שמן קוקוס – היתרונות

- שמן קוקוס מאיץ ירידה במשקל ומסייע בשמירה על משקל תקין. מחקרים שבחנו את השפעתו של שמן קוקוס על ירידה במשקל העלו כי חומצות השומן בינוניות השרשרת שמכיל שמן קוקוס מובילות להוצאת אנרגיה גבוהה יותר, בהשוואה להוצאה האנרגטית הנגרמת מצריכת חומצות שומן ארוכות שרשרות. 

ההוצאה האנרגטית המוגברת מתבטאת בעידוד הירידה במשקל. מספר מחקרים העלו כי צריכת שמן קוקוס באופן יום יומי וכתחליף לצריכת חומצות שומן ארוכות שרשרת, העלתה את קצב צריכת האנרגיה היום יומית של הגוף בשיעור מוערך של כ - 260 קלוריות נוספות. מעבר לכך, צריכת שמן קוקוס, העשיר בחומצות שומן בינוניות שרשרת, מגבירה תחושת שובע, ומפחיתה את צריכת המזון הכוללת.

- שמן קוקוס עשוי לתרום לשיפור של איזון הסוכר ושל הרגישות לאינסולין – חומצות שומן בינוניות שרשרת אינן זקוקות לאינסולין על מנת לחדור אל התאים, זאת בניגוד לחומצות שומן ארוכות שרשרת אשר נזקקות לו. מחקר שפורסם בכתב העת של האגודה האמריקנית לסוכרת השווה בין ההליך המטבולי של שומנים ועמידות לאינסולין של עכברים שהוזנו בשמן קוקוס, לבין אותם הממדים בעכברים שהוזנו בחומצות שומן ארוכות שרשרת. ממצאי המחקר העלו כי חומצות השומן הבינוניות שבשמן הקוקוס הובילו להפחתה בשומן, כמו גם לפיתוח סבילות משופרת לגלוקוז.

- שמן קוקוס נספג ישירות בכבד ואיננו נזקק לתיווך של אנזימי הלבלב ושל מלחי המרה. הודות לכך, שמן קוקוס נחשב לאמצעי תומך במערכת העיכול במצבי עיכול בעייתיים שמקורם במחלות שונות כמו אי ספיקה של הלבלב או דלקת כרונית בלבלב.

- חומצות השומן הבינוניות ששמן הקוקוס עשיר בהן חיונית להזנת תינוקות פגים או חולים, וזאת בשל העובדה שמערכת העיכול שלהם חלשה יחסית, ומתקשה לעכל חומצות שומן ארוכות.

 

- שמן קוקוס מכיל חומצה לאורית, אשר מצויה בחלב אם ומשמשת כאמצעי הגנה על המערכת החיסונית של התינוק ומחזקת אותה.

 

- שמן קוקוס מכיל חומצה קפרילית שהינה אנטי פטרייתית ואנטי בקטריאלית. חומצה קפרילית תורמת למניעת קנדידה ומגנה על מערכת העיכול.

 

- שמן קוקוס נחשב לשמן יציב המבוסס, בגדול, על חומצות שומן רוויות. חומצות שומן אלו יציבות יחסית, והליך ההתחמצנות שלהן איטי בהשוואה לקצב ההתחמצנות של חומצות שומן בלתי רוויות הנחשפות לטמפרטורות גבוהות. כפועל יוצא מכך, פעילות הרדיקלים החופשיים המעורבת בתהליך בעת שימוש בשמן קוקוס, נמוכה בהשוואה לרמת הפעילות שלהם בעת טיגון בשמן רגיל.

 

שמן קוקוס – אופן הצריכה המומלץ

 

ככלל, המינון המקסימלי של שומן המומלץ לצריכה בכל יום מקביל לעד שלושים אחוזים מהצריכה הקלורית היומית. מתוך מכלול השומנים הנצרכים בכל יום, מומלץ לצרוך שומנים רוויים בכמות שאינה עולה על עשרה אחוזים מהצריכה הקלורית.

 

מחקרים בנושא העלו כי צריכה מופרזת של חומצות שומן ארוכות שרשרת מובילה להצטברות שומנים בסביבת הכבד. מעבר לכך, נמצא כי צריכה מופרזת של שמן קוקוס עשויה להכביד על הקיבה ולגרום לשלשולים, ואף להעלות את רמות הכולסטרול והטריגליצרידים בדם. על כן, המינון המומלץ של שמן קוקוס עומד על כפית – שלוש כפיות ביום, בהתאמה לצריכה הקלורית היומית. כמו כן, חשוב לצרוך שמנים נוספים, כמו שמן זית, ועוד.


Super Food Diet Banner new1