עצירות הפכה בשנים האחרונות להיות אחת התופעות השכיחות ביותר ולמרבה הפלא היא נפוצה יותר בקרב נשים. אמנם עצירות פוגעת בצורה ישירה באורח חיינו, אך ניתן לטפל בה די בקלות באמצעים טבעיים שהוכחו מחקרית

כל מי שחווה אי פעם עצירות מכיר את המצוקה שהיא גורמת. החל בכאבי בטן ותחושת אי נוחות שנגרמות כשתהליך העיכול משתבש, ועד להשפעה לרעה על יכולת התפקוד השוטף שלנו, על היציאה מהבית ואפילו על היכולת לצאת לעבודה.

הנתונים מראים כי עצירות פוגעת בכ-25% מהאוכלוסייה בתקופות מסוימות בחיים. היא נפוצה יותר בקרב מבוגרים, כשבקבוצת גיל מעל 70 כ-60% מהאנשים סובלים מעצירות. נמצא גם שהיא נפוצה יותר אצל נשים מאשר אצל גברים, והיא שכיחה במיוחד אצל נשים מעל גיל 50.

עצירות מוגדרת על פי התדירות והעקביות של יציאות. הרפואה מגדירה מצב של עצירות כמצב בו תדירות היציאות היא פחות משלוש יציאות בשבוע, ומצב שכרוך במאמץ במהלך היציאות או צואה קשה וגבשושית.

לעומת זאת, מצב בו אין עצירות הוא מצב בו מערכת העיכול מתפקדת ביעילות ומתרוקנת מדי יום, ללא כאב או אי נוחות וללא שינויים בהרגלי היציאות.

 

תסמיני עצירות כוללים אי נוחות בבטן, נפיחות, תחושת פינוי לא מלא, יציאות יבשות, קשות ובמקרים מסוימים אף דימום בפי הטבעת עקב המאמץ.

חשוב לציין שעצירות עלולה להיות גם חריפה או כרונית. עצירות חריפה היא לרוב לטווח קצר ועשויה להיות קשורה לגורמים כמו שינויים בתזונה, התייבשות או נסיעות. עצירות כרונית, לעומת זאת, נמשכת תקופה ממושכת ודורשת בדיקה וניהול רציניים יותר.

לפרטים על פורמולה טבעית ליציאות סדירות והקלה בעצירות לחצו כאן >>

הגורמים לעצירות

את הגורמים להיווצרות עצירות ניתן לסווג בגדול לאורח חיים, גורמים תזונתיים, גורמים רפואיים וגורמים פסיכולוגיים.

  • גורמים תזונתיים - תזונה דלה בסיבים עלולה להוביל לעצירות מכיוון שסיבים מוסיפים נפח לצואה, מה שמקל על המעבר שלה במעיים. גם צריכת נוזלים בלתי מספקת והתייבשות, עלולות לגרום לצואה קשה ויבשה.

  • גורמי אורח חיים - חוסר בפעילות גופנית וישיבה מרובה עלולים לגרום לעצירות, כי פעילות גופנית סדירה מדרבנת את פעילות המעיים. גם התאפקות, שהיא התעלמות מהדחף הטבעי לבצע פעולת מעיים, עלולה להוביל לספיגה חוזרת של מים מהצואה, מה שמקשה עליה לצאת בקלות מהגוף.

  • גורמים רפואיים - תרופות מסוימות, כגון אופיואידים, נוגדי חומצה עם אלומיניום וחלק מהתרופות נוגדות דיכאון, עלולות לגרום לעצירות כתופעת לוואי. גם תנודות הורמונליות, במיוחד אצל נשים במהלך הווסת, ההריון או גיל המעבר, עלולות להשפיע על הרגלי היציאות.

  • גורמים פסיכולוגיים - מתח וחרדה רגשיים עלולים להשפיע על תפקוד מערכת העיכול, ולהוביל לעצירות.

  • מצבים רפואיים - תסמונת המעי הרגיש (IBS) היא בעיה נפוצה במערכת העיכול שעלולה לגרום לעצירות בין תסמינים אחרים. גם תת פעילות בלוטת התריס עלולה להאט את מערכת העיכול, מה שמוביל לעצירות.

 

להזמנת פורמולה טבעית ליציאות סדירות והקלה בעצירות לחצו כאן >>

הרכיבים הטבעיים שהוכחו כיעילים בטיפול בעצירות

סיבים תזונתיים

המטפלים והרופאים המתמחים במערכת העיכול תמימי דעים שחשוב לכלול סיבים תזונתיים בתזונה היומית שלנו, כי הם מסייעים להנעת המזון לאורך מערכת העיכול, סופחים אליהם חומרי פסולת במעבר בצינור העיכול ומסייעים לפינוי הפסולת הזו מהגוף.

