רודיולה היא צמח מאוד קשוח הגדל בתנאי גידול מאוד קשים עד בלתי אפשריים בעיקר על אדמה חולית באזורים הרריים ספציפיים באסיה ובאירופה כמו סיביר ובצפון מזרח סין - בהר הטיין שיין.

הצמח מאופיין בפריחה ורודה-אדומה או צהובה והשורש שלו מאוד ייחודי - כאשר שוברים אותו לשניים ומריחים אותו נהנים מריח ורדים נקי וזו גם הסיבה שהוא נקרא רודיולה רוזיאה בשמו המלא.

"מאז ומעולם היה שימוש נרחב בשורש הזה ברפואה המסורתית" מספרת דנה משגב, נטורופתית ומטפלת ברפואה משלימה, "אולם בשנים האחרונות, בעקבות מחקרים חדשים, הרודיולה צוברת פופולאריות עצומה בכל העולם המערבי בעיקר בשל היכולת  שלה להשפיע על רמת החרדה בגוף"

להזמנה ישירה של רודיולה - לחצו כאן

באיזה אופן רודיולה משפיע על החרדה?

"אחוז גבוה מאוכלוסיית העולם מצוייה במתח תמידי, רובנו לא ישנים מספיק במהלך הלילה, משתדלים ויחד עם זאת לא תמיד מצליחים לשמור על שגרת אימונים ותזונה נכונה, כאלו הם החיים בעולם המודרני - אינטנסיביים, מלחיצים, מאתגרים, המובילה לאחת המחלות הקשות של המאה הנוכחית – החרדה ואיתה גם הניסיון המתמיד של החוקרים למצוא פתרונות תרופתיים או טבעיים לבעיה החרדה.

כשצמח הרדיולה החל לצבור פופלריות בעולם המערבי הוא גם הפך לנושא המחקר בעשרות מחקרים בכל בעולם אשר מהר מאוד איששו את הטענה כי שימוש קבוע ברודיולה מפחית את רמות החרדה בגוף לאורך זמן.

נחקרים שנטלו אותו דיוחו בתום תקופת המחקר, כי התחושה היא תחושה של שחרור, כאילו כל המתח סולק מהגוף. הסיבה לכך היא שנטילת הרדיולה מפחיתה את הורמוני הלחץ בגוף כמו קורטיזול למשל. בנוסף הוכח כי רודיולה מסייעת למוח לייצר סרוטונין, מוליך עצבי המסייע לשפר את מצב הרוח ולשמור על תחושה של שביעות רצון מהמצב הקיים". 

האם הרדיולה מועילה לגוף בעוד תחומים?

"בהחלט כן. חוקרים מכל העולם טוענים כמעט ללא צל של ספק, כי כאשר צמח הרודיולה נלקח בפורמולה איכותית הוא מספק לגוף את הכי הרבה יתרונות בו זמנית, בשונה מצמחים או תמציות אחרים עם מספר מצומצם של סגולות או כאלה המספקים לגוף דרך להתמודד עם סימפטום, תופעת לוואי או מצב גופני ספיציפי.

למשל, ממחקרים עולה כי מינונים מאוזנים הניתנים לאדם מהצמח מסייעים לעלות את היכולת של כמה מוליכים עצביים אשר מעלים את הפעילות הקוגנטיבית, מאפשרים לנו לחשוב טוב יותר, לנתח דברים בצורה טובה יותר, לתכנן, לזכור ולשפר את יכולות הלימוד שלנו.

בנוסף הצמח מסוגל לסייע במצבים של הפרעות קשב וריכוז, חוסר איזון במצב הרוח (חרדות, דיכאון, דאגנות), עייפות כרונית ומצבים נוספים. נטילת הצמח מסייעת להפחית את הנזקים הנגרמים על ידי רדיקלים חופשיים במוח ומאפשרת למוח לייצר יותר סרוטונין. 

בנוסף לעובדה שהצמח משפר תהליכים במוח ואת התפקוד שלו, נראה שרשימת הסגולות שלו רק עולה ועולה עם הזמן - נטילת הצמח גם התגלתה כמסייעת בחיזוק המערכת החיסונית בשל היותו נוגד חמצון עוצמתי במיוחד.

מחקרים מראים כי פעילות הצמח מסייעת לבלום את היווצרותם של תאים סרטניים בעשרות אחוזים. הצמח מונע נזק חמצוני לתאים הבריאים ומחזק את הפעילות שלהם נגד התאים הסרטניים. בנוסף, הורמונים מסוימים אשר מיוצרים בגוף במצבי לחץ מוגברים נבלמים כתוצאה מנטילת הרודיולה וכך רמות הלחץ והכולסטרול יורדות."

להזמנה ישירה של רודיולה - לחצו כאן

צמח הרודיולה מקרוב

האם קיימות תופעות לוואי לשימוש ברודיולה?

