עייפות, עצירות, נפיחות, או פטריות, אקזמות ופריחות. סובלים מאחת או מכל התופעות? הסיבה בהחלט יכולה להיות זיהום קנדידה. מה היא פטריית הקנדידה, למה היא גורמת, ומה תוכלו לעשות כדי להיפטר ממנה

נפיחות, גזים, הפרעות קשב או מצבי רוח משתנים, נדמה שכולנו סובלים או סבלנו מאחת התופעות האלו במהלך חיינו. לרוב, אנחנו לא מקשרים את התופעות לסיבה אחת, או אפילו לסיבה כלל ומנפנפים אותן כחלק מהחיים. במקרים שבהם התופעות הופכות מטרידות במיוחד, אנחנו רצים לרופאים ומנסים לאבחן כל סיבה בנפרד, פעמים רבות ללא תוצאות וכך אנחנו נשאבים למעגל של חולי, נטילת תרופות וחוזר חלילה. מה שרובנו לא יודעים, הוא שאחת הסיבות הנפוצות ביותר לקשת רחבה מאוד של סימפטומים, הינה הימצאותה של פטריית הקנדידה בגופינו. מה היא אותה פטרייה? למה היא גורמת? וכיצד נוכל להיפטר ממנה?

הפטרייה שתמיד שם מה זה בעצם קנדידה

פטריית הקנדידה, היא פטרייה שניתן למצוא ב 90% מאוכלוסיית העולם. לרוב אנחנו חיים איתה בשקט ובשלווה והיא כלל אינה גורמת לבעיות. הבעיה מתחילה כאשר קיימת פגיעה במערכת החיסונית (כתוצאה ממחלות שונות, שימוש בתרופות אנטיביוטיות, גלולות למניעת היריון ומצבי לחץ מתמשכים) אז הפטרייה מתחילה להתרבות ולהתפשט אל דפנות המעי, אל מערכת השתן ואפילו להגיע אל מחזור הדם. ברגע שהפטרייה מתפשטת, אנחנו מתחילים בעצם להרגיש בסימפטומים של זיהום קנדידה. הסימפטומים נעים בין נפיחות ובטן רגיזה, לבין דלקות חוזרות בדרכי השתן, כאבי מפרקים ובעיות עור ואפילו תסמינים נפשיים\קוגניטיביים כמו דיכאון, בעיות זיכרון וחרדה.

 female candidiasis

להרעיב את הקנדידה הדיאטה שתעזור לכם להיפטר מהפטרייה

קו ההגנה הראשון כאשר קיים חשש להתפשטות של פטריית הקנדידה, הוא שינוי הרגלי התזונה. קנדידה היא פטריה ומטבעה ניזונה ממזונות שונים אשר גורמים לה לשגשג. מחקרים מראים כי הימנעות ממוצרים מן החי, פחמימות וסוכרים פשוטים וגם אלכוהול, יכולים למגר את התפשטות פטריית הקנדידה ולהחזיר את האיזון לגוף. לא מדובר אמנם בתפריט פשוט וקל ליישום, אך מדובר בקו ההגנה הראשון ולכן, אינו מומלץ ליישום לאורך זמן אלא רק כל עוד אתם מרגישים בסימפטומים של הקנדידה. לאחר תום תקופת ה"צום" תוכלו לעבור למניעה יומית שהיא כמובן פשוטה הרבה יותר ועיקרה נטילת פרוביוטיקה וצמצום (אך לא הימנעות) צריכה של המזונות הנ"ל.

פרוביוטיקה להחזיר את האיזון לגוף

אחת הדרכים היעילות ביותר לא רק לטפל אלא אף למנוע התפשטות של פטריית הקנדידה היא על ידי נטילה יומית של פרוביוטיקה. לפרוביוטיקה תפקיד חשוב מאוד בשמירה על המערכת החיסונית של הגוף. החיידקים הטובים שומרים על מערכת החיסון שלנו ומונעים מהחיידקים המזיקים להתפשט. כאשר מופר האיזון הטבעי, נוצר פתח להתפשטות של פטריית הקנדידה. נטילה יומית של פרוביוטיקה, עוזרת לשמור על האיזון התקין במעיים ולכן גם מונעת מהתפשטותה של הקנדידה. בנוסף, הפרוביוטיקה שומרת על רמת החומציות הטבעית של מערכת העיכול, שהיא מערכת ההגנה הטבעית של הגוף מפני התפשטות פטריות, אשר משגשגות בסביבה בסיסית.

לסיכום, חשוב מאוד לטפל בפטריית הקנדידה, בייחוד כאשר קיימים תסמינים המעידים על הימצאותה ובטח ובטח אם קיים אבחון חיובי להמצאותה. קנדידה לא מטופלת עלולה לגרום לנזקים לדפנות המעי, לעבור למחזור הדם ולגרום נזקים רציניים לאיברים נוספים בגוף. חשוב להקפיד להתייעץ עם תזונאית מומחית לפני תחילת "דיאטת הקנדידה" וכאמור, להקפיד על נטילה יומית של פרוביוטיקה בריכוז גבוה על מנת למנוע הישנות של הזיהום.