כשאנחנו רואים חלודה על חפץ יקר ללבנו אנחנו יודעים שאם לא נפעל להסיר אותה היא תעכל ותשמיד אותו. מסתבר שגם בכלי הדם שלנו מתרחש תהליך דומה, הנקרא תופעת הרדיקלים החופשיים. אז איך נדאג שהדם והלב שלנו יישארו נקיים? מחקרים מוכיחים שיש נוגד חמצון טבעי ועוצמתי שיכול למנוע את זה

חמצן הוא דבר נפלא, אך חשיפת יתר אליו עלולה להיות מסוכנת. בדיוק כפי שברזל מחליד כתוצאה מהתחמצנות, כך גם כלי הדם שלנו חשופים לסכנה דומה.

תהליכי הפקת האנרגיה בגוף דורשים חמצן, אבל מסתבר שיש מצבים שהוא גם עלול לפגוע בנו, כי במהלך תהליך הנשימה הטבעי שמכניס לנו חמצן לגוף מתרחשת ריאקציה כימית שיוצרת רדיקליים חופשיים, שהם סוג של "חלודה".

כשהאוויר נקי והתזונה שלנו עשירה בנוגדי חמצון, הגוף שלנו מסיר את ה"חלודה" הזו בצורה טבעית.

הבעיה היא, שבעידן המודרני קיימים גורמים המגבירים את יצירת הרדיקלים החופשיים בגוף – כמו מזון מתועש, קרינה, זיהום אוויר, חומרי ניקוי ועוד.

התהליך הזה נקרא עקה חמצונית (או סטרס חמצוני) – התחמצנות יתר של הדם ועודף של רדיקלים חופשיים - חוסר איזון שלא נפתר רק על ידי נוגדי חמצון הקיימים בגוף. תופעה זו היא מסוכנת, ועלולה לגרום לנזק לאיברים ולרקמות שלנו, ולמחלות כמו טרשת עורקים, מחלות כלי דם, התקפי לב, סוכרת, שבץ מוחי והזדקנות מואצת.

נוגד החמצון היעיל שהוכח מחקרית

באורח החיים הנוכחי שלנו, רובנו מתקשים לספק לגוף כמות נאותה של נוגדי חמצון אך ורק מתזונה. לכן אנו זקוקים לנוגד חמצון טבעי, עוצמתי ואיכותי, שיסייע לנו להילחם בתופעת הרדיקלים החופשיים, ולעכב את התפתחותן של מחלות ואת תהליכי ההזדקנות של מערכות הגוף.

 

אחד מנוגדי החמצון העוצמתיים ביותר, שהוכח מחקרית כיעיל במיוחד במצבים אלה, הוא הליקוריץ.

שורש צמח הליקוריץ משמש את הרפואה המסורתית כבר אלפי שנים, כנוגד חמצון אפקטיבי.

מאות מחקרים מדעיים שנעשו על מיצויים של שורש הליקוריץ הוכיחו כי ישנה תועלת בריאותית משמעותית לליקוריץ, אבל – אך ורק אם תהליך הפקת המיצוי שלו נעשה בשיטה מתקדמת השומרת על היחס הנכון בין החומרים הפעילים בו, ועל המינון הנכון שלהם. כי לא כל ליקוריץ הוא ליקוריץ שבאמת עובד.

מה חשוב לבדוק לפני שקונים ליקוריץ?

בצמח הליקוריץ ישנם 2 חומרים פעילים עיקריים: גלברידין וגליציריזין.

גלברידין וגליציריזין הן שתי תרכובות עם מבנים כימיים שונים והשפעות פרמקולוגיות שונות.

גלברידין הוכח מחקרית כנוגד חמצון עצמתי, אנטי דלקתי ויעיל גם בטיפול בעור, בעוד שגליצריזין נמצא יעיל בחיזוק מערכת החיסון בשל תכונותיו האנטי-ויראליות. על סגולותיו הרפואיות של הליקוריץ ועל תכונותיהם של הגלברידין והגליציריזין שבצמח ניתן לקרוא בסקירה מקיפה שערך משרד הבריאות האמריקאי.

עם זאת, נמצא כי מינונים גבוהים של גליצריזין עלולים לשבש את מאזן המינרלים בגוף ואף להעלות את לחץ הדם, במקום לאזן אותו.


לכן חשוב ביותר לצרוך ליקוריץ שמכיל רמת גלברידין גבוהה, ורמת גליצריזין נמוכה.

