תזונה נכונה זה לא מספיק כדי לרדת במשקל. מחקרים מראים, שיש חשיבות עצומה לחיידקים ספציפיים שמפרקים את המזון. הכירו את החיידקים שמנהלים את האירוע

בגוף שלנו יש באופן טבעי מיליארדי חיידקים. חלקם חיידקים ידידותיים וחלקם מזיקים. האוכלוסייה הגדולה ביותר של חיידקים ידידותיים נמצאת במערכת העיכול, ונקראת "חיידקים פרוביוטיים".

לחיידקים הפרוביוטיים יש מספר תפקידים חשובים לבריאות הגוף. הם מסייעים בחיזוק מערכת החיסון, מגנים על הגוף ועל המעיים מפני גורמים מזהמים, מסייעים בספיגת מינרלים, ומשפרים את תפקוד מערכת העיכול ותהליך העיכול. לעומת זאת, חוסר איזון בחיידקים פרוביוטיים בגוף נקשר לבעיות בריאותיות כמו השמנת יתר, סוכרת, מחלות אוטואימוניות ובעיות הקשורות בבריאות הנפש.

בשנות חיינו הראשונות מתפתחת במערכת העיכול כמות אופטימלית של אוכלוסיית חיידקים "טובים". עם השנים, כתוצאה מגורמים גנטיים וסביבתיים - תזונה לקויה, מתח נפשי, נטילת אנטיביוטיקה ועוד, כמות החיידקים הפרוביוטיים בגוף מתדלדלת. כתוצאה מכך, החיידקים ה"רעים" פורחים במערכת העיכול וגורמים לבעיות עיכול ודלקות.

מזון לא מעוכל עלול לגרום לדלקות במעי ובקיבה, לתחושת נפיחות, אגירת נוזלים וגזים. לכן, כשהגוף לא מפרק היטב מזון, אנחנו מרגישים נפוחים יותר, רעבים יותר וחלשים. מכאן הדרך להשמנת יתר היא קצרה.

כלומר - משקל הגוף מושפע לא רק ממה וכמה אנחנו אוכלים וכמה אנרגיה אנחנו מוציאים, אלא גם על ידי כמות וסוג החיידקים הפרוביוטיים שבמערכת העיכול שלנו.

על הקשר בין פרוביוטיקה לירידה במשקל

ההשפעה של הרכב החיידקים הפרוביוטיים על מדדי הבריאות והיכולת לאזן את המשקל נבדקה בשורה של מחקרים.

שני זנים של חיידקים פרוביוטיים נמצאו במחקרים כיעילים במיוחד לירידה במשקל:

 

  • לקטובצילוס אצידופילוס - זן נוסף של חיידקים פרוביוטיים המצוי במעיים, והוכח שהוא נפוץ יותר אצל אנשים בעלי משקל תקין. נמצא כי אסידופולוס עוזר לווסת את רמות הסוכר בדם ולהפחתת דלקת, ושניהם יכולים להועיל לירידה במשקל.


במחקרים נמצא כי פרוביוטיקה ששילבה את 2 זני החיידקים: לקטובצילוס אסידופילוס וביפידום תמכה בירידה במשקל של מטופלים שסבלו מעודף משקל
ואף תרמה לשיפור מדדי הבריאות הכלליים.

בסקירת מחקרים נמצא ששילוב של זני חיידקים מסוג ביפידום ולקטובצילוס אסידופילוס יחד עם סיבי תזונתיים שמאפשרים את השתרשות החיידקים על דפנות המעי סייע בירידה במשקל אצל אנשים הסובלים מעודף משקל.

במחקרים הוכח שחיידקים פרוביוטיים משפיעים על הירידה במשקל במספר דרכים:

  • הם מייעלים את האופן שבו הגוף מעבד את המזון ואוגר אנרגיה מהמזון.
  • יש להם יכולת להפחית תהליכים דלקתיים שעלולים לגרום להשמנת יתר.
  • הם משפרים את הבריאות של דפנות מערכת העיכול, ובכך מיעלים את התפקוד והספיגה של הרכיבים התזונתיים ממערכת העיכול אל הדם, ומונעים מעבר של חומרי פסולת ורעלנים.
  • הם תורמים לתחושת השובע ובכך גם מסייעים להפחתה בצריכת הקלוריות.


בנוסף, נמצא שלאיזון פרוביוטי בגוף יש השפעה גם על שיפור הרגישות לאינסולין. תנגודת לאינסולין היא גורם סיכון להשמנה ולבעיות בריאות אחרות. מחקרים מצביעים על כך שפרוביוטיקה מסייעת בשיפור הרגישות לאינסולין, ובכך לירידה במשקל.

להזמנת תוספי פרוביוטיקה לחצו כאן >>

Shutterstock 24066055
איך נכון לצרוך את החיידקים הפרוביוטיים האלה?

כדי לשמור על כמות בריאה ומאוזנת של חיידקים טובים במעיים יש להקפיד על תזונה עם הרבה סיבים, פעילות גופנית סדירה, שינה מספקת והימנעות מצריכת אנטיביוטיקה כשהיא לא חיונית.

מזונות כמו יוגורט מכילים אמנם בחיידקים פרוביוטיים, אך כדי לצרוך מהם כמות אפקטיבית של חיידקים פרוביוטיים יש לאכול כמות גדולה מאוד של יוגורט ביום, כי הכמות שלהם בכל גביע היא קטנה מאוד.

משום כך, הדרך הנכונה והיעילה ביותר לחזק את מערכת העיכול שלנו בחיידקים פרוביוטיים היא לצרוך תוספי תזונה פרוביוטיים איכותיים. על פי המחקרים, צריכת תוספים פרוביוטיים מאיצה את הירידה במשקל כשהיא משולבת בתזונה נכונה ופעילות גופנית.


חשוב להקפיד שתוסף הפרוביוטיקה שנבחר מכיל לפחות 12 מיליארד חיידקים, שהיא כמות המינימום האפקטיבית, כשרוב הצרכנים היום כבר נוטלים כמוסות של 25 מיליארד ו-50 מיליארד חיידקים פרוביוטיים, ליעילות מקסימלית. 


חשוב לוודא שבין זני החיידקים בתוסף יש גם את שני זני החיידקים אסידופילוס וביפידום, שנמצאו יעילים להורדה במשקל. בנוסף, חשוב שהתוסף יכיל סיבים תוזנתיים מסוג FOS - סיבים פרה-ביוטיים שמשמשים כמצע הגידול של החיידקים הפרוביוטיים ומבטיחים את פעילותם התקינה.


כיוון שהחיידקים הפרוביוטיים בתוסף עלולים להתפרק בחומציות הקיבה ולא להגיע כלל למעיים, קריטי לבחור תוסף פרוביוטיקה עם ציפוי הגנה מיוחד שמונע את התפרקות החיידקים בקיבה ומבטיח שהם יגיעו למעיים.

 

לתוספי פרוביוטיקה מומלצים לחצו כאן >>עמרית בן סירה (N.D, C.Ac, Re.Na) היא מומחית לנטורופתיה ורפואה טבעית, בעלת קליניקה לרפואה טבעית בגישה אינטגרטיבית (משולבת) 360º גוף-נפש כבר למעלה מעשרים שנה. מרצה ומנחה סדנאות בריאות inside-out על תזונה ואנטי-אייג'ינג בארץ ובעולם