מהי דיאטה מהירה מאוד?

 

דיאטות מהירות במיוחד הן דיאטות המאפשרות לעורך הדיאטה להיפטר ממספר קילוגרמים נכבד בפרק זמן קצר ביותר. כמובן, הפיתוי של הירידה המרשימה במשקל, מלווה בחסרונות הבלתי נמנעים הכרוכים בדיאטה מעין זו. דיאטה מהירה מאוד הינה בדרך כלל פתרון מבוקש בקרב מרזים אשר עומדים בפני אירוע משמעותי בו חשוב להם להיראות במיטבם, והם, במקרים רבים, יזכו לתוצאות מרשימות.

 

עם זאת, הירידה במשקל שמספקת דיאטה מהירה מאוד הינה קצרת טווח ומוגבלת. במרבית המקרים, עם צמצום התפריט, תתרחש ירידה משמעותית ומהירה במשקל, אך עם השיבה לתפריט הסטנדרטי, הקילוגרמים שהושלו ישובו במהירות, ובדרך כלל, יתלוו אליהם מספר קילוגרמים נוספים. משום שכך, דיאטה מהירה מאוד היא פתרון לטווח הקצר בלבד. פתרון יעיל, אמנם, אך מומלץ לבדוק האם המאמץ הכרוך בדיאטה שווה את תוצאותיה המוגבלות.

 

אופציות לדיאטת בזק:

 

- דיאטת אשכולית: דיאטה בה כל ארוחה מורכבת מאשכולית, סלט עשיר ומנת חלבונים מצומצמת. עורך הדיאטה יחווה ירידה מהירה יחסית במשקל, אך, ללא ספק, הדיאטה מלווה בתחושת רעב מציקה.

 

- דיאטת כרוב: דיאטה בה ניתן לצרוך כרוב במגוון צורות, בעיקר מרק כרוב, ומספר מזונות נוספים דלי קלוריות. דיאטה זו מלווה, במרבית המקרים, בתחושת אי נוחות מתמשכת במערכת העיכול, וזאת בשל הצריכה המוגברת של הכרוב. למידע נוסף על הדיאטה הזו.

 

- דיאטת אורז: דיאטה המבוססת על צריכת אורז ושוללת צריכת מזונות המכילים מלח, סוכר ושומן ומזונות מעובדים. במהלך הדיאטה חובה להקפיד על פעילות גופנית, ויש לצרוך תוספי תזונה אשר יאזנו את החסרים הבלית נמנעים הנובעים מהדיאטה. דיאטת אורז מובילה לירידה חדה במשקל, ובמהלכה, ניתן לחוש שובע יחסי, בניגוד לדיאטות בזק אחרות בהן מתמודד עורך הדיאטה עם תחושת רעב מתמשכת לאורך הדיאטה.

 

כמזון מבושל וחם, השפעתו של האורז על מרכזי השובע במוח משמעותית, ולאחר סיום הדיאטה, עורך הדיאטה נהנה מהליך עיכול בריא יותר, כמו גם מתחושת חיוניות מוגברת. עם זאת, אין ספק כי החדגוניות של התפריט הופכת את ההתמדה בה לקשה עד בלתי אפשרית, ורבים מתייאשים באמצע הדרך, לאחר מספר סירי אורז, ולאחר שנדמה להם כי לא יוכלו עוד לראות אורז לעולם. בדומה לדיאטות כאסח אחרות, גם דיאטה מהירה מאוד זו יוצרת תשוקה למזונות שהיו מחוץ לתפריט לאורך התהליך, ובמקרים רבים, מיד עם תום הדיאטה, נצפה בולמוס של צריכת כל המזונות האסורים, מה שמוביל לעלייה מואצת במשקל, אשר מבטלת את הישגי הדיאטה.

 

- דיאטת קורנפלקס - דיאטת דגנים: דיאטה המתבססת על צריכת קורנפלקס, אותה מותר לבצע עד לטווח של שבועיים בלבד. דיאטה חד גונית ומשעממת, אם כי לדעת התומכים בה, מספקת בסיס תזונתי מספק.

 

- דיאטת פופקורן: דיאטה בה התפריט מורכב מפופקורן בלבד, המוכן במיקרוגל, בתוספת כמות מינימלית של שמן. במקביל, חובה לשתות שני ליטרים מים בכל יום, ולהימנע מצריכת קפה, משקאות ממותקים, תה, משקאות מוגזים ואפילו משקאות דיאטטיים למיניהם. מלבד החד גוניות הבולטת של התפריט, דיאטה זו מסכנת את רקמת השריר, מאטה את קצב חילוף החומרים הטבעי של הגוף, ומובילה בעקיפין, בעקבות כך, לעלייה מואצת במשקל עם תום הדיאטה והחזרה לתפריט הרגיל. דיאטה זו מלווה, בדרך כלל, בתופעות לוואי בלתי רצויות כמו סחרחורות, האצת קצב הלב, כאבי ראש, כאבי פרקים, עייפות מוגברת, דיכאון, עצבנות, חולשה קיצונית, ועוד.

