כל מה שרצית לדעת על HMB

גילויים חדשניים הקשורים לרכיבים הלוקחים חלק בתהליכים פיזיולוגיים בגופנו הובילו ספורטאים ומפתחי גוף רבים למקסם את היכולות שלהם בזמן האימון, להשיג את המטרות שלהם בצורה מהירה ויעילה יותר, לעתים תוך זמן קצר יותר ולשמור על הישגים לאורך זמן.  

אין ספק כי אחד מהעולמות אשר הובילו לפריצת דרך משמעותית שתרמה לכך הוא תחום תוספי המזון הנחשב לאחד התחומים הנחקרים ביותר בעולם. חברות תוספי התזונה משקיעות משאבים רבים בחקר וגילוי רכיבים חדשים, חלקם נמצאים באופן טבעי בגופנו, חלקם במזון אותו אנו צורכים ובהשפעה שלהם על גופנו בזמנים הסובבים את האימון.

אחד מהחומרים הללו נקרא HMB - חומר נלווה לחומצת האמינו ללאוצין שהיא בעצם אחת מתוך 3 חומצות האמינו אותן כולנו מכירים - BCAA המהוות למעלה מ-1/3 מחומצות האמינו בשרירים שלנו.

מדוע אנו מקפידים לצרוך אותן?

שלושת חומצות האמינו הללו מספקות לגוף שלנו אנרגיה, מונעות תהליכי פירוק, מייעלות את תהליך בניית החלבונים בשרירים, עוזרות לגוף שלנו להתאושש ושומרות על איזון ברמות הסוכרים בדם.

רבים ממפתחי הגוף בישראל וגם בעולם צורכים תוסף BCAA בין אם באופן בלעדי (נטו BCAA) ובין אם על ידי צריכת אבקת חלבון המכילה את ׳השילוש הקדוש׳ במטרה לאפשר לגוף להתאושש כמו שצריך, להגיע מוכן לאימון הבא ולשפר את היכולות הפיזיות בכל פעם מחדש. וזה עובד.

לחומצת האמינו לאוצין יש את התפקיד החשוב ביותר עבורנו בתור חומצה אמינית מתוך השלוש. נמצא כי אותו חומר הנקרא HMB הוא זה שבעצם מעודד את כל הפעילות האנאבולית שלה אחראית חומצת האמינו ל- לאוצין.

הוא התוצר של התוצאהזה בדיוק המקום שבו החומר ״החדש״ HMB נכנס לתמונה. הרי אם הוא זה שאחראי על הפעילות האנאבולית ותורם לתהליך ייצור החלבון בגוף, כנראה שיש לו השפעה חיובית על הגוף שלנו. לא?

אז ככה. לא רק שמדובר ברכיב המעודד פעילות אנאבולית. מדובר ברכיב אנטי- קטבולי עוצמתי שתומך בגוף לאורך כל תהליך בניית מסת השריר. כך שבשונה מרכיבים רבים אחרים הוא לא רק מעודד את תהליכי הבנייה, החידוש, הגדילה אלא הוא מסייע להפחית באופן משמעותי את האפשרות לפירוק שריר כחלק בלתי נפרד מתהליך בניית החלבון בגוף וזה מה שהופך את ה-  HMB לפורץ דרך ולאחד מתוספי התזונה הנמכרים ביותר היום בארצות הברית.

למה הוא מהווה פריצת דרך?

משום שכאשר אנו נמצאים תחת פעילות גופנית בעצימות גבוהה מכל סוג שהוא, הגוף שלנו מצוי תחת סטרס. הדבר מעודד פירוק של החלבון ואת הרס תאי השריר וזה בדיוק מה ש- HMB בא למנוע. אותו הרס פעמים רבות שם מתאמנים במצב של תקיעות, הם לא מגיעים למטרות שלהם, הם לא מגיעים לתוצאות ולעתים זו גם הסיבה

נטילת התוסף הוכחה כמסייעת להגיע לתוצאות מרחיקות לכת בתהליך בניית מסת השריר, מאפשרת למפתחי הגוף והספורטאים להמשיך בפעילות אותה הם מבצעים לאורך זמן ולעלות בעצימות  בין האימונים.

בנוסף, HMB מסייע להפחית את מסת השומן, תורם ליצירת מאזן חנקן חיובי (יותר חלבון שנבנה, פחות חלבון שהתפרק) ואף במקרים מסוימים מעודד הגברה של השפעת חומר הקריאטין המסייע בשיפור הביצועים בין אימון לאימון.