כצמח מרפא עתיק אשר התגלה על ידי הסינים לפני אלפי שנים, מיוחסות לגינקו בילובה תכונות מופלאות רבות, כמו היותו נוגד חמצון, נוגד דלקת עוצמתי, משפר זיכרון ומשפר פעילותם של מוליכים עצביים בתוככי המוח. היתרון המרכזי של גינקו בילובה מתמקד בעובדה שהוא משפר באופן משמעותי את זרימת הדם, ומעודד את זרימת הדם בתאים, כולל אלה הקטנים ביותר, ובכך מסייע באספקת חמצן לרקמות רבות בגוף, כולל רקמות המוח והלב.

כיצד תורם צמח המרפא לבריאות המוח?

גינקו בילובה משפר את ספיגת החמצן והגלוקוז במוח, ובאמצעות זאת, תורם לשיפור הזיכרון, כמו גם לשיפור היכולת הקוגניטיבית וכושר הריכוז. באופן זה, צמח המרפא העוצמתי תורם למניעת שטפי דם במוח. מעבר לכך, הרכיבים נוגדי החמצון שבצמח מגבירים את קליטת החמצן והגלוקוז במוח ומשפרים את פעילות המוליכים העצביים, את יכולת הריכוז ואת רמת הערנות.

תכונותיו נוגדות החמצון של צמח המרפא בשילוב תרומתו לזרימת הדם במוח ופעילותו לשיקום כלי דם, מפחיתים באופן משמעותי את הסיכון למחלת האלצהיימר ומאטים את קצב ההזדקנות של המוח. עובדה זו אף הוכחה מחקרית. במחקר שבחן את השפעתו של הצמח גינקו בילובה על חולי אלצהיימר הוכח באופן חד משמעי כי צריכת הצמח האטה את הליך ההתדרדרות של המוח, ואף שיפרה את רמת התפקוד ואיכות החיים של החולים.  מחקר אחר, אשר בדק את רמת היעילות של הצמח, בהשוואה לתרופות נגד אלצהיימר, העלה כי גינקו בילובה יעיל כמו התרופות הקונבנציונליות, בפרט כאשר הוא נצרך בשלבי המחלה הראשוניים, אך נטול תופעות הלוואי האופייניות לתרופות אלה.

אלו יתרונות נוספים מיוחסים לצמח גינקו בילובה? 

גינקו בילובה אף מסייע לצמצום תופעות שונות המאפיינות את גיל הזקנה, כמו ורטיגו, אבדן התמצאות וטיניטוס. כמו כן, השפעתו למניעת בעיות ורידים רבה. ברפואה הסינית מקובל להשתמש בו גם כאמצעי למניעת אסטמה ולטיפול בה, וזאת הודות לעובדה שהצמח מעכב הליכים אשר גורמים להתכווצות הסמפונות.

כמו כן, נמצא כי הצמח משפר את מצב הרוח, יעיל לטיפול במיגרנות, יעיל להפחתת לחץ דם גבוה, מפחית עייפות, ומצמצם דיכאון וחרדה. עובדת היותו של גינקו בילובה מעודד זרימת דם עוצמתי, הוא תורם רבות לחולים שסובלים מבעיות בזרימת הדם בחלקים שונים של גופם, כמו הרגליים. בקרב חולים שסבלו מכאבי רגליים ומקושי בהליכה על רקע בעיות באספקת החמצן, ניכר שיפור ניכר לאחר צריכת גינקו בילובה.