 

- דיאטת חלבונים: דיאטה דלת פחמימות המתבססת על תפריט עשיר בחלבונים. לאורך הדיאטה יש להימנע מצריכת פחמימות מכל סוג, אך ניתן לצרוך, ללא כל הגבלה, חלבונים למיניהם, כמו ביצים, מוצרי בשר רזה ומוצרי חלב. כמו כן, ניתן לצרוך ירקות ספורים. היתרון המרכזי של דיאטה מהירה מאוד זו נעוצה בכך שהיא מאפשרת לרדת במשקל ללא תחושת רעב משמעותית, וללא תפריט משעמם, בהשוואה לדיאטות מהירות אחרות. אך עם זאת, חשוב לדעת כי דיאטה עתירת חלבונים זו, אשר עשירה בשומן רווי ובכולסטרול במינונים גבוהים, עשויה לגרום בעתיד לבעיות כולסטרול, לב וכלי דם. מעבר לכך, תפקוד הכליות עשוי להיפגע כתוצאה מצריכת החלבון המוגברת בדיאטה זו.

 

מהם היתרונות של דיאטה מהירה מאוד?

 

היתרונות הבולטים של דיאטה כזו, הם, בגדול, הירידה המואצת במשקל המספקת לעורכי הדיאטה צורך ספציפי, לנקודת הזמן הדרושה. בעידן בו הטכנולוגיה ממלאת את מקומו של האדם והקפדה על תזונה מאוזנת או על ביצוע פעילות גופנית מצטיירת בעיני חלק ניכר מהאוכלוסייה כמשימה מפרכת ובלתי אפשרית לביצוע, המענה שמספקות דיאטות מהירות מאוד עונה על צרכי האדם המודרני, אשר מעוניין לקבל מקסימום תוצאות תמורת השקעה מינימלית. הפינוק האופייני של האנושות בשנות האלפיים, בשילוב עם הפיכת הרזון למראה האידיאלי בכל חברה מודרנית, מהווים את הגורם לפופולאריות הגואה של דיאטה מהירה מאוד, אשר מעניקה ירידה נקודתית במשקל ומאפשרת להמשיך בזלילה עד לפעם הבאה בה יהיה צורך בירידה מהירה במשקל.

 

מהם החסרונות של דיאטה מהירה מאוד?

 

חסרונותיה של דיאטה שכזו עולים על יתרונותיה, ולמעשה, דיאטה מסוג זה כרוכה בחסרונות משמעותיים ביותר. התפריטים המאפיינים דיאטות מהירות מאוד אינם מאוזנים מבחינה תזונתית, אינם מספקים לגוף את הבסיס התזונתי המלא הדרוש לו, כמו ויטמינים בכמות מספקת, מכלול אבות המזון, סיבים תזונתיים בכמות מספקת, ועוד.

 

התפריטים המצומצמים, המגדירים קטגוריות מזון שלמות כאסורות, מסכנים את בריאות הגוף, הזקוק לבסיס תזונתי איתן. מעבר לכך, ברובם המוחלט של המקרים, התוצאות אינן מצדיקות את ההשקעה. הירידה המהירה במשקל נעוצה, בדרך כלל, באובדן נוזלים בלבד, כמו גם בפירוק של רקמת השריר, אך איננה נובעת מפירוק שומנים, כך שמיד עם החזרה לתפריט השגרתי, העלייה במשקל מתבקשת. למעשה, ניתן לומר, כי דיאטה מהירה מאוד מובילה בעקיפין להשמנה, שכן ההתבססות על תפריט מצומצם לזמן מוגבל מאטה באופן משמעותי את קצב חילוף החומרים של הגוף, כך שעם תום הדיאטה, הצריכה הקלורית המקסימלית של עורך הדיאטה יורדת באופן משמעותי, ואם ימשיך לאכול כמו שהיה רגיל טרם הדיאטה, הרגלי האכילה הקודמים שלו יתגלו כמשמינים הרבה יותר.

 

כמו כן, בשל העובדה שתפריטי דיאטות אלו מעמידות את הגוף בפני מחסור פחמימתי וקלורי קיצוני, הגוף נוטה להתגונן ואוגר את עודפי השומן הקיימים. חיסרון נוסף נעוץ בתחושה הכללית במהלך דיאטה מהירה מאוד, שהינה בדרך כלל, גרועה למדי, ומתאפיינת בתסמינים פיזיים כדוגמת סחרחורות, כאבי ראש, חולשה קיצונית, ואפילו דיכאון ברמה מסוימת, הנובע מהמחסור הקיצוני בחומרים מזינים. התסמינים הפיזיים מקשים על ביצוע פעילות גופנית במהלך הדיאטה, כך שהירידה המואצת במשקל עשויה להפוך איטית יחסית, בהיעדר הפעילות הגופנית הדרושה לתהליך.

 

האם כדאי  לבצע דיאטה מהירה מאוד?

 

לאור הנתונים שהוצגו לעיל, אין כל ספק כי דיאטה מהירה מאוד הינה אופציית דיאטה שאיננה מומלצת בעליל. אם תחליטו בכל אופן כי דיאטה זו עונה על צורך דחוף עבורכם ותבחרו לבצע דיאטה כזו, חובה לקבל הדרכה מקצועית מגורם רפואי מוסמך, אשר ידריך אתכם בנוגע להשלכות הדיאטה על בריאותכם, ויבדוק את הרקע הרפואי שלכם, לשלילת מצב בו דיאטה מסוג זה אסורה לכם ותסכן את בריאותכם באופן קיצוני.

Super Food Diet Banner new1