כאשר מדובר על פעילות אירובית במכון צריך להתייחס לפעילות אירובית בכללותה ולכל מכשיר אירובי בפרט. במכון הכושר ישנם סוגים רבים של מכשירי אירובי ייעודיים – מהפופולריים ביותר כמו הליכונים ועד הפחות שכיחים כגון מכשירי החתירה .

כלל המכשירים האירוביים הנמצאים במכון מדמים פעולות אשר ניתן לבצע בסביבה חיצונית אך הם תוכנתו והותאמו לפעילות תוך מכון לאלו שמתקשים להתאמן בחוץ ויש להם יתרונות רבים על פני הפעילות האירובית בחוץ .

 

מה היא בעצם פעילות אירובית ?

 

פעילות אירובית היא פעילות הכוללת מאמץ גופני המפעיל קבוצות שרירים גדולות לזמן ממושך במהלך הפעילות האירובית עולה צריכת החמצן בגוף ומגבירה את קצב הלבשמספק את החמצן הדרוש לשרירים.  הפעילות האירובית נעשית בנוכחות חמצן.

לאימון האירובי יתרונות רבים וחשובים , למבצעים אותו יש יתרונות רבים – שריפת שומן , שריפת קלוריות מוגברת , הפחתה במשקל, הפחתת גורמי הסיכון למחלות שכיחות רבות, שיפור מצב בריאותי ועוד.

לעיתים קרובות מתאמנים רבים מעמיסים על עצמם מספר אימוני אירובי גבוה בכדי להרזות או לשרוף שומנים  אך מפספסים את מטרתם והסיבה לכך נעוצה בכך שהפעילות האירובית אותם הם מבצעים אינה אינטסניבית דיו – ולמה הכוונה ?

אינטנסיביות הפעילות האירובית נמדדת בדופק אליו אנו מגיעים כאשר פעילות אירובית אינטסיבית מוערכת בכ70-85 % מדופק מקסימלי ( אותו ניתן לחשב באמצעות הנוסחה 220 מינוס גיל המתאמן או 226 מינוס גיל המתאמנת ) , אם כן כמות אימונים גבוהה אך ברמה אנינטסיביות נמוכה או בינונית עשויה להיות חסרת תועלת למתאמנים מסוימים ובמקרה זה חבל על זמנכם .

 

החשיבות של הפעילות האירובית

 

 לפעילות האירובית יש חשיבות גבוהה לכל מתאמן, לא רק לאלו המחפשים להרזות או להכנס לכושר – כפי שצוין למעלה היתרונות הרבים של הפעילות האירובית מוכיחים שרצוי ומומלץ לכל אחד לעסוק בפעילות אירובית , כמובן על פי רמתו ואף רצוי להתייעץ עם מאמן במכון הכושר לפני התחלת האימונים האירוביים בכדי לקבל תוכנית טובה ומקדמת .

באשר לסוג המכונה בה נרצה לבצע את האימון – בנושא זה מומלץ מאוד להתיעץ עם מאמן כושר במכון על מנת שיתאים את המכשיר האידיאלי עבורכם מבחינת הכנה גופנית , תאימות וכדומה . דרך טובה לשמור על עניין בזמן האימונים ולא להשתעמם היא לגוון בין מספר מכשירי אירובי – לדוגמא – 20 דק אליפטי + 20 דקות ריצה + 20 דקות אופניים . כך ניתן לבצע אימון של שעה בצורה קלה וחלקה יותר מאשר שעה רצופה על מכשיר אחד .

נקודה חשובה נוספת שנוגעת לאימוני האירובי בשילוב אימוני הכוח היא מתי לבצע את האימון- לפני או אחרי אימון הכוח ?

ראשית אציין כי במידה ויש אפשרות לפצל את ימי האימונים , ליום אירובי ויום כוח מומלץ לבצע זאת בצורה הזו בכדי לא להעמיס מדי ולהשאר טריים ומלאי אנרגיות לכל אימון , דרך נוספת לפצל היא אימון מסוג ראשון ולאחר מספר שעות אימון מסוג שני .

במידה ואינכם מסוגלים לפצל את התוכנית בצורה הזו עליכם להחליט מה העדיפות שלכם כאשר במידה ושיפור היכולת האירובית נמצאת בעדיפות ראשונה עדיף להתחיל באימון האירובי , וזאת בכדי למנוע התעייפות ופעילות אירובית בהספק לא מרבי . במידה והנכם שמים דגש על הכוח רצוי להתחיל באימון הכוח וזאת כיוון שאימון אירובי לפני הכוח עשוי לפגוע במערכת העצבים , לדלל את מאגרי הגליקוגן , להעלות ריכוז חומצות חלב בשריר ואף לפרק שריר ועל כן עדיף למתאמן המעוניין בהעלאת מסה לבצע אימון כוח לפני אירובי .

במידה והמטרה היא שריפת שומן וקלוריות עדיף לבצע את אימון הכוח ראשון . שימו לב כי אם אין לכן העדפה מסוימת נסו לגוון ולשנות מאימון לאימון את זמני האימונים ובכך ליצור אפקטייביות לשני הכיוונים