"בשונה מתרופות אנטי דיכאוניות למשל אותם אנשים נוטלים וכתוצאה מכך פעמים רבות סובלים מתופעות לוואי הפוגעות בתפקוד הגוף שלהם לטווח האורך וגם בתאי המוח, עם הרודיולה לא רק שרמת הדיכאון פוחתת ומצב הרוח משתפר, הגוף נהנה מעוד קשת עצומה של יתרונות בריאותיים כמו למשל העלאת רמות האנרגיה בגוף".

כמה זמן לוקח עד שהרודיולה משפיעה?

"נחקרים העידו שהתחילו לזהות שינוי כבר לאחר כמה ימים של נטילת הצמח. השינוי המשמעותי יכול להופיע כשבוע – שלושה שבועות מרגע ההתחלה".

איך היית ממליצה לצרוך את הרודיולה?

"במקרה של הרודיולה עדיף לצרוך אותה בכמוסות וחשוב מאוד שהן יהיו כאלה שמכילות לא סתם אבקת רודיולה אלא רודיולה מרוכזת - תמצית רודיולה אשר מרכזת את כל התכונות הטובות של השורש. החברה שאני מכירה שמשווקת כמוסות עם רודיולה איכותית בריכוז יחסית גבוה היא נוטרי די".

להזמנה ישירה של רודיולה - לחצו כאן

 

רודיולה חרדה | סגולות הרודיולה | רודיולה זמן השפעה | רודיולה מומלצת

קרא עוד

פלאי הרודיולה השורש הסיבירי שעושה פלאים למוח, למערכת החיסונית, ללב ולנפש

אחוז גבוה מאוכולוסיית העולם מצויה במתח תמידי, רובנו לא ישנים מספיק במהלך הלילה, משתדלים ויחד עם זאת לא תמיד מצליחים לשמור על שגרת אימונים ותזונה נכונה- כן כאלו הם החיים בעולם המודרני- אינטנסיביים, מלחיצים, מאתגרים, מאפיינים אשר פעמים רבות הם גם הסיבה להיווצרותן של כל כך הרבה מחלות בעידן הזה.

אנו נחשפים לעשרות אולי מאות סוגים של צמחים ומיצויים מהם מייצרים תוספי תזונה שמטרתם לאזן את גופנו, לשפר את יכולות הגוף, להעלות את רמות האנרגיה, לשמור על המערכת החיסונית ולתמוך בתהליכים השונים המתרחשים בגופנו בכל רגע נתון. יש צמח אחד,  שנחשב לבין הצמחים נחקרים ביותר בעולם- צמח הרודיולה. 

רודיולה מסייע להגביר את רמות האנרגיה בגוף ומאפשר לנו להתמודד עם מצבי לחץ

הצמח מאופיין בפריחה ורודה-אדומה או צהובה. הוא גדל בעיקר על אדמה חולית באזורים הרריים ספיציפיים באסיה ובאירופה כמו סיביר ובצפון מזרח סין- בהר הטיין שיין. מדובר בשורש ייחודי שכאשר שוברים אותו לשניים ומריחים אותו נהנים מריח ורדים נקי וזו גם הסיבה שהוא נקרא רודיולה רוזיאה בשמו המלא.

מחקרים מראים כי צריכה של הצמח מסייעת להגביר את כמות הייצור של נוגדי החמצון בגוף שלנו ואף מגנה על תאי השרירים בזמן ביצוע פעילות גופנית. אנשים שנטלו אותו במשך כמה ימים רצופים מספרים כי התחושה היא תחושה של שחרור, כאילו כל המתח סולק מהגוף. הסיבה לכך היא משום שנטילת הרדיולה מפחיתה את הורמוני הלחץ בגוף כמו קורטיזול למשל. 

חוקרים מכל העולם טוענים כמעט ללא צל של ספק כי כאשר צמח הרודיולה נלקח בפורמולה איכותית הוא מספק לגוף את הכי הרבה יתרונות בו זמנית, בשונה מצמחים או תמציות אחרים עם מספר מצומצם של סגולות או כאלה המספקים לגוף דרך להתמודד עם סימפטום, תופעת לוואי או מצב גופני ספיציפי. 

בעבר היו עושים ברודיולה שימוש במטרה לחזק את הגוף ואת כושר העבודה בעבודות פיזיות ולאפשר לגוף להתמודד עם מזגי אוויר קיצוניים בהרים. עד היום בסיביר נהוג לתת זר של שורשי רודיולה לזוגות הנישאים במטרה לחזק את הפוריות. בנוסף נראה כי נטילת השורש מסייעת לאנשים הסובלים מתופעת הג’ט לג ולכן הוא מומלץ למטיילים, טייסים, דיילים, חוקרים בעולם ועוד.

