מה זה חלבון מלא?

ביטוי הלשון "חלבון מלא" אינו מתייחס, כפי שנוהגים רבים לחשוב, לסוג מסוים של חלבון אלא דווקא למצב תזונתי גופני בו משולבת בחכמה ובהתמדה הכמות המספקת של חלבון, לה גופנו זקוק באופן קריטי.

כלומר, "חלבון מלא", פירושו חלבון מספק ומזין. נוכל להוסיף ולהדגיש על דרך השלילה כי על אותו משקל, "חלבון חסר" הינו גוף חלש וחולני כתוצאה ממצב תזונתי של מחסור קריטי בחלבון. כדי לצייר תמונה שלמה ובהירה יותר: גוף המתבסס על תזונת חלבון חסר יסבול לרוב מעייפות, הזדקנות בגיל צעיר הנראית יותר לעין, עור רופס ועייף, שיער דהוי ודק, שרירים רפויים וחלשים, בריאות כללית ירודה יותר ואיך לא, השמנת יתר. זאת  משום שאת מקום החלבון תופסות הפחמימות, אשר לעולם לא יוכלו למלא את תפקידו של חלבון מלא.

 

מהם היתרונות בחלבון מלא?

חלבון מלא מחזיק בתפקיד משמעותי מאוד לגוף שלנו. חלבון מלא הוא זה האחראי על חידוש כל הרקמות בגוף באמצעות שפע חומצות האמינו המצויות בו. זאת אומרת, חידוש כל רקמות העור עד לעומקן, השרירים, השיער, האיברים הפנימיים ורקמות רבות נוספות המורכבות חלבון.

 

תארו לכם כי רקמות הגוף מתחלפות מידי יום ביומו! במצב תקין של חלבון מלא, הרקמות הישנות מתות ואילו את מקומן מחליפות רקמות צעירות ורעננות. אך מה אם אין לגוף מאגרי חלבון זמינים מהם הוא יכול לבנות את המערך הענף הזה? במקרה כזה אנו עלולים למצוא את עצמנו בבעיה. הגוף אינו זוכה להתחדשות ואף אינו מצליח להשלים את רמת איכות התאים לזו שהייתה ביום שלפני.

 

מכך נובע בהכרח כי הגוף ימצא עד מהרה (ליתר דיוק, כבר תוך 24 שעות בלבד) במסלול הישיר לנסיגה והתנוונות. הרקמות ה"מתחדשות" יאבדו מהאיכות והתפקוד המקוריים שלהן ויחוו תהליך הדומה להזדקנות מואצת. מיותר לציין כי אדם בעל תפריט העשיר חלבון מלא יהיה טעון אנרגיה וחיוניות, בעל מראה בריא, חוזק גופני ושרירי שיעמוד לשירותו בכל פעולה שיבצע, בריאות כללית איתנה, תפקוד טוב יותר של כל מערכות הגוף. בל נשכח כי לבריאות גופניות שלמה יש השפעה חיובית גם על הפן הנפשי שלנו, אשר יוצא נשכר מכך.

 

היכן ניתן למצוא חלבון מלא?

כפי שציינו, כל מקור חלבון עשוי לספק לנו חלבון מלא. זאת בשני תנאים: הראשון הוא שאנו צורכים חלבון איכותי, מזין ומזוקק עד כמה שניתן מבלי להגדיל את כמויות השומן הרווי, כולסטרול ופחמימה המתלווים לרוב לחלבון מן החי. התנאי השני הוא שאנו משלבים כמות מספיקה של חלבון בריא בתפריט התזונתי הקבוע שלנו. השגת חלבון מלא תוך התחשבות בשני התנאים כמעט ואינה אפשרית כשמסתפקים במזון מן החי. דרך יעילה יותר עשויה להיות שילוב של חלבונים מן הצומח כגון קטניות, מיני אגוזים ופולי סויה. המלצה חמה ועדיפה מאתנו היא שילוב של אבקות חלבון העשירות בכמויות גדולות של חלבון מי גבינה מבודד טהור בשגרת היום שלכם. חלבון זה אינו מכיל כמעט שומן ופחמימה והינו 100% טבעי. כך תדאגו לעצמכם לתזונת חלבון מלא ובריאות מובטחת. אבקת חלבון אלפא מכילה חלבון מלא שכן מצד אחד מדובר על חלבון מבודד מפחמימות ושומנים מה שמאפשר לגוף לספוג חלבון טהור ומצד שני מדובר בחלבון איכותי המזרים לגוף חומצות אמינו התומכות בתהליכי בנייה, חידוש והתאוששות.