בהודו ובסין סגולותיו הבריאותיות של הכורכום ידועות מזה אלפי שנים, וגם בחצי הכדור המערבי כבר ישנה מודעות רבה לחשיבותו של התבלין הצהוב ולאיכויות של החומר הפעיל בו, הכורכומין. הוספת כורכום למאכלים שונים לא רק משפרת את טעמם אלא גם הופכת אותם לבעלי ערך מבחינה בריאותית - אבל ישנה עוד דרך ליהנות מהיתרונות של הכורכומין והיא כדורי כורכום.

כדורי הכורכום, כלומר קפסולות כורכום לא כתבלין אלא בכמוסות, היא דרך יעילה יותר להוסיף את הכורכומין לשגרת היום שלנו, ועל כן מומלץ לבחון אותה.

מדריכי כורכומין הנקראים ביותר

ריכוז גבוה יותר בכל כמוסות כורכום

היתרון המרכזי של כדורי כורכום על פני התבלין הוא בריכוז של החומר הפעיל, הכורכומין: אם בתבלין הטחון הריכוז של הכורכומין הוא 2 עד 5 אחוזים, וזה המצב גם בשורש כורכום טרי (שגם בו ניתן להיעזר כדי להעשיר מזונות שונים), הרי שבכמוסות הריכוז של החומר הפעיל הוא כ-95% ועל כן האימפקט שלה משמעותי הרבה יותר.

כורכום על מגש עץ

קפסולות כורכום צריכה מבוקרת

יתרון נוסף של העדפת כדורי כורכום על פני התבלין או השורש הטרי טמון בכך שבדרך הראשונה אנחנו יודעים בדיוק כמה כורכום צרכנו ואם אנחנו מקפידים על המינון המומלץ (רצוי על סמך המלצות של רופא או אנשי מקצוע אחרים בתחום) אפשר להיות סמוכים ובטוחים שהגוף קיבל את כל המרכיבים הנחוצים לו שישנם בכורכומין. בדרך השנייה, לעומת זאת, קשה לחשב בדיוק כמה כורכומין קיבל הגוף, ואין דרך לדעת בוודאות האם אכן קיבלנו את כל מה שאנחנו זקוקים לו.

איך הפיפרין עוזר לכורכומין?

על מנת למצות את הפוטנציאל של כדורי כורכום כדאי שהם יכילו גם פיפרין, שהוא החומר הפעיל בפלפל שחור. הסיבה לכך היא שהפיפרין משפר במידה משמעותית את ספיגת הכורכומין בדם. בהתאם כשמשתמשים בכורכום כתבלין כדאי להוסיף גם פלפל שחור (חוויאג' למרק, אגב, מורכב הן מכורכום והן מפלפל שחור גם יחד), אבל בכל מקרה כשמדובר בכמוסה אנחנו יכולים להיות בטוחים שיש בה גם את הפיפרין החיוני.

curcumin 01
כדורי כורכום יתרונות:

לכורכום - הן בצורתו הטבעית ועוד יותר מכך כאמור כקפסולת כורכום - מיוחסות תועלות רבות, וביניהן:

  • פעילות נוגדת חמצון - הכורכומינואידים הם נוגדי חמצון חזקים במיוחד, ובפרט נגד הרדיקלים החופשיים פרוקסיל וסופראוקסיד. נטרול הרדיקלים החופשיים מחזק את המערכת החיסונית, מאט תהליכי הזדקנות מואצת, משפר את מראה העור ומפחית את הסיכון להתפתחותם של תהליכים סרטניים שונים בגוף.
  • הפחתת הסיכון להיווצרות קרישי דם - הכורכום מפחית את רמות הפיברינוגן בדם ומאחר שלחלבון זה חלק נכבד ביצירתם של קרישי דם הרי שבדרך זו הכורכום מפחית את הסבירות להיווצרותם ומפחית את הסיכון למחלות לב כליליות (התקפי לב) וכן את הסיכון להתרחשות שבץ מוחי.
  • פעילות אנטי דלקתית - הכורכומין מצליח לעכב את הסינתזה של החומרים אשר יוצרים דלקות ועשוי להוות אלטרנטיבה בריאה יותר לתרופות נוגדות דלקות, שכן הוא מצליח לעצור את ייצור הפרוסטגלנדינים המזיקים (COX-2) שהם הסיבה לדלקת מבלי לעצור את ייצור הפרוסטגלנדינים החיוניים לנו לצורך הגנה על דפנות הקיבה (COX-1).
  • האטת החמרת אלצהיימר - מחקרים ראשוניים גילו כי לכורכומין יכולת להאט החמרת המצב במקרים של אלצהיימר, מחלה שלמרבה הצער הופכת נפוצה יותר ויותר.
  • איזון הורמונלי - עפ"י הרפואה הסינית כורכום משפר את זרימת הדם ומביא לאיזון הורמונלי טוב יותר.
  • הפחתת הסיכון ללקות בסוגים שונים של סרטן - האיכות האנטי דלקתית של הכורכומין מפחיתה ככל הנראה את הסיכון ללקות בסוגים שונים של סרטן, שכן לאותם פרוסטגלנדינים "רעים" (COX-2) מעורבות בתהליכים סרטניים במקרה של סרטן המעי הגס, סרטן הלבלב, סרטן הערמונית ועוד.