ספורט כדרך ואורח חיים בריא

נרשמתם לחדר הכושר?

אתם מנסים להתמיד ולהגיע לשיעור הזומבה?

מרגישים שאתם לא מסוגלים אחרי יום עבודה לעשות את המאמץ הזה?

אינספור תירוצים מסופרים מדי יום על אנשים שכבר עשו את הצעד הזה, הבינו את החשיבות של פעילות גופנית כחלק בלתי נפרד מאורח חיים בריא ומאוזן ביניהם ״אני גמור מעייפות״, ״כואבת לי הברך״, ״אני חייב לקום מחר ב-6 בבוקר״, ״עשיתי טעות ואכלתי יותר מדי לפני האימון״ וזו רק ההתחלה.

אז בחרנו לספר לכם למה חשוב לעשות ספורט ולמה עוד יותר חשוב למחוק את כל התירוצים מהלקסיקון שלכם - רק ככה תוכלו להתמיד באמת ולשמור על הגוף שלכם חזק, בריא ואנרגתי.

לא בכדי אימצה ישראל את ההמלצות של ארגון הבריאות העולמי לבצע 3 פעמים בשבוע פעילות גופנית או לחלופין לצבור 3 שעות שבועיות של פעילות גופנית מתונה.

פעילות גופנית הוכחה באינספור מחקרים כמסייעת למנוע המון סוגים של מחלות המאפיינות את החברה המערבית - סוכרת, לחץ דם, מחלות לב וכדומה.

במקביל עלינו להתאים את המזון אותו אנו צורכים לפעילות הגופנית שבחרנו לבצע שכן אם לא יתקיים איזון אופטימלי בין פחמימות, חלבונים ושומנים היכולות הפיזיות שלנו יפגעו ואז מראש לא נוכל לבצע את הפעילות הגופנית כמו שהיינו רוצים או כמו שאנחנו באמת יכולים.

הקשר שבין תזונה לפעילות גופנית

למעשה, קיים קשר ישיר בין המזון אותו אנו צורכים לבין הפעילות הגופנית שהחלטנו לבצע. לפעילות גם יש השפעה על מצב רוחנו ועל רמת התיאבון שלנו. לכן כאשר אנו אוכלים בריא ומאוזן אנו יכולים גם להתאמן כמו שצריך ולהגיע לתוצאות.

חשוב מאוד לעשות הפרדה בין פעילות גופנית של ספורטאי מקצועי לבין הספורט העממי - ספורט מתון בו הלב מגיע ל-60% מהקצב האופטימלי שכן בפעילות עצימה נדרשת תזונה מיוחדת לפני ואחרי האימון, זאת בשונה מפעילות גופנית רגילה כמו למשל הליכה של 45 דקות.

מי שמתאמן הרבה ועצים צריך כמויות גבוהות של חלבונים ופחמימות אחרת הגוף מייצר מצב של חוסר מה שמעודד פציעות ספורט, מערכת חיסונית חלשה ועוד מגוון של תופעות לוואי ולכן מאוד חשוב לשים למה אנחנו אוכלים ולתזמון של המזון.

