מהו ויטמין K2? ולמה הוא מסייע?

ויטמין K, הוא ויטמין מסיס שומן, בעל איכויות נוגדות-חמצון, שנתגלה לראשונה בשנת 1929. ניתן למצוא אותו בגופנו בעיקר בעצמות, בכבד ובמחזור הדם שלנו.

בכדי לשמור על בריאותנו, עלינו לצרוך ממוצע של 90 מק"ג של ויטמין K מידי יום.

קיימות שתי נגזרות עיקריות של ויטמין K:

  • K1 – שגופנו מפיק בעיקר מצמחים ובעיקר עלים ירוקים
  • K2 – שגופנו מעכל בעיקר בזכות אכילה של מזון מן החי

בעוד שוויטמין K1 מתמקד בעיקר בתהליכי קרישת הדם בגופנו, את ויטמין K2 ניתן לפרק בגופנו לנגזרות נוספות, שמסייעות לייעל או להקל על תהליכים מגוונים בגופנו כגון סיוע למנוע מחלות לב וכלי דם, ייעול תהליכי הקרישה של מחזור הדם שלנו (בדומה לוויטמין K1), חיזוק העצמות שלנו והשיניים שלנו ועוד.

אף יש לציין כי המבנה הכימי של שני הוויטמינים מאוד שונה וכתוצאה מכך, האופן שבו הגוף שלנו מפרק אותם ממזון ומאחסן אותם בגוף – הוא שונה לחלוטין. מחקרים מעידים כי לגופנו הרבה יותר פשוט, לספוג את ויטמין K2, לעומת ויטמין K1.

יתרונותיו של ויטמין K2:

מסייע להקל על תופעות לב ולמנוע התפתחות של מחלות לב

מחלות לב וכלי דם, עשויות להתפתח כתוצאה מקשת רחבה של גורמים. אחד הנפוצים ביותר, הוא חסימות של העורקים, שנגרמות כתוצאה מהצטברויות של סידן במחזור הדם ובאזור הלב. ללא טיפול, התופעה עשויה להחריף ולהוביל לקושי של ממש.

הוכח במחקרים כי ויטמין K2 מסייע לגרות את הפעילות של חלבונים ואנזימים שונים, התורמים לוויסות רמות הסידן במחזור הדם שלנו ואף מסייעים למנוע הופעה של מחלות לב וכלי דם. בנוסף, ויטמין K2 משתתף בתהליך המטבוליזם הכולל של מינרל הסידן ועל ידי כך, תורם לשימוש נכון במינרל לכל אזורי גופנו.

רגליים של בחור שרץ ליד חוף הים

חיוני לבריאות העצמות והשיניים שלנו

העצמות והשיניים שלנו נבנים ומתחזקים לאורך שנות הנעורים שלנו; לכן כה חשוב להזין את גופנו בשפע חלבונים, סידן, ויטמין D וויטמין K2. לעת זקנה, העצמות שלנו הולכות ונחלשות, כאשר רבים מאיתנו אף עשויים לחוות תופעות לא נעימות כגון אוסטאופרוזיס – מחלת פרקים, שמביאה לכאבים, סדקים ואף שברים, בעיקר באזור הגפיים.

בדומה לוויטמין D, גם ויטמין K2 משחק תפקיד מפתח בתהליך הפירוק, ההזנה והאחסון של מינרל הסידן; המינרל המהותי ביותר עבור גופנו בכלל והעצמות והשיניים שלנו בפרט. הוויטמין מגרה את הפעילות של חלבון ספציפי (Osteocalcin), המסייע לווסת את תהליך ההזנה של העצמות שלנו בסידן – כך שייהנו מהכמות המאוזנת ביותר. בשנים מאוחרות, החלבון אף מסייע לתחזק את העצמות שלנו והשיניים שלנו ביעילות. אף קיימים מחקרים, המעידים כי נטילה של ויטמין K2, סייעה לנשים בגיל הבלות ליהנות מצפיפות עצם חזקה יותר.

תורם להקלה על לחץ ודיכאון

ניכר כי רמות גבוהות של גלוקוז בגופנו, עשויות להגדיל את הסיכון שלנו לפתח תופעות נפשיות או דיכאון. ויטמין K2 משתתף בתהליכי האיזון של הסוכרים בגופנו ועל ידי כך, תורם למניעת הסימפטומים להפחתת הסיכון לפתח את התופעה.

עשוי לסייע להקל ואף למנוע התפתחות של מחלת הסרטן

ויטמין K2 הוא בעל איכויות נוגדות-חמצון, המסייעות לגונן על גופנו מפני מחלת הסרטן, בזכות מניעה של תופעת הרדיקלים החופשיים: זהו מצב בו מולקולות בגופנו מאבדות אלקטרונים וכתוצאה מכך, הן מאבדות מהיציבות שלהן. בעקבות זאת, הן מגיבות אחת עם השנייה בפאניקה, בכדי לנסות ולמצוא איזון שאיננו אפשרי – עד שיוזנו באלקטרונים נוספים. תגובתיות מוגברת שכזו, תתחזק יותר ויותר בכל פעם שתתרחש. בכל פעם, היא תעלה את הדלקתיות בגופנו ותפגע בו מעט יותר.

מולקולות נוגדות-חמצון, כמו ויטמין K2, תורמות אלקטרונים למולקולות הללו, בכדי להשיב את האיזון ביניהן ולהפסיק את התגובתיות.

בנוסף, ממצאים העידו כי ויטמין K2 מסייע לדכא נטיות גנטיות, שעשויות לעודד התפתחות של גידולים בגופנו.