מהי פרוביוטיקה?


פרוביוטיקה היא תוסף תזונה המכיל חיידקים פרוביוטיים – חיידקים חברותיים שמסייעים לגוף שלנו להאיץ את תהליך העיכול, לשמר פלורת מעיים תקינה, לאזן תהליכים ביולוגיים למיניהם ומונעת בעיות עיכול שונות, לרבות שלשולים או עצירויות.

הסיבה כי הפרוביוטיקה הפכה לכה פופולרית בקרב נשיםפרוביוטיקה היא תוסף המומלץ לכל אישה, בייחוד אם איננה שומרת על תזונה נכונה, איננה מקפידה להתאמן או שהיא עוברת טיפול רפואי קונבנציונלי-אינטנסיבי. הסיבה שפרוביוטיקה מומלצת בעיקר לנשים היא בשל גלולות ההיריון שאנו נוטלות, אשר פוגעות במאזן החיידקים הפרוביוטיים בגופנו ועל ידי כך, עשויות להביא לקשיים בתהליך העיכול והספיגה ואף להשלכות לא נעימות.

כדי לבחור את תוסף הפרוביוטיקה הנכון, יש להקפיד לבחון מספר משתנים

  1. מהי כמות החיידקים המצויה בתוסף שאתן רוכשות? פלורת המעיים היא רחבה מאוד ולכן דורשת מספר אסטרונומי של 12 מיליארד חיידקים לפחות, כדי לחוש הטבה או איזון בתהליך העיכול. אם אתן נוטלות אנטיביוטיקה או עוברות תהליך רפואי מאסיבי, מומלץ לרכוש אנטיביוטיקה המכילה לפחות כ- 25 מיליארד חיידקים, כדי לפצות על החיידקים הפרוביוטיים ש"נהרגו" עקב הכימיקלים.

  1. כמה זנים מכילה הפרוביוטיקה שלכן?אם טעיתן לחשוב כי כל החיידקים הפרוביוטיים זהים האחד לשני, כדאי לתקן את המעוות ולבחון מהם מספר הזנים של החיידקים הפרוביוטיים המצויים בתוסף הפרוביוטיקה שלכן. הסיבה לכך היא שלכל חיידק תפקיד משלו ודפוס התנהגות משלו: לדוגמא, חלק החיידקים מסייעים להאיץ את תהליך העיכול, חלק מסייעים למנוע עצירות וחלק עוזרים "לחמוק" משלשולים. בנוסף, ישנם חיידקים אשר יעדיפו להיצמד בכניסה למעי, בעוד האחרים יעדיפו "להמשיך לחקור" וירחיקו לכת לאורך המעי, עד שימצאו פינה נוחה להתמקם בה.

  1. מהי העמידות של התוסף? כדי שהחיידקים החברותיים יצליחו למצוא את דרכם למעי ולהקל על מלאכתו הקשה, עליהם לעבור את שאר מערכת העיכול ובין היתר, את הקיבה וחומצתה האימתנית. מומלץ לוודא כי הפרוביוטיקה שאתם רוכשים מצופה בהגנה, שתסייע לחיידקים להתמודד עם כל המכשולים ולצלוח, כנגד כל הסיכויים, להגיע למעי ולהצילו מעבודת פרך.