בחורה יושבת על כדור ומרימה משקולת ביד

אז מה תשיגו כשתחליטו אחת ולתמיד להכניס לחיים שלכם פעילות גופנית

  • תחזקו את מערכת הלב - הלב שלנו הוא שריר. ברגע שאנו מבצעים פעילות גופנית, כמות מוגברת של דם מוזרמת, החמצן עובר בצורה טובה יותר אל התאים בגוף ושריר הלב מתחזק. ככל שהשריר חזק יותר כך הוא בריא יותר וכך אתם מפחיתים את הסיכוי להתקף לב ושאר מחלות הקשורות אליו.
  • פורקן מתחים - החיים מביאים איתם המון לחצים ומתח כך שבסוף יום לעתים אנו מוצאים את עצמנו עצבניים, טרודים וחושבים יתר על המידה. פעילות גופנית תסייע לשחרר את כל המתח הזה, תרפה את הגוף ותחזיר אתכם הביתה הרבה יותר שלווים, רגועים ונעימים גם לסביבה וגם לעצמכם שכן הורמונים וחומרים מסוימים נוספים כמו אנדרופינים המשפיעים על מצב הרוח משתחררים בזמן ואחרי הפעילות הגופנית. אין כמו איזה ריצה קלה אחרי יום במשרד, זה משחרר את כל הגוף.
  • חיזוק של הגוף - ביצוע פעילות גופנית אירובית בשילוב תרגילי כוח מסייע לחזק את השרירים. מסת שריר הינה חשובה הן לשמירה על הגוף חזק והן למניעת מחלות. אם ניקח דוגמא פשוטה בה אדם שלא מתאמן מועד ממדרגה ואדם שמתאמן מועד בדיוק מאותה מדרגה, אדם שלא מתאמן סביר להניח ינקע או ישבור את הרגל בעוד אדם שכן מתאמן ושריריו חזקים מסביב לקרסול ייצא מזה בשלום ויוכל להמשיך הלאה, כאילו כלום לא קרה. מסת שריר גבוהה גם מסייעת להפחית את הסיכוי לבריחת סידן - אוסטיאופורזיס.
  • פחות עייפות, יותר אנרגיה - אנשים שמתאמנים הם אנשים הרבה יותר אנרגתיים, אנשים שמצליחים לתפקד בצורה מיטבית לאורך רוב שעות היום, אנשים מרוכזים יותר, שמחים יותר והרבה יותר אופטימיים. הפעילות הגופנית לא רק משפיעה על הגוף היא גם משפיעה על הנפש ועל הראש.
  • נתונים פיזים - פעילות גופנית מסייעת להוריד באחוזי השומן, במשקל הגוף, ברמות הכולסטרול ומסייעת באיזון רמות לחץ הדם. כל הנתונים הללו כאשר הם מחוץ לטווח מעודדים אינספור סוגים של מחלות ולכן חשוב מאוד להתאמן וכך למנוע סיבוכים עתידיים.

4 טיפים שיעזרו לכם להתמיד

הדבר הכי קשה בפעילות גופנית הוא התמדה. כמו שכבר אמרנו יש המון תירוצים שמקלים עלינו ומאפשרים לנו לברוח מהתכניות. לכן בחרנו לספק לכם כמה טיפים פשוטים שיסייעו לכם להתמיד בפעילות הגופנית לאורך שנים.

  • אלטרנטיבה לבסיס- אם למשל הפעילות הגופנית שלכם היא הליכה של 45 דקות כל יום בבוקר, עליכם למצוא אלטרנטיבה לימים בהם מזג האוויר בעייתי מאוד. ככה תירוצים כמו ״יש היום שרב״, ״יורד מבול״, ״קר לי או חם לי״, יהיו מחוץ לתחום. השכרת הליכון, רכישת כרטיסיה בחדר הכושר הקרוב, תרגילים בבית מול הטלוויזיה יכולים להוות חלופה מצוינת.
  • הכי חשוב זה ההתחלה - ההתחלה היא השלב הכי חשוב וקריטי להמשך, שכן אם תתמידו בפעילות 3 חודשים, אתם כבר בתוך הלופ ולכן יהיה לכם הרבה יותר קל להמשיך הלאה ולהפוך למתאמנים קבועים. בשלושת החודשים הראשונים מצאו לכם משהו שיעודד אתכם. למשל, ניתן להכין טבלה מסודרת וכל פעם אחרי אימון לסמן v. החליטו שאת לשבועיים אתם מפנקים את עצמכם במשהו קטן שעושה לכם טוב.
  • שעה הגיונית - בחרו להתאמן בשעה הגיונית שתואמת את הלו״ז שלכם. אם אתם למשל עובדים המון שעות, הסיכוי שתגיעו לחדר הכושר ב-22 בלילה אחרי שהייתם כל היום במשרד ועבדתם על אינספור פרויקטים במקביל הוא קלוש עד אפסי ולכן שווה לנסות ולעשות מאמץ ולהתאמן בבוקר.
  • בחרו פעילות שאתם אוהבים - אם אתם מסתכלים על מישהו רץ בקנאה או בהערצה - זו הפעילות בשבילכם, אם אתם מסתכלים עליו ואומרים לעצמכם שאתם שונאים לרוץ, כנראה שאתם צריכים לחפש משהו אחר. נסו למצוא פעילות גופנית או ספורט שמתאים לאופי שלכם, ליכולות הפיזיות שלכם כדי שבאמת תוכלו להתמיד ולהנות ממה שאתם עושים. יש היום המון המון סוגים של מסגרות ולכן מאוד קל להשתלב במשהו שאתם מתחברים אליו.

אז אל תוותרו, עשו הכל כדי שתוכלו להתמיד בפעילות הגופנית שלכם. פעילות גופנית משפרת את איכות החיים, מסייעת להפחית את הכאבים מהם אתם סובלים והיא המפתח לאורח חיים בריא, גוף אנרגתי, איזון ושמחת חיים.

דיאטת סופר פוד