מהי דיאטה ללא פחמימות?

אחת הדיאטות הטרנדיות של השנים האחרונות מאפשרת לכם לאכול כמעט הכל, אלא אם כן הוא כולל פחמימות. החדשות הטובות - זה עובד! החדשות הפחות טובות – המחסור בפחמימות עלול לגרום נזק חמור לגוף אלא אם תספקו לגוף את התוספים שהוא זקוק להם.

מאז ומעולם ארגוני הבריאות המליצו על דיאטה דלת שומן כאולטימטיבית לירידה במשקל ולהורדת רמות הכולסטרול בדם. בשנים האחרונות נראה שהעמדה של ארגונים כאלה משתנה. מחקרים חדשים הראו באופן חד משמעי, כי דיאטת דלת פחמימות יעילה הרבה יותר להשגת מטרות אלה וגם יעילה יותר בשיפור רמות השומנים בגוף.

כך, למשל, מחקר ישראלי העלה כי משתתפי המחקר, אשר אימצו תפריט דל פחמימות, חוו ירידה משמעותית במשקל במהלך מחצית השנה הראשונה של הדיאטה, ואילו בשלב שלאחר מכן התמודדו עם שימור ההישגים או עם עלייה קלה במשקלם.

במקביל, לכל אורך תקופת המחקר, אשר התפרש על פני שנתיים ארוכות, משתתפי המחקר הציגו שיפור ממדי בריאות מגוונים, אשר הוכיח כי הדיאטה איננה מיועדת רק להשגת המטרה הראשונית של הרזיה, כי אם תורמת רבות גם לבריאותם הכללית של משתתפי הדיאטה.

נעליים של אישה עם שייק ומשקולות

תופעות הלוואי וכיצד מונעים אותן?

פחמימות מהוות מקור אנרגיה לגוף, הן לטווח המיידי והן לטווח הארוך. מעבר לכך, פחמימות ממלאות את מאגרי הגליקוגן בגוף, כך שדיאטה ללא פחמימות מחסירה מהגוף אנרגיה ויוצרת עייפות ברמה כזו או אחרת. כמו כן, פחמימות תורמות להגברת רמות ההפרשה של הורמון הסרוטונין, ועל כן, דיאטה ללא פחמימות עלולה לייצר חסר ברמות הסרוטונין, ולהוביל למצב רוח גרוע, עד לדיכאון. 

איך ניתן להתגבר על התופעות האלה? באמצעות כמה פתרונות:

אבקת חלבון: לשלב תוסף מזון הכולל פחמימות אך במינונים קטנים ומבוקרים. תוסף אבקת חלבון אשר תוכננה בקפידה ומשלבת אחוז גבוה של חלבון עם אחוז נמוך של פחמימה תספק לגוף את הרמה הנכונה של הפחמימה שהוא צריך ותייצר את הדלק הדרוש לתאים.

להזמנה ישירה של אבקת חלבון לנשים - לחצי כאן

B קומפלקס: קומפלקס ויטמין B משלב קשת רחבה של ויטמינים מקבוצה זו, שנחשבים לקריטיים לתחזוקה הכללית של הגוף. ויטמינים מקבוצת B משמשים בתפקיד חשוב בבניית חומרים גנטיים וחלבונים בגוף ולכן תוסף ויטמין B קומפלקס חיוני ומסייע לשמירה על רמות אנרגיה גבוהות. 

להזמנה ישירה של B קומפלקס - לחצו כאן

ספירולינה: אצת ספירולינה היא מזון על, המכיל ריכוזים גבוהים ואיכותיים במיוחד של כלל אבות המזון, בעצמת פעילות גבוהה במיוחד. ספירולינה ידועה בהשפעה עצומה על רמת האנרגיה בגוף ועל תחושת עייפות. במחקר שנערך בשנת 2014 באוניברסיטת אוהיו נמצא כי נבדקים אשר צרכו 3 גר' של ספירולינה ליום דיווחו תוך שלושה שבועות על שיפור משמעותי ברמת העירנות המנטאלית והגופנית שלהם, עלייה ברמת האנרגיה, החיוניות והריכוז.

להזמנה ישירה של ספירולינה - לחצו כאן

צריכת פחמימות מורכבות: דרך נוספת למנוע מצב של עלייה חוזרת היא לעשות אבחנה בין סוגים שונים של פחמימות. הפחמימות נחלקות לפשוטות ולמורכבות: פחמימות פשוטות, המצויות בעיקר במתוקים למיניהם, מתפרקות במהירות ומזניקות את רמות הסוכר בדם, פחמימות מורכבות מתפרקות באיטיות יחסית, ועל כן הן נחשבות למקור אנרגיה מומלץ לטווח ארוך.

