מהי עלייה במסה?

 

עלייה במסה היא ביטוי נפוץ בקרב מתעמלים לתהליך של חיזוק ובניית השרירים, כלומר עלייה של מסת (נפח) השריר. כמות מסת השריר נמדדת באחוזים, כך ניתן להבדיל כמה ק"ג ממשקלנו מורכב משרירים ויתרה מכך, כמה ממנו מורכב ממשקל עודף של שומן אותו אנו חפצים להשיל מעל גופנו. על מנת להגיע לתוצאות של גוף בריא, חזק ובעל התפקוד המירבי לו הוא מסוגל, יש להפחית מכמות תאי השומן עד לכמות המינימלית לה הגוף זקוק למחיה. את מקומו של השומן העודף, בעזרת שילוב מנצח של תזונה ואימון נכונים, יתפסו קילוגרמים בריאים ויציבים של מסת שריר. המדריך הבא נועד לספק עבורכם את הידע הבסיסי בצעדים הראשונים לעלייה במסה באופן בריא. בהצלחה!

 

דבר ראשון, תזונה נכונה

 

אם חשבתם שעיקר עלייה במסה הוא תוצר של עבודה קשה בחדר הכושר, חישבו שוב. דעו לכם, כי למעשה 70% מההשקעה והתועלת שתצמיחו בתהליך עלייה במסה, תלוי ראשית כל במה שתשקיעו במטבח.

 

האמת הכואבת היא שכשרוצים להפחית את אחוז השומנים בגוף ולהעלות במקביל את אחוז השריר, אין חוכמות ולא ניתן לרמות את הגוף אשר יודע טוב מאוד...מה שמתפתים לאכול בהחבא, יראה היטב על הגוף מיד אחרי שאכלתם אותו וגם ישפיע לאלתר על התפקוד שלו בכל המישורים. ללא סיגול תזונה נכונה, לא תועיל גם תכנית האימונים המתוחכמת ביותר.

 

בדומה למי שחפץ לרדת במשקל, גם אלו החפצים להעלות מסת שריר, צריכים לדבוק בתפריט עשיר בחלבונים, מאוזן בפחמימות ודל בשומן. חלבונים, כשמם כן הם, בונים את הגוף והשרירים באופן בריא. גוף בעל מחסור בחלבונים יהיה חלש ובמצב תמידי של חוסר תזונה (גם אם הוא נתון בעודף משקל). קבוצת הפחמימות היא זו המספקת לגוף אנרגיה אך בכל זאת יש מאוד להיזהר מן הפחמימות ולצרוך אותן בקפידה ובאופן מתון, זאת משום שישנם פחמימות המזיקות מאוד לגוף ומשום שעודף פחמימות ממיר עצמו לשומנים, מהם אנו מבקשים להימנע.

 

שומנים נחוצים בגופנו ומאפשרים לו תפקוד תקין אך האמת היא כי הגוף זקוק לכמות מועטה מאוד של שומן איכותי ממקור טבעי ולא שומן טרנס ממזונות מעובדים המצוי בשפע כמעט בכל התזונה של דורנו. גם תוספי מזון עשויים לסייע באופן ניכר בתהליך, כאשר יודעים כיצד לצרוך אותם ונעזרים במומחה בתחום.

 

אימוני כושר, שביל הזהב לעלייה במסה

 

לאחר בניית 'תפריט גדילה' בריא ומאוזן לפי הכללים שהזכרנו, ניתן לדבר על כושר המותאם עלייה במסה. לא נפרט כאן שגרת אימון משום שהיא תלוית משתנים רבים ומומלץ לגשת בעניינה למומחה אשר יבנה אותה עבורכם באופן פרטני. כאן המקום להדגיש שתכנית עלייה במסה עבור מתאמן מתחיל תהיה שונה בתכלית מזו של מתאמן ותיק. הדגשים המשותפים לשני המקרים הם: כל רמה מתאמנת אך ורק בהתאם לכושר שלה! אנו חפצים בעלייה במסה ולא בפציעות, שחיקה מהירה של הגוף והנפש ועליית מסה שאינה פרופורציונלית. דבר שני, זכרו כי הגוף והשרירים בונים עצמם במצב מנוחה ולא באימון עצמו, לכן אפשרו לגוף מנוחה מספקת. לבסוף, גוף שישן בין 8 – 10 שעות בלילה הוא גוף בריא.

 

כמה דברים שיכולים לעזור לכם בעלייה במסה:

בהצלחה!