הוא פחות מוכר מרוב הוויטמינים, אך הוא מהחשובים ביניהם. מחקרים מראים שהוא חיוני לשמירה על צפיפות וחוזק העצמות וחשוב שהמאגרים שלו יהיו מלאים כל הזמן. כל מה שחשוב לדעת על ויטמין K2

העצמות הן המבנה התומך של הגוף והן מספקות את הבסיס לתנועה, שיווי משקל והגנה על איברים חיוניים. כאשר העצמות חזקות, הן יכולות לעמוד בלחצים ולהפחית את הסיכון לשברים, ובכך לשמר אורח חיים פעיל. בנוסף, עצמות חזקות אוגרות סידן, מינרל חיוני לתפקודי גוף חשובים, כמו כיווץ השרירים, העברת דחפים עצביים, ויסות קצב הלב וקרישת דם. לכן, שמירה על בריאות העצם חיונית להבטחת תפקוד אופטימלי של הגוף לאורך כל החיים.

החל מגיל 30 צפיפות העצם יורדת בהדרגה. אצל נשים זה קורה בגלל השינויים ההורמונליים המתרחשים בגיל המעבר. גם אצל גברים חלה ירידה הדרגתית בצפיפות העצם, אם כי פחות משמעותית.

 

הירידה בצפיפות העצם עם התבגרות הגוף מתאפיינת בעצמות מוחלשות עם סיכון גבוה יותר לשברים. שברים אלו יכולים להשפיע באופן משמעותי על איכות חייו ועצמאותו של הפרט. עצמות שבירות רגישות לשברים, אפילו מנפילות קלות או מהמורות, מה שמוביל לתקופות החלמה ממושכות ועלויות בריאותיות מוגברות.

מה צריך לעשות כדי לשמור על העצמות והשלד?

  • לצרוך תזונה ששומרת על סביבת גוף בסיסית – להרבות בצריכת מזונות מהצומח ולהמעיט בפחמימות ריקות ובכמות גדולה מדי של מזון מן החי.
  • לצרוך תזונה עשירה במינרלים חיוניים כמו סידן ומגנזיום ואף לצרוך אותם כתוספים במידת הצורך (על פי הגיל וכמובן בהתאם לנתוני בדיקות צפיפות עצם).
  • להיחשף לשמש כדי לאפשר לגוף לייצר ויטמין D ולצרוך תוסף ויטמין D.
  • לוודא שאנחנו צורכים מינון מתאים של ויטמין K2, הן בתזונה (בעיקר מזונות מותססים) והן כתוסף תזונה איכותי.
  • להקפיד על פעילות גופנית - בעיקר כזו שבונה עצם (כמו אימוני כוח והרמת משקולות).
  • להפסיק הרגלי חיים מזיקים כמו עישון וצריכת אלכוהול.

בנוסף, כדאי לערוך בדיקות צפיפות עצם, שיסייעו במעקב אחר בריאות העצם ובזיהוי סימנים של אוסטיאופורוזיס מוקדם, מה שמאפשר התערבות בזמן.

מה זה בדיוק ויטמין K2?

בעוד ויטמין K1 מעורב בעיקר בקרישת הדם, ויטמין K2 ממלא תפקיד קריטי בשמירה על בריאות העצם ותהליכים פיזיולוגיים נוספים, כי הוא מעורב בוויסות חילוף החומרים של סידן.

חשוב לציין, שאנשים שנוטלים מדללי דם כמו קומדין, חשופים עוד יותר לסיכון של מחסור בוויטמין זה בשל הורדה מגמתית של רמות ויטמין K בתזונתם.

במחקרים רבים נמצא, שצריכה תזונתית נמוכה של K2 פירושה סיכון גבוה יותר לשברים וצפיפות נמוכה יותר של מינרלים בעצם. המחקרים מראים, שהעלאת רמת ויטמין K2 בגוף באמצעות תוסף תזונה, משפרת את הצפיפות המינרלית בעצם ומפחיתה את רמת הסיכון לשברים.

לפרטים על ויטמין K2 מומלץ לחצו כאן >>

ויטמין K2 בספיגה משופרת של נוטרי די | טבע בריא

מה ההבדל בין הנגזרות השונות של ויטמין K?

מבין כל הנגזרות של ויטמין K2, הנגזרת 7-MK נמצאה כצורה היותר יעילה בהשוואה לצורות אחרות שלK2 , בגלל הזמינות הביולוגית הגבוהה של נגזרת זו, זמן מחצית חיים ארוך יותר והפצה משופרת לרקמות.

גורמים אלה תורמים ליעילותה של נגזרת 7-MK בתמיכה בבריאות העצם, בבריאות הלב וכלי הדם.

מחקרים מראים שלוויטמין K2 בנגזרת MK-7 יש את ההשפעה הגדולה ביותר על בריאות העצמות וחוזקן, לעומת צורות אחרות של ויטמין K.

מחקר שנערך על נשים בגיל העמידה מוכיח כי צריכת MK-7 שיפרה משמעותית את מצב ויטמין K בגופן, הפחיתה אובדן עצם והשפיעה לטובה על חוזק העצמות.

להזמנת ויטמין K2 בספיגה משופרת לחצו כאן >>

למה חשוב לצרוך תוסף K2 שמכיל גם D3?

מחקרים מראים כי ויטמין D3 משפר את ספיגתו של ויטמין K בגוף. בנוסף, נמצא במחקרים שהיתרונות הבריאותיים של ויטמין  K2מתחזקים כשהוא משולב עם ויטמין D3 כי שני הוויטמינים פועלים בסינרגיה לתמיכה בבריאות העצמות והלב וכלי הדם.

גם ויטמין K2 וגם ויטמין D3 ממלאים תפקידים מכריעים במטבוליזם של סידן. ויטמין D3 מסייע לשפר את ספיגת הסידן מהמעיים, ומקדם רמות סידן מוגברות בזרם הדם. ויטמין K2 מבטיח שהסידן ינוצל ביעילות במקומות הנכונים בגוף.

בנוסף, ויטמין D3 מסייע בספיגה של סידן בתזונה, בעוד ויטמין K2 מפעיל חלבונים המסייעים לקשור את הסידן לעצם. הפעולה המשולבת של ויטמינים אלו מבטיחה כי סידן מופנה אל העצמות, מגביר את חוזק וצפיפות העצם ומפחית את הסיכון לאוסטאופורוזיס ושברים.

 


לסיכום, החל מגיל 30 צפיפות העצם יורדת ואנו חשופים יותר לשברים. מחקרים מראים, שכדי לחזק את העצמות מומלץ לצרוך ויטמין K2 מנגזרת MK-7, בתוסף המכיל גם ויטמין D3 להגברת יעילות הוויטמין.


לתוספי ויטמין K לחצו כאן >> 

 עמרית בן סירה (N.D, C.Ac, Re.Na) היא מומחית לנטורופתיה ורפואה טבעית, בעלת קליניקה לרפואה טבעית בגישה אינטגרטיבית (משולבת) 360º גוף-נפש כבר למעלה מעשרים שנה. מרצה ומנחה סדנאות בריאות inside-out על תזונה ואנטי-אייג'ינג בארץ ובעולם