מחקרים מוכיחים שהוא אנטי ויראלי, מסייע לגוף להתמודד עם שפעת והצטננות ומחזק את המערכת החיסונית. רגע לפני החורף, כדאי מאוד שתכירו את הסמבוק השחור

עכשיו כשהחורף מגיע, מזג האוויר משתנה והגוף חשוף יותר גם לקור, וגם לזיהומים שנמצאים במקומות סגורים. אז זהו בדיוק הזמן הנכון לדבר על הסמבוק השחור (Elderberry, או בשמו המדעי Sambucus nigra).


לתמצית הענבות השחורות הקטנות האלה נחשפתי לפני שנים רבות, כשפגשתי את ד"ר מדלן מומצ'וגלו. בעבודת הדוקטורט שלה גילתה ד"ר מומצ'וגלו, שלמיצוי החומרים הפעילים בסמבוק השחור יש יכולת למנוע חדירה של וירוסים לתאים, דבר המונע את התרבותם של וירוסים בגוף. הממצאים שלה על סגולותיו האנטי-ויראליות של מיצוי הצמח הזה, הביאו לשילובו בפורמולות שמיועדות להתמודדות עם מחלות ויראליות בחורף. מאז פרסום המחקר של מומצ'וגלו, מחקרים רבים נוספים הוכיחו את יעילותו האנטי-ויראלית של הסמבוק השחור.


וקצת גאווה מקומית – מחקר שערכה פרופ' ויויאן ברק מבית החולים הדסה הוכיח, שתמצית סמבוק שחור מגבירה את פעילותה של המערכת החיסונית בגוף. המחקר הראה, שתמצית הסמבוק עודדה את ייצור הציטוקינים – חלבונים שמתווכים בין תאי מערכת החיסון ורקמות הגוף. המחקר הזה נערך על נבדקים מבוגרים וילדים, וגם על חולים מדוכאי מערכת חיסון (חולי סרטן ו-HIV). 

למבצע 1+1 מתנה על סמבוק שחור מומלץ לחצו כאן >>

יעיל בהתמודדות עם כל סוגי השפעת, הווירוסים והחיידקים

לסמבוק שחור יש היסטוריה ארוכת שנים שמגיעה עד ליוון העתיקה, לימי היפוקרטס (אבי הרפואה המערבית). בתקופות הקדומות השתמשו בו לריפוי של כמעט כל מחלה. כיום, ברפואה הטבעית, מרבים לשלב את הסמבוק השחור, יחד עם צמחי מרפא נוספים – גם למניעה והקלה על זיהומים ויראליים של מערכת הנשימה וגם למניעה של הידבקות בשפעת.

תמצית סמבוק שחור מכילה חומרים פעילים רבים בעלי פעילות נוגדת חמצון ואנטי דלקתית, בהם ביופלבנואידים וטריטרפנים. מחקרים הוכיחו את השפעתם המיטיבה של החומרים הפעילים בתמצית הסמבוק השחור על הבריאות של מערכות רבות בגוף, ובהם בריאות הלב וכלי הדם.

תמצית הסמבוק מכילה גם שתי חומצות שומן חיוניות. הראשונה היא חומצה אלפא לינולנית, מקבוצת אומגה 3, שחיונית לשמירה על בריאות הלב וכלי הדם, מערכת העצבים וכלל מערכות הגוף. השנייה היא חומצה לינולאית שחיונית לתפקוד המערכת החיסונית, לשמירה על בריאות העור והשיער, ולשימור יכולת הריפוי התקינה של הרקמות.

בנוסף, היא מכילה גם מוצילגו, תרכובת רירית שמצויה בצמחים ומשמשת את האדם לצורך שימור הלחות ברקמות. המוצילגו גם מרכך את דרכי הנשימה ומסייע בשחרור ליחה.

