כשאנחנו מתחילים ליטול תוסף תזונה מסוים, אחת השאלות הראשונות שאנחנו מוצאים את עצמינו שואלים היא, מתי אנחנו אמורים להרגיש את ההשפעה שלו? השאלה אומנם מאוד פשוטה, אך התשובה לשאלה, מעט יותר מורכבת ותלויה רבות בתוסף שנטלנו, בגוף שלנו ובמצבו הבריאותי. התוצאות ברוב המקרים יגיעו, אבל לא מיד.

סבלנות רבותי, סבלנות.


הדבר הראשון שצריך לקחת בחשבון, הוא שכל תוסף תזונה באשר הוא, צריך זמן להיספג בגוף, ואילו הגוף שלנו צריך זמן לזהות את השינוי ולהגיב בהתאם. כלומר - חייב להתרחש בגוף תהליך של סימביוזה בין תוסף התזונה לגוף שלנו, על מנת שנוכל להרגיש שינוי.

קחו לדוגמה דג זהב, מי שאי פעם קנה דג בחנות, בוודאי זוכר את השקית שבה הוא הביא אותו הביתה. הדג לא נכנס ישירות לאקווריום החדש אלא נשאר בשקית המים בתוך האקווריום עד שטמפרטורות המים מתאזנות. אז ורק אז אפשר יהיה לשחרר את הדג שלנו באקווריום החדש. במשל הזה הדג הוא תוסף התזונה והאקווריום הוא הגוף שלנו, כאשר הגוף שלנו צריך לעבור תהליך הסתגלות על מנת שתוסף התזונה יתחיל להשפיע.

 

הכל תלוי במה אתה רוצה שתוסף התזונה יעשה


אחד מתוספי התזונה הפופולריים ביותר בימינו הוא הפרוביוטיקה. נטילת קפסולות פרוביוטיקה על בסיס יומי מבטיחה לנו שלל יתרונות מגובים מחקרית, החל מפתרון בעיות עיכול וגזים ועד לשיפור האקנה. אם אתם נוטלים פרוביוטיקה על מנת להקל על גזים במערכת העיכול, יש סבירות מאוד גבוהה שתוכלו להגיש תוצאות כבר תוך כמה שעות, לעומת זאת אם אתם מצפים דווקא לשיפור האקנה, כדאי שתתאזרו בסבלנות. מטרת הפרוביוטיקה במקרה הזה היא להגיע לתאים עמוקים יותר בגוף ולכך הגוף שלכם צריך תקופת הסתגלות של כמה חודשים עד שתרגישו שהאקנה שלכם אכן מתחיל להשתפר.

 

שילוב חכם של מספר ויטמינים יכול יעזור


לרוב תוספי התזונה לוקח מספר שבועות עד חודשים עד שהם באמת מתחילים להשפיע על הגוף שלנו, כאשר הממוצע הוא כשלושה חודשים. אך חשוב לזכור כי הכול מתחיל ונגמר בתזונה נכונה. קחו לדוגמה ויטמין D. התסמינים העיקריים למחסור בויטמין D הם, עייפות, חולשה, כאבי עצמות ודיכאון, לכן אם אתם נוטלים את תוסף התזונה מעל לשלושה חודשים אך שמים לב שהתסמינים אינם משתפרים, כדאי לכם לבדוק את התזונה שלכם, שכן מחסור בויטמין k למשל מקשה על ספיגה של ויטמין D. כמו כן, מחסור בחומצות שומן יכול אף הוא להפריע בספיגת הוויטמין. לכן אם התזונה שלכם דלה במזונות המכילים חומצות אמינו, סביר להניח שהגוף שלכם לא יצליח לספוג כראוי ויטמין D, גם לאחר חודשים רבים.

 

מצפה לקסם שקורה באותו הרגע? לטבע יש את הזמן שלו


אנחנו חיים בתקופה של סיפוקים מידיים. בעבר הלא רחוק, היינו צריכים לחכות שלושה ימים כדי לפתח את 36 התמונות שהפילם סיפק לנו. היום, בעידן הדיגיטלי, אנחנו מקבלים סיפוק מיידי עם כל תמונה ויכולים לצלם אלפי תמונות ביום. בואו ניקח לדוגמה את תוסף התזונה פוספטידיל סרין, תוסף התזונה הזה עובד על שיקום ובנייה של מעטפת התא במוח ונמצא כיעיל מאוד בשיפור הזיכרון והריכוז, תהליך שיכול לקחת שלושה חודשים ויותר על מנת להתחיל להראות תוצאות. אם נמהר ונחפש סיפוק מידי, אנחנו יכולים לפספס תוסף תזונה מדהים שלמרבה האירוניה גם עוזר לנו בסופו של דבר, להתאזר בסבלנות.