למה משמשת מערכת החיסון?

מערכת החיסון משמשת עבורנו ככלי הגנה מפני פתוגנים, וירוסים וחיידקים שנמצאים סביבנו כל הזמן. לפניכם מדריך הכרות עם עולמם של הלוחמים הטבעיים שחיים עמנו ומסייעים לנו (פעמים רבות), לעבור את החורף בלי ליפול למשכב.

כיצד נשמור על מערכת החיסון?

מערכת החיסון מורכבת ממערכת שפועלת באופן ספציפי נגד זיהומים ונגד פתוגנים שחדרו לגופינו. קיימת מערכת הגנה נוספת שאינה ספציפית כנגד מזהמים ומזיקים והיא מגנה על רקמות הגוף (דוגמת רקמת האפיטל, הפרשות ריריות שונות, חומציות הקיבה ועוד...)

מערכת החיסון כוללת גם את תאי הדם הלבנים (באזופילים, ניטרופילים, אאוזינופילים, מונוציטים ולימפוציטים) והם מצויים בעיקר בדם ובלימפה.

קיימים גם תאי B שאחראים על ייצור כל הנוגדנים ותאי T שמהווים את מערך החיסון הספציפי.

במה וכיצד מטפלת מערכת החיסון?

מערכת החיסון פועלת כנגד חיידקים ונגיפים כמו אלו הגורמים לנו לדלקת גרון, נזלת, פטריות, טפילים וחומרים זרים הנכנסים לגופינו, כאשר היא מגיבה על ידי יצירת דלקת זיהומית. מערכת החיסון יכולה להגיב כלפי תאי סרטן ולעיתים אף לתקוף את הגוף עצמו (מחלות אוטואימוניות) כמו בסוכרת מסוג 1.

מערכת החיסון מגנה עלינו ממחלות

מהי דלקת וכיצד מטפלים בה?

לפעמים יוצרת מערכת החיסון תגובה דלקתית שאינה מתרחשת בעקבות חדירה של גוף זר או זיהום, אלא דלקת שנגרמת עקב פגיעה ברקמה הפיזית או בעקבות הרס פיזי של תאים ולפעמים הדלקת מתרחשת מסיבות לא ידועות.

בזמן דלקת, תאי דם לבנים מסוימים מגיעים לאזור הפגוע וכן נוזלים וחומרים כגון היסטמין. התגובה לדלקת בדרך כלל מלווה בכאבים, חום, אודם ונפיחות באזור שנפגע ולפעמים גם חום בגוף כולו.

תזונה ומערכת החיסון

כיוון שמערכת החיסון הינה המערכת הפעילה ביותר בגוף, היא זקוקה לרכיבי תזונה חיוניים על מנת לתפקד בצורה האופטימלית! מחסור ברכיבי תזונה חיוניים, יחליש את מערכת החיסון ועלול להגביר את עוצמת המחלות ואת משכן. לכן לעיתים יש צורך בהכנסת תוספי תזונה לתפריט.

חלבונים:

החלבונים שבמזון, מספקים לגוף את חומצות האמינו הדרושות לו ובמקרים מסוימים גם חלק מהאנרגיה הדרושה לייצור נוגדנים וחלבונים אחרים, החיוניים לתפקודה התקין של מערכת החיסון.

נמצא כי חומצות אמיניות מסוימות אחראיות על תפקודה התקין של מערכת החיסון.

שומנים:

חומצות שומן חיוניות (מסוג אומגה 3 ואומגה 6) דרושות לגוף (*ראה למטה הסבר נרחב על מסלול הדלקת והקשר עם חומצת השומן המפורסמת- אומגה 3).

ויטמינים:

ידוע כי תוספת של ויטמינים לתזונה היומיומית מסייעת לחיזוק מערכת החיסון.

ויטמין C: מסייע בשפעול תקין של המקרופאג'ים (התאים ה"זוללים"), נוטרופילים ועוד. ויטמין C דרוש גם לתפקוד תקין של תאי מערכת החיסון, אולם טרם יצאו מחקרים חד משמעיים המוכיחים כי כמויות ענק (מגה) של ויטמין C, אכן מונעות התקררות ונזלת, או מקטינים את עוצמת המחלה ומשכה.

היעדר ויטמינים מקבוצת B, אף הוא פוגע בתפקוד מערכת החיסון.

זוג אוכל ארוחת בוקר

מינרלים:

חשיבותו של האבץ לתפקוד תקין של המערכת החיסונית, ידוע היום במיוחד! מחסור של אבץ במזון עלול לשבש את תפקודה של מערכת החיסון.

