צמח הבקופה הוא צמח מים אשר מקורו מהודו, אינדונזיה, סרי לנקה ואיי מאוריציוס. כיום ניתן למצוא את הבקופה באזורי אגמים ומקורות מים שונים. הוא מזכיר במראה שלו את צמח הנרקיס – בעל עלי כותרת לבנים וסרגליים ואבקן זהוב בוהק.

הבקופה, הפשטה השרועה או הברהאמי (Brahmi – "פותח את התודעה" משפת הסנסקריט), הוא צמח מרפא ייחודי אשר נעשה בו שימוש של למעלה מ- 3000 שנים בעולם הרפואה ההודית בכלל ובפרט הרפואה ההודית האיורוודית אשר קיימת למעלה מ- 5000 שנה.
ההודים הבחינו כי הצמח מסייע לייעל את איכויות הקשב והריכוז שלנו, לתרום לרוגע, שלווה וחדות קוגניטיבית – אשר תורמים באופן כולל לזיכרון חזק יותר. כיום מחקרים רבים מאמתים כי צמח הבקופה הוא אכן מיוחד במינו.

הרכיבים הפעילים של צמח הבקופה ואופן השפעתם על גופנו


מחקרים רבים וניתוח של הצמח חשפו כי הוא עשיר בשפע תרכובות עוצמתיות ואיכותיות אשר יחד, פועלות לשם ייעול ומיטוב המצב הבריאותי והנפשי שלנו.

צמח הבקופה מכיל חומרים פעילים רבים (ספונינים טריטרפנואידים), אשר תורמים לניקוי הגוף שלנו ולרבות מחזור הדם (משומנים, סוכרים, הצטברויות של מתכות או מינרלים), מערכת העיכול ומערכת העצבים שלנו. ככל שמערכת העיכול שלנו (בעיקר במעיים) נקייה יותר, כך לגופנו פשוט יותר לספוג מהמזון שלנו ערכים תזונתיים שיסייעו לשמר ולשפר את הפעילות התקינה של גופנו.
החומרים הפעילים הללו אף מייעלים את פעילות הניקוי שמבצע המערך החיסוני שלנו: על ידי גירוי מנגנונים של ייצור ליחה, עיטושים ושיעול, הם מטיבים את פעילות הניקוי של גופנו מפולשים, חיידקים, פטריות או רעלים שונים (אנטי-בקטריאלי, אנטי-פטרייתי, אנטיספטי).

הבקופה אף מכיל רכיבים אדפטוגניים (טריטרפנים) – אשר תפקידם לסייע ולווסת פעולות שונות בגופנו ולרבות את הפעילות של המערך החיסוני שלנו, את המאזן ההורמונלי שלנו ולהאט את לחץ הדם שלנו (לרוב מאיץ את מחזור הדם כדי לייעל את תהליכי הניקוי שלו ולהעביר יותר חמצן לתאים בגוף ובמוח בפרט). על ידי כך הוא מסייע להקל על תופעות כגון לחץ, חרדה או דיכאון ואף לתרום לשיפור איכויות הקשב, הריכוז והזיכרון שלנו. מחקרים אף מעידים כי הוא מסייע להקל על כאבים, בזכות הגברת פעילותם של מוליכים עצביים שונים בגופנו.

לצד כל הטוב הזה, צמח הבקופה אף מכיל נוגדי חמצון עזים הקרויים פלבנואידים. הם תורמים בפרט לייעול תהליכי הניקוי של מחזור הדם שלנו, מחזקים את הלב ואת שריר הלב. הם אף מסייעים לגופנו להתמודד ביעילות עם תופעת הרדיקלים החופשיים – תופעת חמצון יתר בתאים של גופנו, שללא טיפול עשויה להוביל להרס של איברים שלמים בגופנו, לרבות המוח או הלב שלנו (תופעת הרדיקלים החופשיים מקושרת למחלות כגון אלצהיימר, פרקינסון או סרטן).
בנוסף, הפלבנואידים טומנים בחובם תכונות אנטי-דלקתיות, התורמות להקלה על כאבים ואף דלקות כרוניות או דלקתיות-יתר.

כל האיכויות הטבעיות הללו, אשר מוכחות מחקרית, תורמות לצמח הבקופה את כל סגולות המרפא שהוא מעניק לגופנו.

