כל מה שרציתם לדעת על קולגן

 

 

קולגן בין החלבונים המשמעותיים ביותר בגופו של האדם הלוקח חלק במבניות של סיבים ברקמות החיבור, בעור, בעצמות, בכלי הדם וכמובן בסחוס.  לקולגן יש לא מעט תפקידים בגופנו הן בתוך והן מחוץ לתאים: הוא אחראי על הגמישות ופועל בסינרגיה מלאה עם חלבון נוסף הנקרא אלסטין מכאן שניהם מרכיבים את שכבות העור שלנו ואחראים הן על גמישותו והן על האלסטיות שלו. בנוסף, החלבון מצוי בסחוסי המפרקים (53% מהחלבון שבמפרקים שלנו הוא קולגן). יש לו תכונות של עמידות, חוזק מה שמאפשר לנו בני האדם לבצע תנועה חלקה שמסייעת לנו להתמודד עם כובד המשקל שלנו, לבצע קשת רחבה של פעולות גופניות בסיסיות ועוד. גם בעצמות סיבי הקולגן הם אלו שמעניקים להן את קשיחותן. 

בשפה פשוטה מדובר בחומר שיש לנו אותו בתוך סוג של רשת שמחזיקה את העור שלנו ולכן החומר הוא חומר טבעי שהגוף גם מקבל ומגיב לו בצורה טובה כאשר הוא מגיע ממקור חיצוני.

 

מה זה אומר קולגן סוג 2?

 

למעשה קיימים 12 סוגים שונים של קולגן. הראשון מצוי ברקמות החיבור, השני בסחוסים, השלישי תומך בתאים בודדים וכן הלאה. בחרנו להתמקד בקולגן סוג 2 שהוא זה שמהווה את המבנה העיקרי בסחוס שלנו ואחראי על רמת הגמישות והחוזק שלו.

 

למעשה כל מפרק בגוף שלנו מצופה בחלק הפנימי שלו בסחוס. תפקידו של הסחוס הינו להפריד בין העצמות של המפרק ולאפשר תנועה רציפה וחלקה. הסחוס הוא זה שסופג מכות וזעזועים בעת פעילויות כאלה ואחרות כלומר הוא זה שמונע חיכוך בין עצמות המפרק בשילוב הנוזל הסניוביאלי. מכאן אפשר להבין כי כמות אופטימלית של קולגן מסוג 2 שנמצא בסחוס שלנו למעשה תורמת לבריאות המפרקים, לגמישותם ולרמת התנועתיות שלהם ולכן הוא מומלץ בעיקר לאנשים הסובלים מכאבים, מדלקות מפרקים, מחוסר תנועתיות, נפיחות, חוסר איזון שרירי, שחיקת סחוס וכדומה. ספורטאים למשל נוטים לסבול משחיקת סחוס ולכן קולגן מסוג 2 תומך בתפקוד אופטימלי של המפרקים. 

 

 

מדוע כמות הקולגן הופכת קריטי אחרי גיל 20?

 

 

ככל שאנו מתקדמים בגיל שלנו הגוף נוטה לייצר פחות ופחות קולגן. כבר מגיל 20 הכמות יורדת ובגיל 30 מדובר בחצי מהכמות שנוצרה עד הלום. עם השנים, הרקמות, הסחוסים והעור נפגעים מתהליך ההזדקנות הטבעי שהגוף עובר. לכן, נטילת קולגן באופן כללי ונטילת קולגן מסוג 2 באופן ספיציפי תסייע לנו לשמור על צפיפות עצם תקינה ולמנוע שחיקה של הסחוסים הפוגעת באופן דרסטי בתנועתיות ובגמישות של המפרקים.  

 

הרי כולנו מחפשים את נוסחת הפלא שתסייע לנו לשמר את הנעורים מכל מיני בחינות. אז נכון, נוסחת פלא עדיין לא הומצאה אבל מכיון שמדובר בחומר טבעי שנמצא אצלנו בגוף לרוב לא מפתח אליו רגישות כזו או אחרת. קולגן היום מגיע במגוון של תצורות טבעיות המאושרות על ידי משרד הבריאות, מנהל התרופות האמריקאי ומשרד הבריאות האירופאי.