אפשר לחלק את האנשים בעולם לשני חלקים: אלו הרגועים ואל הלחוצים. הרגועים לרוב ידעו להתמודד עם מצבי לחץ בצורה שקולה, הגיונית ונינוחה כלומר ישלטו בלחץ והלחוצים יתנו ללחץ להשתלט עליהם, ירגישו אותו מיד בכל הגוף, הלב שלהם ידפוק חזה, הנשימות יוגברו, הראש לא יפסיק לעבוד ועוד.

אז נכון, כולנו חווים מצבי לחץ, כולנו נמצאים בעידן שבו לחץ הוא חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו והשאלה היא מה עושים עם זה?

אחת הדרכים להתמודד עם הלחץ, אותו לחץ שיכול בטווח הארוך לגרום להמון תופעות לוואי ובעיות רפואיות היא להבין מה הוא עושה לגוף שלנו.

לחץ משפיע על מערכת העצבים המרכזית

מערכת העצבים שלנו מחולקת לחטיבות אחת החטיבות מופעלת במצב של לחץ ומחליטה האם להתמודד עם אותו לחץ או האם לברוח. מה שקורה במצב כזה הוא ששני הורמונים המכונים הורמוני לחץ מופרשים: קורטיזול ואדרנלין. אלו הם בעצם ההורמונים שגורמים ללב שלנו לפעום מהר, גורמים לכלי הדם להתרחב לרמות הסוכר בדם לעלות ועוד.

אם הלחץ הוא חולף, אז במהרה הגוף יחזור לעצמו אך אם הוא ממשיך שאר המערכות נפגעות.

להזמנה ישירה של כדורי הרגעה - לחצו כאן

לחץ משפיע על מערכת השרירים

מכירים את תחושת התפיסות הזו?

ברגע שאתם לחוצים, כל השרירים נכנסים למצב מתוח. זו הדרך של הגוף לשמור על השרירים מפני פציעות וזה מה שהגוף שלנו עושה כשהוא דרוך.

כאבי שרירים, כאבי גב ושאר בעיות נגרמות כאשר הגוף שלנו נמצא בלחץ לעתים תכופות. זו גם הסיבה שנמצא קשר ישיר בין אנשים הסובלים ממיגרנות וכאבי ראש לאנשים לחוצים שכן המתח שמתחיל מהגב, עובר לכתפיים ולצוואר ומסתיים בראש.

יחד עם זאת, לחץ משפיע על הסיכוי של מחלות מסוימות להיווצר בגוף כמו למשל סוכרת. כבר אמרנו שבזמן שהגוף בלחץ רמות הסוכר בגוף עולות והסיבה לכך היא משום שהורמוני הלחץ גורמים לכבד לייצר יותר גלוקוז.

הבעיה נוצרת לא אצל אנשים בריאים, אלא אצל אנשים שמראש יש להם נטייה לסוכרת ואז רמות הסוכר העודפות מעלות את הסיכוי להיווצרות של המחלה. לחץ גם יכול לגרום לפגיעה במערכת החיסונית שלנו ובמערכת העיכול.

בחור לחוץ בעבודה

השאלה - מה עושים?

ובכן יש כל מיני דרכים שבאמצעותן אנו יכולים לעבוד על עצמנו להיות פחות לחוצים. אנשים מתרגלים יוגה, עושים פעילות גופנית בסוף כל יום, מנסים להיות יותר מודעים לעצמם… השאלה עד כמה כל זה באמת עוזר במצב של לחץ שפוקד את הגוף כאן ועכשיו?

כדורי הרגעה מומלצים

בתחום המוצרים הטבעיים יש 3 מוצרים שנחשבים כמובילים ביותר להרגעה, הורדת מתח ושיפור איכות השינה:

גאבא - GABA הוא סוג של חלבון, המשחק תפקיד מפתח בוויסות מערכת העצבים שלנו ותורם לתפקוד תקין של המוח שלנו. GABA משפר את התקשורת בין העצבים השונים במוח שלנו וכתוצאה מכך, הופך את הפעילות שלו לשקטה ונעימה. מסיבה זו GABA מומלץ בעיקר לאנשים הסובלים מלחץ, חרדה ונדודי-שינה.

אשווגנדה - צמח מרפא שנפוץ בעיקר באזורי המזרח התיכון והודו ואף כונה כג'ינסנג ההודי, בשל איכויותיו הרבות. לצמח האשווגנדה סגולות של נוגד חמצון, המסייעות לחזק את המערכת החיסונית, לאזן ולייעל תהליכים ביולוגיים רבים בגופנו.

בנוסף, מחקרים מוכיחים כי צמח האשווגנדה מסייע להפחית את רמות הקורטיזול ולהקל על נדודי שינה, לחץ וחרדה, בזכות יכולתו לווסת את מערכת האיתות העצבי במוחנו כלומר, בדומה ל- GABA, להפוך את ה"שיח" במוחנו למאוזן, עדין וקולח, כך שנוכל לתפקד במיטביות וללא חרדה. 

רודיולה - הרודיולה הוא צמח מרפא מסורתי, שאיננו זר לעיניו של הרבליסט ממוצע. מעבר לאיכויותיו כנוגד חמצון המסייעות לשפר את יכולות הקשב שלנו, לייעל את תהליכי ניקוי הרעלים וניקוי מחזור הדם שלנו - הרודיולה מוכח מחקרית כצמח שמסייע לגופנו לייצר יותר סרוטונין - מוליך עצבי, שתורם לתחושות רוגע ושביעות רצון אישית.

הרודיולה עושה זאת, על ידי מיטוב תהליך ההעברה של חומצת האמינו טריפטופן ושל האנזים 5-הידרוקסי-טריפטופן אל מוחנו. שני הרכיבים הללו מהותיים למתכון הסרוטונין במוחנו וככל שנהנה מכמות גבוהה יותר שלהם - כך נהנה מתחושות של שלווה ורגיעה. 

להזמנה ישירה של כדורי הרגעה - לחצו כאן