סמבוק שחור למצבי שפעת וצינון | טבע בריא


סגולותיו הרפואיות של צמח הסמבוק השחור

  • אנטי-דלקתי ואנטי-ויראלי מחקרים הוכיחו כי הסמבוק השחור מסייע להפחית תסמינים שונים של שפעת. הוא מפחית ליחה, מצוין לפתיחת הסינוסים, ומסייע בהתמודדות עם צמרמורות.
    המחקרים הראו כי בקרב מטופלים שנטלו סמבוק שחור ההטבה במצבם של המטופלים הוקדמה בארבעה ימים, לעומת מטופלים בקבוצת הביקורת שלא נטלו סמבוק שחור. הצמח נחשב כיעיל לטיפול בכל סוגי השפעת, הווירוסים והחיידקים; בין אם מדובר בדלקות אוזניים, כאבי גרון, נזלת כרונית או אלרגית, שיעול, חום, סינוסיטיס, הרפס, הצטננות ועד שפעת.
  • מפיג זיהומים ודלקות ומסייע לכייח - לכן הוא מומלץ לשימוש לסובלים ממחלות כמו ברונכיטיס, אסטמה, נפחת, או למרבים לעשן.
  • מסייע להתמודד עם עצירות - ניתן להפיק מהסמבוק השחור משלשל עדין, המסייע להתמודד עם מצבים של עצירות או קשיי עיכול.
  • נוגד חמצון - הסמבוק השחור ידוע בהיותו עשיר בנוגדי חמצון, המסייעים להגן על הגוף מפני תופעת הרדיקליים החופשיים, מצב שבו יש חמצון יתר של מולקולות בגוף, וחסרים להן אלקטרונים. נוגדי החמצון משלימים את האלקטרונים הללו למולקולות החסרות, מה שמייצב את מצב הגוף.
  • מסייע לשמור על זיכרון חד לאורך זמןהסמבוק השחור מכיל חומצה אורסולית - חומצה ייחודית, המצויה בעיקר בצמחי מרפא ותבלינים. החומצה האורסולית מסייעת להפחית את הצטברות המזיקים במרכז הזיכרון של המוח, על ידי מניעה של כניסתם של מזיקים למרכז הזיכרון. בנוסף, היא דואגת להטמיע במרכז הזיכרון שלנו גלוטתיון – נוגד חמצון חזק מאוד, ששומר על תפקוד קוגניטיבי איכותי לטווח ארוך.


להנחת ענק על סמבוק שחור איכותי לחצו כאן >>


אילו ערכים תזונתיים מכיל הסמבוק השחור?

  • פלבנואידים - נוגדי חמצון עוצמתיים, שתורמים לסמבוק השחור את סגולות המרפא האיכותיות שלו. בנוסף לסגולותיהם האנטי-ויראליות ואנטי דלקתיות, הפלבנואידים תורמים גם לשימור הלב וכלי הדם, על ידי ניקוי מחזור הדם מכולסטרול ותיקון המעטפת של התא שלנו. הם גם מסייעים לגוף להתמודד עם תופעת הרדיקלים החופשיים בגופנו.
  • חומצה אורסולית – חומצה נוגדת חמצון. היא אנטי-בקטריאלית, אנטי-ויראלית ואנטי-פטרייתית. בנוסף, היא מעכבת את התפתחותה של פטריית הקנדידה בגוף ומעודדת הרס של תאי סרטן.
  • אנתוציאנינים - מצויים בעיקר בפרחים ופירות, ומסייעים לגוף להתמודד עם תופעת הרדיקלים החופשיים. בזמן דלקת או מחלה, האנתוציאנינים מסייעים לשמור על העור ועל רקמות החיבור שלנו.

אז למה בעצם לא לאכול אשכול סמבוק כל יום?

אז זהו, שאת ענבות הסמבוק השחור אי אפשר לאכול כמו שהן. לצד כל המרכיבים הטובים האלה, הפרי והפרח של הסמבוק מכילים גם חומרים רעילים. תהליך החימום והעיבוד שעובר הסמבוק השחור לצורך הפיכתו לתוסף, הורס את החומרים הרעילים שבו. כך אנחנו נהנים רק מסגולות המרפא של החומרים הפעילים הטובים בסמבוק, בלי להסתכן באכילת הרעלים המצויים בצמח עצמו.

מתי כדאי לקחת תוסף סמבוק שחור

כדי לחזק את המערכת החיסונית ולשמור על כלי הדם ובריאות הגוף, כדאי לקחת תוסף סמבוק שחור במינון של 1-2 כמוסות ביום.


למטופלים עם רגישות במערכת הנשימה אני ממליצה בתקופת הסתיו, ברגע שמתחיל השינוי במזג האוויר, להגדיל את המינון ל-2-3 קפסולות ביום, במיוחד אם הם נמצאים במהלך היום בחברת אנשים רבים - במקום העבודה, בתחבורה הציבורית וכולי.


ברגע שמופיעים תסמינים ראשונים של הצטננות מומלץ לצרוך מינון כפול של 2 קפסולות 3 פעמים ביום (למבוגרים), ביחד עם ויטמין C, אסטרגלוס ואם ממש יש צורך אז גם אוניה דה גאטו (ציפורן חתול, Cat's claw).

למבצע 1+1 על סמבוק שחור מומלץ לחצו כאן >>

_______________________________________________________________________________________

עמרית בן סירה (N.D, C.Ac, Re.Na) היא מומחית טבע בריא לנטורופתיה ורפואה טבעית, ובעלת קליניקה לרפואה טבעית בגישה אינטגרטיבית (משולבת) 360º גוף-נפש כבר למעלה מעשרים שנה. בנוסף, היא מרצה ומנחה סדנאות בריאות inside-out על תזונה ואנטי-אייג'ינג בארץ ובעולם