לא במקרה הכלב הוא ידידו הטוב של האדם, יש ביניהם הרבה מן המשותף. גם מבחינה בריאותית יש לא מעט מן הדמיון. הרבה בעיות בריאותיות מהן סובלים בני אדם מאובחנות גם אצל הכלבים, ולעיתים הטיפול הרפואי הוא אף כמעט זהה. ואם לא הטיפול, אז אופן האבחון. מה עושים כשמתגלה בעיה רפואית אצל אנשים? ראשית כל, הם הולכים לרופא לסדרת בדיקות ולאחר מכן מקבלים טיפול, שכולל לעיתים קרובות גם תזונה מתאימה. בחלק מן המקרים האנשים נדרשים גם ללכת לדיאטנית כדי שזו תתאים להם את האוכל הנכון. זה היינו הך גם לגבי כלבים – כשהם סובלים מבעיה בריאותית כלשהי הם נלקחים לווטרינר לצורך אבחון וקבלת טיפול רפואי. לעיתים קרובות, הטיפול הוא למעשה שינוי בהרגלי האכילה וקבלת מזון רפואי לכלבים.

 

באילו מקרים יש צורך במזון רפואי לכלבים?השמנה - הבעיה העיקרית ממנה סובלות חיות מחמד שרובצות רוב הזמן בבית בניחותא שלהן היא השמנה. לכלבים אין נקודת שובע. הם אוכלים כל מה שנותנים להם ומבקשים עוד. בעלי הבית לרוב לא מסוגלים לעמוד בפני התחנונים של הכלב בשעת הארוחה ונותנים שאריות מהצלחות או חטיפים. כך קורה, שכאשר החיה בקושי פעילה גופנית ואוכלת יותר מכפי שהיא אמורה, היא סובלת בסופו של דבר מהשמנה. בסוף מגיעים לביקורת אצל הווטרינר שזורק מילה על כך שהכלב צריך לעבור למזון רפואי ולהתחיל מיד דיאטה!סוכרת – תתפלאו, אבל המחלה הזו שכיחה גם בקרב חיות המחמד, והיא גם גורמת בין השאר להשמנה. מזון רפואי במקרים של סוכרת עשיר בסיבים שעוזים לספוג את הסוכר וכך מנסים למנוע את הסיבוכים של מחלת הסוכרת. ידוע שהמחלה פוגעת יותר בחתולים מאשר בכלבים, אבל זה יכול לקרות ובכל מקרה אסור לזלזל בטיפול במחלה כשהיא מתפרצת.מחלת לבלב – הלבלב בגוף הכלב מתקשה לעכל שומנים ואז צריך מזון רפואי מיוחד שמטרתו להקל על הפעילות של הלבלב. מדובר במזון שמכיל כמות דלה ביותר של שומנים, ולכן הוא נספג טוב יותר במערכת העיכול. מזון זה צריך להיות מותאם באופן ספציפי על ידי הווטרינר תחת השגחה מלאה.בלגנים במערכת העיכול – לא רק בני אדם סובלים ממעי רגיז או דלקות במערכת העיכול, אלא גם כלבים למרבה הצער והכאב. יש כלבים שסובלים לא עלינו משלשולים, גזים, עצירות או ממחלות מעיים מאוד לא נעימות. כלבים כאלה צריכים לאכול מזון רפואי לכלבים שמותאם בדיוק לבעיות הללו במערכת העיכול. לרוב מזון כזה כולל כל מיני תוספי תזונה מיוחדים שמסייעים לשפר את הפעולה של המערכת ולהקלה על התסמינים המאוד לא נעימים.

 

אם הכלב שלכם סובל מבעיה רפואית כלשהי, חשוב להתייעץ קודם כל עם ווטרינר, לאבחן את הבעיה ולאחר מכן להחליט באיזה סוג של מזון רפואי לבחור בתוספת לעיתים קרובות של שינוי בדפוסי האכילה ובהרגלים בבית גם של הכלב וגם של הבעלים. לעיתים יש גם צורך בטיפול תרופתי נוסף. בכל מקרה, רק בריאות!