יתרונות האיכויות האדפטוגניות של צמח הבקופה


במאה ה- 21 תופעות הלחץ והחרדה הן מאוד נפוצות ויתכן כי רבים מאיתנו מתקשים להירדם, להישאר ממוקדים או לחשוב בבהירות.
צמח הבקופה מסייע לגופנו להסתגל לגירויים המלחיצים שאנו חווים ביומיום: הוא תורם לוויסות הפעילות של בלוטת יותרת הכליה – הבלוטה ההורמונלית שמפרישה את הורמון הקורטיזול – הורמון הלחץ של גופנו. פחת ברמותיו של הקורטיזול בגופנו יתרום לפחת בתחושות של לחץ או חרדה ביומיום שלנו: אם נחווה אירועים מלחיצים לצד רמות נמוכות של קורטיזול, עם הזמן נוכל להתרגל אליהם ולחוות אותם בשלווה כלומר, לא נעודד את הגוף שלנו להפריש קורטיזול בעת התרחשותם!
מחקרים אף מעידים כי צמח הבקופה תורם להקלה על תופעות שנלוות ללחץ כגון אולקוס או ערפול מוחין.


shutterstock 1131000050
בזכות איכויותיו האדפטוגניות, צמח הבקופה אף מסייע לווסת את הפעילות הנוירולוגית שלנו:

להגביר את רמות הדופמין – מוליך עצבי המסייע לנו לחוש מאושרים,
הסרוטונין – מוליך עצבי המסייע להרגיע אותנו,
האצטילכולין – מוליך עצבי המגרה את תחושות המוטיבציה, הקשב ותשומת הלב שלנו
וה- GABA – מוליך עצבי המסייע לווסת פעילות עצבית ולתרום לתחושות של רוגע ושלווה.
על ידי כך הוא מסייע לנטוע במוחנו ובגופנו רגשות נעימים ומרגיעים, שיתרמו להקלה על מצבים כגון דיכאון, נדודי שינה או חרדה כרונית.

צמח הבקופה – צמח הזיכרון


עד היום 8 מחקרים שונים קבעו כי שימוש בצמח הבקופה במשך 4-6 שבועות תורם לחדות הזיכרון שלנו. ניכר כי המשתתפים הצליחו לשלוף מידע הרבה יותר בקלות ממוחם, לזכור אירועים באופן צלול יותר ולעבד מידע בצורה פשוטה יותר, לעומת קבוצת הפלצבו.

הסיבה לכך נטועה בעלייה ברמות המוליכים העצביים של גופנו, לרבות האצטילכולין אשר בין תפקידיו מעביר מידע ומשמר את הזיכרון שלנו לאורך זמן. האצטילכולין משפר את איכויות הקליטה של הנוירונים במוח שלנו, כך שיוכלו לספוג ולעבד מידע יותר בקלות ובחדות. אחד מהאזורים בהם עובר האצטילכולין הוא ההיפוקמפוס – המקום במוחנו אשר מעבד את הזיכרונות שלנו ומשמר אותם לאורך זמן. כאשר ההיפוקמפוס נפגע, איכויות הזיכרון שלנו נפגעות באופן משמעותי ואנו עשויים לפתח תופעות כגון אלצהיימר או דמנציה (הוכח קשר ודאי בין ירידה ברמות האצטילכולין ובין היווצרות המחלות).
ככל שאנו מזדקנים, כך פוחתת כמות האצטילכולין והדבר משפיע על איכויות הזיכרון והלמידה שלנו. משום צמח הבקופה מגביר את רמות האצטילכולין בגופנו באופן טבעי, הוא אף מסייע לשמר את בריאות הזיכרון שלנו לאורך השנים.

הפלבנואידים המצויים בצמח הבקופה אף תורמים להאצת מחזור הדם באזור המוח ועל ידי כך, מסייעים להעשיר אותו בחמצן וערכים תזונתיים, לנקות אותו במהירות ולייעל את תפקודו.
התפקוד המשופר של מערכת העצבים, לצד עלייה ברמות ה- GABA והסרוטונין בגופנו, תורמים להקלה על תופעות כגון אפילפסיה או תופעות קשב וריכוז.

באשר לתופעות קשב וריכוז, יש לציין כי מתוך 3 מחקרים בנושא, רק מחקר אחד שנערך על מבוגרים מעל גיל 65 אישש שיפור באיכויות הקשב והריכוז של המשתתפים. עם זאת, מבחינה ביולוגית עלייה ברמות הסרוטונין, ה- GABA והאצטילכולין אכן תורמות להקלה על התופעה ולכן, יש לבצע יותר מחקר בנושא כדי לקבוע עד כמה ההשפעה על תופעות קשב וריכוז היא מהותית.

הערות אחרונות על צמח הבקופה


אנו יכולים לצרוך את צמח המרפא בצורתו המקורית באמצעות חליטת תה, כשמן אתרי, כטינקטורה או כתוסף תזונה.

אחד היתרונות הגדולים של צמח הבקופה הוא היותו נטול תופעות לוואי. עם זאת, הוא עשוי לעייף אותנו משום שמטרתו היא לתרום להקלה על נדודי שינה. מומלץ ליטול מצמח הבקופה בהדרגה, שכן נטילת-יתר בתחילת התהליך עשויה להמם את מערכת העיכול שלנו ולגרום לכאבים, שלשולים או הקאות.
בנוסף, ניכר כי צמח הבקופה נוהג לספוח אליו כספית ולכן מומלץ כי נקפיד לרכוש אותו ממקורות מהימנים, בעלי תנאי גידול איכותיים.