בהתאם לכך, יש להעדיף צריכת לחם מקמח מלא, פסטה מדגנים מלאים ומזונות אחרים, המבוססים על דגן מלא. במרבית הדיאטות נטולות הפחמימות ישולב מינון כזה או אחר של פחמימות בחלק משלבי הדיאטה. בשילוב הפחמימות, חובה להוסיף פחמימות מורכבות בלבד, אשר תתרומנה לבריאות הכללית, ותאפשרנה לשמור באופן אופטימלי על הישגי הדיאטה.

קושרת נעל בחדר כושר

אילו דיאטות ללא פחמימות מוכרות בשוק?

דיאטת אטקינס: דיאטה נטולת פחמימות פופולרית שמאחוריה עומד קרדיולוג ידוע בשם ד"ר אטקינס. תפריט הדיאטה מבוסס על שומנים ועל חלבונים, וצריכתם לכל אורך תקופת הדיאטה היא בלתי מוגבלת. הגבלת צריכת הפחמימות מובילה לירידה בהפרשת הורמון האינסולין, וכפועל יוצא מכך, ריכוז השומנים המאוחסנים בגוף מצטמצם באופן משמעותי.

זאת ועוד, המחסור בפחמימות כמקור לאנרגיה מאלץ את הגוף לחפש מקור אנרגיה אחר ולשרוף שומנים, תוך תרומה משמעותית להליך ההרזיה. דיאטת אטקינס מתחלקת למספר שלבים, כאשר בשלבים הראשוניים צריכת פחמימות אסורה מכל וכל, ואילו בשלבים המתקדמים יותר ניתן לצרוך פחמימות במינון מוגבל ביותר.

 יתרונות: דיאטת אטקינס יוצאת מתוך נקודת הנחה שחלבונים יוצרים תחושת שובע מוגברת. כמו כן, בהשוואה למגוון דיאטות אחרות, אשר מתאפיינות בתפריטים דלים, מצומצמים וחדגוניים להחריד, דיאטת אטקינס מאפשרת לצרוך מגוון רחב של מאכלים בלתי דיאטטיים בעליל, כמו גלידות למיניהן, מנות עתירות שומנים כאלה ואחרות, ועוד.

כפועל יוצא מכך, תחושתו של עורך הדיאטה לאורך תקופת הדיאטה היא קלילה יחסית, ומאפשרת התמדה ארוכת טווח. מעבר לכך, ההתנזרות מצריכת פחמימות מייצרת ירידה מהירה במשקל, בעיקר הודות לירידה בנפח הנוזלים בגוף, וכפועל יוצא מכך, עורך הדיאטה נהנה מתוצאות מהירות יחסית, המעודדות אותו להמשיך בתהליך הדיאטה לטווח ארוך.

 חסרונות: דיאטת אטקינס, המייצרת מחסור משמעותי בתצרוכת הפחמימות, עשויה לגרום לסחרחורות, לתשישות, לכאבי ראש ולתחושה כללית גרועה. ההסתגלות לתפריט נטול פחמימות הינה מורכבת, ולעיתים קרובות, מדובר בתהליך מתמשך. התפריט נטול הפחמימות עלול לייצר מחסור חמור בוויטמינים, במינרלים ובסיבים תזונתיים.

חיסרון נוסף של דיאטה ללא פחמימות זו נעוץ בעובדה שצריכת חלבונים מוגברת, המהווה את הבסיס לתפריט נטול הפחמימות, עשויה ליצור סטרס על הכליות של עורך הדיאטה ולפגוע בתפקודן האופטימלי.

כמו כן, מזונות דומיננטיים בתפריט הדיאטה, כמו ביצים, אגוזים, בשר אדום, פירות ים ועוף מכילים ריכוז גבוה של פורינים, אשר מתפרקים בגוף לחומצה אורית. כאשר קיים עודף פורינים, בעקבות צריכת חלבונים מוגברת, עשוי להיווצר עודף חומצה אורית בגוף. מצב זה עלול להגביר את הסיכון לדלקת פרקים בקרב קבוצות סיכון.

זאת ועוד, ההתנזרות המוחלטת מפחמימות בחלקה הארי של הדיאטה, עלול להוביל לפגיעה קוגניטיבית במהלך ביצוע הדיאטה.

דיאטת סאות' ביץ': אופציה נוספת לדיאטה ללא פחמימות אשר זכתה לפופולאריות מרובה בראשית שנות האלפיים. במקור, יועדה הדיאטה לחולי לב, אך כאשר התברר שהיא מאפשרת לרזות במהירות, הפכה לאחד הלהטים הגדולים בשוק הדיאטות המהירות. דיאטת סאות' ביץ' נחלקת לשלושה שלבי מפתח, במהלכם צריכת הפחמימות משתנה.