מיצוי ליקוריץ שריכוז הגליצריזין בו נמוך נקרא DGL - קיצור של ,DeGLycyrrhizinated  כלומר – ליקוריץ שהוציאו ממנו את הגליצריזין. תהליך זה גם מסיר את הטעם והריח האופייניים לליקוריץ, שמקורו בגליצריזין.

אבל ליקוריץ DGL זה לא מספיק – חשוב לבדוק שהיחס בין גלברידין לגליציריזין בליקוריץ יהיה 1:2, כי זהו היחס האופטימלי, וכשנוטלים תוסף ליקוריץ שבו נשמר היחס הזה נמנעות תופעות הלוואי המזיקות של הגליצריזין.

לפרטים על ליקוריץ מומלץ לחצו כאן >>

על חשיבותו הרבה של הגלברידין בליקוריץ

מנגנון הפעולה הייחודי של הגלברידין נחקר בעיקר בשל העניין הרב בהשפעה נוגדת החמצון שלו על  כולסטרול ה-LDL. במחקרים נמצא, כי נוגד החמצון גלברידין המצוי בליקוריץ, מעכב חמצון של הכולסטרול ה"רע" LDL – מה שמגן על כלי הדם מהצטברות פלאק טרשתי.

 

מחקרים הוכיחו כי לגלברידין יש השפעה על הורדת רמות הסוכר ועל חילוף חומרים בריא של סוכרים בגוף. גם עובדה זו הינה בעלת חשיבות לבריאות הלב וכלי הדם.

עוד נמצא במחקרים, כי גלברידין מסייע בהרפיית דפנות כלי הדם, מה שמסייע לאיזון והורדת לחץ הדם.

בנוסף, נמצא במחקרים כי גלברידין מפחית באופן משמעותי את ה-BMI והשומן הבטני. מכיוון שהשמנת יתר שכיחה מאוד בקרב אנשים עם יתר לחץ דם ובעיות לב, צריכת גלברידין יכולה לשפר את מצבם של חולים כאלה, ובכך להשפיע לטובה על מערכת הלב וכלי הדם.

כדי שהגלברידין בתוסף הליקוריץ יהיה אפקטיבי, חשוב לבדוק שכל כמוסה בתוסף מכילה לפחות 6 מ"ג גלברידין טבעי.

על מנת לבדוק את כמות הגלברידין במוצר, יצרנים אמינים של תוספי ליקוריץ מעבירים את פסי הייצור שלהם בדיקות חיצוניות במעבדות בלתי תלויות, לרוב באירופה, ומפרסמים את תוצאותיהן בעמודי המוצר. אז חפשו אחר תוצאות בדיקת מעבדה אלה, שיבטיחו שאיכות תוסף הליקוריץ היא הגבוהה ביותר.

לפרטים על ליקוריץ מומלץ לחצו כאן >>

 

Glabridin Graph 1

למה להחליד אם אפשר למנוע את זה?

לסיכום, כמו שאנחנו לא רוצים שצינורות המים בבית שלנו יחלידו, אנחנו בוודאי לא רוצים שבכלי הדם שלנו תתרחש תופעה דומה.


במחקרים נמצא, כי צריכה של ליקוריץ המכיל לפחות 6 מ"ג גלברידין, ביחס גלברידין לגליצריזין של 1:2, יעילה במניעת התחמצנות יתר ותופעת הרדיקלים החופשיים בגוף. עוד הוכח, שלליקוריץ איכותי מסוג כזה יש השפעה מכרעת בשמירה על בריאות דפנות כלי דם.

נטילת ליקוריץ איכותי מונעת יצירת משקעים של כולסטרול מחומצן בכלי הדם, ומבטיחה גמישות של דפנות כלי הדם - ובכך מונעת עלייה של לחץ הדם, ושומרת על אספקת דם תקינה לכל מערכות הגוף, למוח וללב.

 

להזמנת ליקוריץ מומלץ לחצו כאן >>

 


 עמרית בן סירה (N.D, C.Ac, Re.Na) היא מומחית לנטורופתיה ורפואה טבעית, בעלת קליניקה לרפואה טבעית בגישה אינטגרטיבית (משולבת) 360º גוף-נפש כבר למעלה מעשרים שנה. מרצה ומנחה סדנאות בריאות inside-out על תזונה ואנטי-אייג'ינג בארץ ובעולם