צמח הרודיולה

רודיולה- הוגדר בעולם כצמח אדפטוגן (משפר את כושר ההסתגלות של הגוף) 

צמח הרודיולה מכיל רכיבים פעילים השייכים לקבוצת הפוליפנולים והם נקראים Rosavins ו- Salidrosides. לא רק שהרדיולה נחשב לנוגד חמצון יעיל ועוצמתי הוא גם מסייע להעלות את יכולת החשיבה והריכוז שלנו, מסייע להפחית את רמות המתח והלחץ שלנו, בעל תכונות אנטי סרטניות ומחזק את המערכת החיסונית שלנו. 

השפעתו של הצמח על המוח

ממחקרים עולה כי מינונים מאוזנים הניתנים לאדם מהצמח מסייעים לעלות את היכולת של מוליכים עצביים חשובים כמו סרוטונין ודפאמין לחדור למוח מה שלמעשה בפועל מעלה את הפעילות הקוגנטיבית, מאפשר לנו לחשוב טוב יותר, לנתח דברים בצורה טובה יותר, לתכנן, לזכור ולשפר את יכולות הלימוד שלנו.

בנוסף הצמח מסוגל לסייע במצבים של הפרעות קשב וריכוז, חוסר איזון במצב הרוח (חרדות, דיכאון, דאגנות), עייפות כרונית ומצבים נוספים. נטילת הצמח מסייעת להפחית את הנזקים הנגרמים על ידי רדיקלים חופשיים במוח ומאפשרת למוח לייצר יותר סרוטונין.

בשונה מסמים למשל אותם אנשים נוטלים במטרה לסלק את הדיכאון מהגוף שלהם וכתוצאה מכך פעמים רבות סובלים מתופעות לוואי הפוגעות בתפקוד הגוף שלהם לטווח האורך וגם בתאי המוח, עם הרודיולה לא רק שרמת הדיכאון פוחתת ומצב הרוח משתפר, הגוף נהנה מעוד קשת עצומה של יתרונות בריאותיים כמו למשל העלאת רמות האנרגיה בגוף.  

רודיולה מסייע לגוף לרדת במשקל, יעיל נגד מחלת הסרטן ושומר על הלב

בנוסף לעובדה שהצמח משפר תהליכים במוח ואת התפקוד שלו, נראה שרשימת הסגולות שלו רק עולה ועולה עם הזמן. מכיון ונטילת הצמח מסייעת בחיזוק המערכת החיסונית בשל היותו נוגד חמצון עוצמתי במיוחד מחקרים מראים כי נראה שפעילות הצמח מסייעת לבלום את היווצרותם של תאים סרטניים בעשרות אחוזים.

הצמח מונע נזק חמצוני לתאים הבריאים ומחזק את הפעילות שלהם נגד התאים הסרטניים. בנוסף, הורמונים מסוימים אשר מיוצרים בגוף במצבי לחץ מוגברים נבלמים כתוצאה מנטילת הרודיולה וכך רמות הלחץ והכולסטרול יורדות. 

לסיכום, העתיד מראה כי מחקרים רבים נוספים עומדים להיעשות על הצמח ועל השימושים השונים בו רק מתגלים יותר ויותר בכל יום. 

למחקרים בנושא רודיולה

מחקר מספר 1: יתרונות מגובים מחקרית אודות צמח הרודיולה

מחקר מספר 2:  סיקור מלא אודות צמח הרודיולה

מחקר מספר 3: הרודיולה מעצימה את איכויות הלמידה והזיכרון שלנו

מחקר מספר 4: צמח הרודיולה מסייע להקל על תחושות של לחץ, חרדה או נדודי שינה

מחקר מספר 5: כל המידע אודות צמח הרודיולה

מחקר מספר 6: סקירת צמח הרודיולה כתוסף תזונה

מחקר מספר 7: סקירה אודות צמח הרודיולה, ההתוויות שלו והיכולת שלו להקל על תסמינים שונים, שמהם סובלים חולי סרטן

מחקר מספר 8: צמח הרודיולה מסייע להקל משמעותית על עייפות  

מחקר מספר 9: במינון הנכון, צמח הרודיולה מסייע להקל על נדודי שינה, דיכאון ולתרום ליציבות נפשית

מחקר מספר 10: סיקור מלא של כל המחקרים שנערכו על רודיולה עד היום; לפי איכות ההצלחה והמהימנות שלהם

מחקר מספר 11: הערכה מלאה ויסודית אודות צמח הרודיולה

מחקר מספר 12: סקירה מבוססת מחקרית אודות צמח הרודיולה

מחקר מספר 13: סיכום קליל אודות רודיולה, מנגנון הפעולה שלה וההתוויות שלה

מחקר מספר 14: צמח הרודיולה תורם להקלה על תחושות של לחץ וחרדה

מחקר מספר 15: שילוב של רודיולה וזעפרן מסייע להקל על תופעת הדיכאון