שלב מס' 1: אורכו שבועיים, שבמהלכם יש להימנע באופן מוחלט מצריכת פחמימות וסוכרים. ניתן לאכול ירקות ירוקים, עוף רזה ללא שומן וגבינות רזות.

שלב מס' 2: ניתן להוסיף אל התפריט שני מרכיבי מזון נוספים, ובין היתר - פחמימות. במידה ופחמימות יהיו הרכיב שייבחר על ידי עורך הדיאטה כרכיב החדש בתפריט, יהיה ניתן להוסיף למערך המזון שני מוצרים מקמח מלא.

שלב מס' 3: השלב האחרון של הדיאטה הוא, למעשה, השלב שילווה את עורכי הדיאטה לטווח הרחוק, כאורח חיים. שלב זה קפדני פחות ומאפשר צריכה חופשית יותר של מזונות. עם זאת, במידה ותיווצר חריגה משמעותית מהתפריט ויהיה צורך בירידה חוזרת במשקל, עורך הדיאטה ייאלץ להתחיל את התהליך מנקודת הפתיחה שלו, ולהתנזר שוב מצריכת פחמימות באופן מלא, בהתאם לדרישות השלב הראשון של הדיאטה.

יתרונות: הדיאטה דלת פחמימות, אך מבוססת על תפריט מאוזן יחסית, ומעודדת ירידה מהירה במשקל.

חסרונות: ההתנזרות המוחלטת מפחמימות בשלב הדיאטה הראשוני קשה מאוד, ובמקרים רבים, היא איננה אפשרית וגורמת לרבים להישבר ולחפש אחר אלטרנטיבות קלות יותר.

מה המסקנות?

אין צורך להתנזר משום דבר בצורה קיצונית כדי לרדת במשקל ולשמור על גוף חטוב. כל מה שצריך הוא לשמור על איזון ולוודא שמקבלים את כל מה שהגוף צריך אם זה בתזונה או בהשלמה של תוספי תזונה 100% טבעיים ממקורות צמחיים ללא ערך קלורי.

ממקורות צמחיים שיסייעו לכם להשלים את החוסרים שאינכם צורכים מהמזון, יתמכו בתהליך חילוף החומרים, ובעיקר יסייע לכם לרדת במשקל הגוף ולשמור על זה.

למחקרים בנושא דיאטה ללא פחמימות

מחקר מספר 1: היכרות מלאה עם דיאטה נטולת פחמימות

מחקר מספר 2: דיאטה דלת פחמימות מסייעת להעצים את האנרגיה שלנו ולייעל את תהליכי הירידה במשקל

מחקר מספר 3: תזונה דלת פחמימות מסייעת להקל על מחלת הסוכרת

מחקר מספר 4: סקירה מלאה ויסודית אודות דיאטה דלת פחמימות והשפעתה על מגוון רחב של תופעות בריאותיות

מחקר מספר 5: שיעורי התמותה עבור תזונה עתירת פחמימות, תזונה נטולת פחמימות ותזונה מתונה

מחקר מספר 6: סיקור מלא אודות סוכרת וההשפעה על תזונה דלת פחמימות עליה

מחקר מספר 7: הבריאות שטמונה שדיאטה דלת פחמימות וכיצד היא מסייעת לעכב משמעותית התפתחות של סוגים שונים של סרטן

מחקר מספר 8: הוכחות מגובות אודות היתרונות של דיאטה דלת פחמימות

מחקר מספר 9: ההשפעה החיובית של תזונה דלת פחמימות על מחלת הסוכרת

מחקר מספר 10: סיקור אודות דיאטה דלת קלוריות, הראיות שתומכות בה כיום והיכולת שלה להקל על סוגים שונים של מחלת הסוכרת בטווח הארוך

מחקר מספר 11: ההשפעה של תזונה דלת פחמימות או תזונה העתירה בשומנים על ספורטאים

מחקר מספר 12: סקירה אודות תזונה דלת פחמימות ע"י אוניברסיטת סטנפורד

מחקר מספר 13: דיאטה דלת פחמימות מסייעת להקל על תופעת האפילפסיה

מחקר מספר 14: בחינה של דיאטות נטולות פחמימות, באשר להצלחה שלהן ולדאגות הבריאותיות המתקשרות אליהן

מחקר מספר 15: סקירה אודות דיאטה דלת פחמימות והשפעתה על בריאות מערכת ההובלה