כולנו מכירים את התופעה עוד מימי גיל ההתבגרות. החצ'קונים הם פצעים קטנים, אדמומיים, שומניים ולעיתים מוגלתיים, שנמצאים בעיקר באזורי הפנים, הגב והידיים. אף על פי שאקנה נפוץ בעיקר במהלך גיל ההתבגרות, ישנם אנשים אשר סובלים מחצ'קונים גם עד גיל מבוגר, בעיקר עקב תזונה לקויה או חוסר איזון הורמונאלי מסוים.

 

 

האופן בו מתפתח אקנה

 

 

העור שלנו כולו מלא בנקבוביות - חורים קטנים שדרכם נפלטת פסולת של העור, באמצעות הזיעה. באופן זה, הגוף שלנו גם מפריש שמן שיזין את העור שלנו, יעניק לו לחות ויהפוך אותו לבוהק ונעים למגע.

 

כאשר אנו מגיעים לגיל ההתבגרות, כמות השמן שהגוף שלנו מייצר הופכת למופרזת, מה שמוביל לחסימה של הנקבוביות הללו. חסימה כזו עלולה להיגרם גם על ידי חיידקים או לכלוך שהצטבר באותן נקבוביות. התוצאה היא היווצרות של פצע, לעיתים חיידקי או מוגלתי, שהסוג הנפוץ ביותר הוא החצ'קון.

 

 

תרופות סבתא לחצ'קונים

 

 

אומגה 3 - היא חומצת שומן רוויה כלומר, חומצת שומן בריאה. כאשר התזונה שלנו לא מאוזנת, אנו נוטים לאכול הרבה שמן מסוג אחד - אומגה 6. במידת מה, אנו זקוקים לאומגה 6, אך עליה להיות מאוזנת עם אומגה 3, כדי שתיחשב לבריאה. כאשר אנו מרבים באומגה 6, מצטבר עודף של שומן בגוף שלנו, שהוא מנסה להיפטר ממנו על ידי פליטתו מהנקבוביות שלנו. התוצאה היא חסימה של הנקבוביות והיווצרות החצ'קונים. אומגה 3 היא אנטי-דלקתית ובעלת נוגדי חמצון, כך שהיא מעניקה טיפול לעור נגד החצ'קונים ומעשירה אותו בשמן בריא, שמעניק לו לחות וברק. הוא אף עוזר להאט את תהליך ההזדקנות של הגוף והעור שלנו. כדאי להעשיר את התזונה שלנו בדגים שומניים כגון סלמון, עלים ירוקים וירקות ירוקים, אגוזים ודגנים מלאים. אם קיים חוסר של אומגה 3 בגופנו, כדאי לנו לשקול ליטול תוסף, שיפצה על החסך.

 

אבץהוא מינרל החיוני לגופנו. בין תפקידיו, הוא אחראי על תהליך הגדילה שלנו, על אופן חלוקת התאים ועל המערכת החיסונית שלנו. לכן, הוא מסייע לנו להתנקות מדלקות, חיידקים ואקנה. בנוסף, לאבץ יכולת לשלוט בהפרשת הורמונים מסוימים כגון האנדרוגן, ששחרור מוגבר שלו מוביל להתפרצויות אקנה. כדאי לנסות ולספוג אבץ דרך טחינה, גרעינים, קטניות, טופו ועוד. אם קיים חסך, מומלץ לנו לשקול ליטול גם תוסף.

 

כורכומיןמדובר בחומר הפעיל של שורש הכורכום. הכורכומין הוא בעל איכויות אנטי-דלקתיות, אנטי-בקטריאליות ואנטי-פטרייתיות. עקב כך הוא מסייע לנו לנקות את הגוף והנקבוביות, מה שמפחית את כמות האקנה ואת הסיכוי להיווצרות של חצ'קונים נוספים. בנוסף, הכורכומין מאט את תהליך ההזדקנות ומעניק לחות לעור, כך שיהיה בריא ובעל מראה צעיר.