מתי צריך עדשות מגע צילינדר

כל מי שמרכיב משקפיים או עדשות מגע כדאי שידע כי כיום ישנן גם עדשות מגע עם צילנדר מלבד משקפיים עם צילינדר. אבל על מנת לדעת מתי צריך עדשות מגע צילנדר חשוב לפני הכל ללמוד כמה עובדות חשובות על הראייה שלנו.

 

מורכבות גלגל העין

גלגל העין הוא בעצם עדשה אחת גדולה ממש כמו עדשת מצלמה.  בעדשת העין נמצא נוזל העין, וכאשר אנו רואים תקין,  אנו קולטים קרני אור המגיעות אל קשתית העין ונשברות בצורה בה המוקד ממוקם במרכז רשתית העין. אנשים בעלי ראיה תקינה רואים את האלמנט הנמצא מולם באופן ברור.

 

מהו הצילינדר?

 

צילנדר בוא מושג  שנוצר בשל קימור שאינו שווה של העדשה או קרנית העין. בסיטואציה מסוג זה האלמנט הנמצא מול המתבונן נשבר בשתי נקודות הממוקדות במיקומים שונים בעין. התוצאה גורמת לעיוות של קרני האור מה שגורם לטשטוש הראיה הן מקרוב והן מרחוק.

 

מהי השכיחות של צילינדר?

 

לפי רופאי עיניים תופעת הצילינדר היא אחת התופעות השכיחות ביותר בליקוי ראיה, ולכן עדשות מגע עם צילינדר כמו גם משקפיים עם צילינדר - מטרתן לתקן את שתי הנקודות או הצירים בהן יש עיוות.

 

איך יודעים מתי צריך עדשות מגע צילינדר

 

אם הנכם משתמשים קבועים בעדשות מגע חשוב לגשת לבדיקה אצל אופטומטריסט מומחה. בבדיקה מודדים את מרשם העינים בכיוון אנכי ובודקים את היחס למרשם בכיוון האופקי ומשם נעשה תיקון על ידי ריכוז של נקודות האור על הרשתית. עדשות מגע עם צילינדר ועדשות מגע בפרט, יכולות לסייע בבעיות ראייה שונות כמו קרטוקונוס. בכמה מילים מדובר בתופעה (או מחלה) הגורמת לשינוי או עיוות מבני של קרנית העין. קרטוקונוס היא מחלה נפוצה יחסית, אך יש לה פתרונות - כל מקרה לגופו.

 

בפועל ברגע שנקודת האור תתרכז על הרשתית תדע העין לפענח את הנקודות ולהעביר למוח מידע  נכון ומפוקס על האלמנט. הצילנדר הוא ההפרש בין שתי המדידות בכיוונים השונים.

 

בכל הנוגע לצילינדר, מה כדאי עדשות או משקפיים?

 

כאשר אתם מחליטים אם אתם רוצים צילינדר בעדשות או במשקפיים, חשוב להבין מה נוח לכם יותר. אם אתם אנשים המורגלים בעדשות מגע חשוב להבין כי אין הבדל ממשי בין התחושה של עדשות רגילות לעדשות עם צילנדר. ובכל זאת אנו ממליצים תמיד להשתמש גם במשקפיים וגם בעדשות. כך תוכלו לתת מידי פעם לעיניים לנוח.