מהו סידן ומה תפקידו בגופנו?

הסידן הוא המינרל החיוני ביותר לגופנו. משום שתפקידו העיקרי הוא לשמר את כוחן של העצמות והשיניים שלנו, 99% מכמות הסידן בגופנו מצויה בהם, כאשר האחוז הנותר משוטט לאורך מחזור הדם והתאים.

תהליך הספיגה של הסידן בגופנו הוא איננו פשוט כלל עקב נוכחות של מינרלים אחרים, המתעכלים בגופנו באופן דומה, המנסים להתחרות מולו. כדי לשמר רמות תקינות של סידן, עלינו לדאוג לספק לגוף שלנו כמויות יפות של סידן יום-יום. הכמות המומלצת עבור מבוגרים נעה בין 700 מ"ג ל- 1200 מ"ג.

גופנו מעכל סידן לפי הצורך ושומר רק 20%-60% ממנו במאגרים למקרי חירום. משום שאנו זקוקים לסידן על בסיס יומיומי, כדאי לנו לאכול כמויות קטנות של סידן לאורך היום.

אף מומלץ להימנע מהזנת גופנו במאכלים שמקשים על תהליך העיכול של הסידן ולרבות ברזל, מגנזיום או זרחן.

גם צריכה מוגברת של מלחים, קפאין, אלכוהול, מאכלים המכילים הרבה חומצה פיטית או אוקסילטים, שומנים לא בריאים, חלבונים מן החי או סוכרים ידלדלו את איכות הספיגה של המינרל.

הסידן נספג בעיקר במעי הדק והוא נספג באופן האיכותי ביותר, כאשר גופנו עשיר גם בוויטמין D - אשר מטרתו העיקרית היא לייעל את תהליך ספיגת הסידן מהמעיים לגופנו ולדאוג לרמות תקינות של סידן במחזור הדם שלנו, יחד עם בלוטת התריס.

כאשר ישנה כמות יפה של ויטמין D בגוף, הוא דואג להפריש יותר חלבון במעיים ובכליות שלנו, שמטרתו לקשור אליו את הסידן ולהשיב אותו למחזור הדם (במקום לאבד אותו דרך השתן).

יחד עם בלוטת התריס, השניים בוחנים את הכניסה והיציאה של הסידן מהעצמות, השיניים ומחזור הדם. במקרה של בעיה או תקלה, הם ממהרים לספק לגופנו פתרון על ידי ספיגת סידן נוסף ושילובו במקום הרצוי בגופנו.

גם ויטמינים A ו- C ייעלו את תהליך הספיגה של הסידן ולכן, כדאי לנו ליהנות מהשלושה באותה ארוחה.

היתרונות הרבים של הסידן

מחזק ושומר על בריאות העצמות והשיניים שלנו

הסידן הוא המרכיב הדומיננטי ביותר בעצמות שלנו. הוא תורם לצפיפות העצם ומוסיף לחזק אותה עד הגילאים 20-25. לאחר שלב זה גופנו ממשיך להיעזר בסידן לשם שימור בריאות העצם.

ככל שאנו מזדקנים, לגופנו קשה יותר לעכל את הסידן שאנו צורכים מהמזון. בשלב זה, הוא נעזר בעיקר במאגרי הסידן ששמר בדיוק לעת הזו.

אם איננו אוכלים הרבה סידן או שלא הקפדנו להזין את גופנו בסידן בגיל צעיר, יתכן מאוד כי אנו בסיכון לסבול מאוסטאופורוזיס (בריחת סידן) ובעיות שיניים שונות. התופעה נפוצה בעיקר בקרב נשים.

אם נקפיד להזין את גופנו בסידן, ויטמין D ואף ויטמינים A ו- C, לא תהיה לנו כל סיבה לדאגה.

להזמנה ישירה של סידן - לחצו כאןתפקיד הסידן בגוף
תורם לבריאות השרירים שלנו

הסידן משתתף בתהליכי הכיווץ של השרירים שלנו: הוא מייעל את תהליכי הפירוק של חלבונים ושומנים שונים ובין היתר החלבון טרוזין – אשר גופנו נעזר בו לשם הפקת המוליך העצבי דופמין.

דופמין הוא מוליך עצבי שתורם לתחושות של אושר, אנרגטיות ומרץ. הוא אף מסייע לכווץ את השרירים שלנו בעת הצורך, כך שנוכל לבצע פעולות בסיסיות באמצעות תנועת השרירים שלנו. הוא סף מייעל את התקשורת בין מערכת העצבים ובין גופנו, כך שנוכל לבצע פעולות באופן מהיר וממוקד יותר.

להזמנה ישירה של סידן - לחצו כאן

תורם לבריאות הלב וכלי הדם שלנו

הסידן תורם בעיקר לפעילות הכיווץ של שריר הלב וכלי הדם. על ידי כך הוא משפיע באופן משמעותי על איכות הפעילות של מחזור הדם שלנו וכיוצא מכך – כלל הגוף שלנו.

הסידן משתתף באופן פעיל בתהליך קרישת הדם שלנו: בעת פציעה, הוא מסייע להמיר חלבונים במצויים במחזור הדם, כך שיהפכו לפעילים ויחלו את פעילות הקרישה. באופן זה הוא מסייע לגופנו להימנע מאובדן עצום של דם.

בנוסף, הסידן מייעל את תהליך הניקוי של מחזור הדם משומנים לא בריאים שהצטברו לאורכו. על ידי כך הוא תורם למניעה של מחלות לב וכלי דם ואף מקל על תופעות כגון לחץ דם.

ישנן דרכים רבות להעשיר את גופנו בסידן

ניתן למצוא סידן בכל הירקות הירוקים והעלים כגון בזיליקום, אספרגוס, ברוקולי, רוקט, עירית, תרד, ועוד. בנוסף, בכרוב, כרובית, דלעת, תאנים, חרובים, טחינה, תפוזים קטניות, שקדים, סויה, צנון, גזר, סרדינים ומוצרי חלב. כיום אף קיימים תוספי תזונה של סידן, שמסייעים לגבור על הקושי.

אם אנו סובלים מאוסטאופורוזיס ושואפים לעכל סידן כדי להקל על התופעה או למנוע אותה, מומלץ לצרוך מזונות העשירים בסידן, אך דלים בזרחן (שנספג בדומה לסידן) כגון: ברוקולי, תאנים טריות ומיובשות, אצות, עלים ירוקים, פטרוזיליה, אגוזי לוז, אגוזי ברזיל, קינואה, שיבולת שועל, יוגורט.

משום שהרבה מאכלים או רכיבים מפריעים לספיגה איכותית של הסידן, כדאי לנו להעשיר את גופנו בוויטמין D ולאכול ארוחות מרוכזות המכילות ערך גבוה של סידן (500 מ"ג לכל היותר), ללא הרבה גורמים שמפריעים לתהליך הספיגה עצמו.

ככל שאנו מזדקנים, לגופנו קשה יותר לפרק את הסידן ולכן, יהיה עלינו לשלב תוסף תזונה ביום-יום שלנו כדי לשמר בגופנו רמות תקינות של סידן.

להזמנה ישירה של סידן - לחצו כאן