בנוסף, הסיבים התזונתיים מהווים קרקע להשתרשותם של חיידקי המעיים הידידותיים, הפרוביוטיים, שמהווים את קו ההגנה החיסוני הראשון של הגוף ושל מערכת העיכול.

יותר מ-1,000 מחקרים מראים, שצריכת סיבים תזונתיים מגדילה את תדירות היציאות אצל הלוקים בעצירות.

שזיפים

שזיפים הם בין תרופות הסבתא הידועות להקלה על עצירות. מסתבר, שגם מחקרים מראים כי תוספת של סיבים הנמצאים בשזיפים מיובשים תומכת בפעילות המעיים ואף מגבירה את תדירות היציאות ואת משקלן.

מחקרים נוספים הוכיחו את היעילות של שזיפים מיובשים בהקלה על עצירות והסדרת היציאות.

תאנים

גם לתאנים יצא מוניטין כמסייעות לטיפול במצבי עצירות, כי הן עשירות בסוכרים טבעיים ופשוטים, מינרלים, מים וסיבים. ואכן, מחקרים מוכיחים כי תאנים משפרות את תדירות ומשקל היציאות.

שומר

ברפואה המסורתית מרבים להשתמש בזרעי שומר כדי לשפר את תפקוד מערכת העיכול, להפחית גזים ולהקל על דלקות במערכת העיכול. וגם במחקרים הוכח שתמצית זרעי שומר מגנה על תאי המעיים.

עולש

העולש מכיל סיב תזונתי טבעי בשם אינולין. במחקרים נמצא שאינולין תורם לפינוי פסולת מהגוף. עוד נמצא, שאינולין תורם לבריאות המעיים בשל היותו מצע מזון לחיידקי המעיים הידידותיים, המאפשר את השתרשותם ופעילותם היעילה במערכת העיכול.

אלוורה

תמצית מיץ העלים היבשים של אלוורה, בשם Lu-Hui, היא אחת התרופות הסיניות המסורתיות הפופולריות ביותר (TCM), שנרשמה רשמית בפרמקופאה הסינית ומשמשת באופן מסורתי לטיפול בעצירות תפקודית. במחקרים הוכח שלצמח האלוורה יש השפעות פרמקולוגיות מגוונות. השפעת החומרים הפעילים באלוורה על מניעת עצירות הוכחה במחקר שפורסם לאחרונה.

מגנזיום

מגנזיום הוא מינרל חשוב מאוד בגוף. במחקרים נמצא, שמגנזיום יעיל בטיפול בעצירות ומסייע בספיגת מים במעיים, שמסייעים לריכוך הצואה. בנוסף, מחקרים מראים כי מגנזיום מסייע להרפיית השרירים הטבעתיים בזמן עצירות.

טיפול טבעי בעצירות | טבע בריא


הטיפול הטבעי היעיל בעצירות

הבנת הגורמים לעצירות מסייעת להתאמת הטיפול. אך כמובן שעדיף לא להגיע למצב של עצירות בכלל, ולדאוג מראש לכך שמערכת העיכול תתפקד כסדרה ביעילות כל יום, כל השנה.

את הרכיבים האלה שהוכחו מחקרית אפשר לצרוך מדי יום בנפרד, אך יעילותם עולה כאשר צורכים אותם ביחד.

פורמולת נוטרי לקס® היא פורמולה טבעית לשימוש יומיומי, המכילה מינון אופטימלי של תמציות תאנים, שומר, עולש, שזיפים ומגנזיום, ומועשרת בסיבים תזונתיים ובאלוורה. רכיבים אלה הוכחו מחקרית כיעילים בהסדרת פעילות המעיים וסיוע בהתרוקנות.

נוטרי לקס®, פותחה במעבדות נוטרי די במיוחד על מנת לתת מענה מקיף לפתרון בעיית העצירות על כל גורמיה, ולהבטיח יציאות סדירות והקלה בעצירות.

להזמנת נוטרי לקס® פורמולה טבעית ליציאות סדירות והקלה בעצירות לחצו כאן >>
 
עמרית בן סירה (N.D, C.Ac, Re.Na) היא מומחית לנטורופתיה ורפואה טבעית, בעלת קליניקה לרפואה טבעית בגישה אינטגרטיבית (משולבת) 360º גוף-נפש כבר למעלה מעשרים שנה. מרצה ומנחה סדנאות בריאות inside-out על תזונה ואנטי-אייג'ינג בארץ ובעולם.