שמעודד מצבי מתח ולחץ, חרדות ואף דיכאון. מחסור זה מוביל גם לבעיות קוגנטיביות כמו למשל חוסר יכולת להתרכז. אנמיה, עייפות, חוסר איזון במשקל הגוף, לחץ דם נמוך, בלבול וראייה לקויה- אלו ועוד עלולים להיגרם על ידי מחסור בויטמין b12.

 

מי נוטה לסבול ממחסור בויטמין b1?

אז האמת היא, שכל אחד ואחת מאיתנו יכול לפתח מחסור של הויטמין הזה, בין אם הוא צמחוני, טבעוני או לא. צריכה של משקאות כמו קפאין, אלכוהול, תה, סודה וקפה פוגעת בתהליך הייצור של הויטמין. גם מזונות מתובלים וחריפים מאוד, תרופות עם אפקט אנטיביוטי פוגעים בתהליך הייצור הטבעי של הויטמין בגוף.

 

למעשה b12מושפע מאורח החיים שלנו ומסגנון החיים שלנו. מדובר בבעיה איתה רבים מהאנשים מנסים להתמודד בעידן המודרני בו אנו חיים. התנאים שבהם בעלי החיים גדלים, המזון המתועש אותו אנו צורכים, התרופות האנטיביוטיות שאנחנו ובעלי החיים צורכים - אלו ועוד מעודדים מחסור בויטמין b12.

 

אז מה עושים? - נוטלים כמוסה ביום של ויטמין B קומפלקס

בוחרים בתוסף b12  איכותי שיסייע לנו להשלים את כמות ה- ויטמיןb12 שאנו זקוקים לה בכדי למנוע את אותו מחסור. חברת נוטרי די פיתחה את המוצר הייחודי - ויטמין B קומפלקס המשלב מגוון של ויטמינים מקבוצת B ביניהם ויטמין B2,B3,B7,B9  ו- ויטמין B12 המסייע בהשלמת ההרכב התזונתי ובמניעה של ויטמין B12.