ברזל– חיוני לתפקודה של מערכת החיסון על ידי תהליכי החמצון שבעזרתם "מחסלת" מערכת החיסון את גורמי הזיהום (לאחר שהמקרופאג'ים בלעו אותם), אך חשוב להדגיש כי עודף של ברזל בדם עלול להיות מסוכן ואף לגרום לעידוד התפשטות הדלקת במהירות גדולה יותר! ולכן לפני נטילת תוסף ברזל, חשוב לעבור בדיקת דם!

נחושת, מגנזיום וסלניום, אף הם מינרלים חיוניים לתפקודה התקין של מערכת החיסון.

תוספי תזונה לחיזוק מערכת החיסון:

אוניה דה גאטו:

צמח פלא שמגיע אלינו היישר מהאמזונס. מחזק את מערכת החיסון ומסייע גם בזמן מחלה!

אנטי ויראלי

אנטי בקטריאלי

נוגד חמצון חזק!

מסייע למנוע מצבי סרטן

מסייע במצבי קנדידה

לפרטים נוספים על המוצר- לחץ כאן!

אסטרגלוס:

מגיע אלינו מהרפואה הסינית, צמח מרפא חשוב ונחקר מאוד!

במחקרים רבים נמצא שזהו צמח המעורר ומחזק את מערכת החיסון, הוא מעודד ייצור תאים המשתתפים בתנגודת הגוף וחיזוק המערכת החיסונית. אסטרגלוס מגביר את ייצור הנוגדנים ואת פעילות התאים המקרופאג'ים (בולענים). מומלץ מאוד לאנשים שנוטים לחלות הרבה ומחפשים צמח שיסייע להם לחזק את מערכת החיסון בצורה טובה עם תוצאות!

האסטרגלוס מגן מפני זיהומים, במיוחד של מערכת הנשימה. הוא יעיל בטיפול ומניעה של שפעת, הצטננויות וזיהומים ויראליים. אסטרגלוס מקל על בעיות וסימפטומים של אסטמה וגורם לכיוח הליחה.

כמו כן, מומלץ לקרוא על ספירולינה בהקשר של חיזוק המערכת החיסונית.

מסלול הדלקת והקשר עם חומצת השומן המפורסמת - אומגה 3:

לחומצות השומן הרב בלתי רוויות (מסוג אומגה 3 ואומגה 6) ישנו תפקיד מרכזי בבקרה של תגובת הדלקת.

חומצות השומן מסוג אומגה 3 ואומגה 6 הן חומר המוצא ל*איקוזנואידים המשתתף בתהליך הדלקת

eicosanoids* - מיוצרת בגוף מחומצת שומן אומגה 6 או אומגה 3, דרך החומצה הארכידונית או דרך החומצה האיקוסאפנטאנואית (חומצת שומן EPA- אומגה 3) בהתאמה. האיקוסאנואידים כוללים בין היתר את הפרוסטגלנדינים והליקוטריאנים, המופרשים מתאים בגוף ופועלים כהורמונים מקומיים, בין השאר בפעילויות הקשורות למערכת החיסון, להרחבה והיצרות של כלי דם ולוויסות לחץ הדם.

התזונה המערבית עשירה בחומצות שומן מסוג אומגה 6 והן משמשות כחומר מוצא לייצור חומצה ארכידונית המאיצה את התגובה הדלקתית. אולם כאשר מוסיפים לתזונה יותר חומצות שומן מסוג אומגה 3 אז התגובה הדלקתית הופכת מתונה יותר.

הגברת השימוש באומגה 3 בתזונה במהלך דלקת, מחלה אוטואימונית או זיהומים קשים, תסייע למיתון התגובה הדלקתית הטבעית של הגוף, שהיא כשלעצמה עלולה לעיתים לסכן את חייו של החולה! במחקרים על חיות מעבדה נמצא שתזונה עתירה באומגה 3 במהלך זיהום, הקטינה את קצב התרבותם של תאי ה- Tוהגבירה את קצב התרבותם של תאי ה- B(בהשוואה לתזונה המכילה בעיקר אומגה 6).

חומצות שומן מסוג אומגה 3 מצויות בדגי ים צפוני, בכמוסות שאותן ניתן לרכוש וגם במקורות מן הצומח: זרעי מרווה (צ'יה), שמן סויה, שמן קנולה, שמן פשתן, אגוזי מלך, נבטי חיטה ועוד.

מחפשים היכן להשיג אומגה 3? לחצו כאן!