בישראל המוצר המכונה שמן קנאביס הוא למעשה שמן המפ (Hemp), שכן השימוש בקנאביס עצמו ובמוצרים שניתן להפיק ממנו אסור עפ"י החוק. במקומות אחרים בעולם ובפרט בחלק ממדינות ארה"ב ניתן ליהנות משפע היתרונות של שמן הקנאביס עצמו - בארץ כאמור עדיין יש "להסתפק" בשמן המופק מהסיבים שבתוך גבעול של זן קנאביס ספציפי בשם Cannabis Sativa, שגם לו יתרונות בלתי מבוטלים, ושהפך לחוקי בשנת 2004 לאחר שמשרד הבריאות השתכנע שלנוכח רמת ה-THC הנמוכה בו הוא אינו מהווה סם מסוכן.

מה מכיל שמן המפ?

שמן המפ מכיל את חומצות השומן אומגה 3 ואומגה 6 ולא רק שהוא מכיל כמות נכבדת מאותן חומצות שומן יקרות ערך ורבות תועלת אלא שהאומגה 3 והאומגה 6 נמצאות בשמן המפ ביחס אידיאלי של 1 ל-3. בנוסף מכיל השמן גם אומגה 9 - בכמות קטנה יותר אבל גם כך משמעותית ותורמת להעלאת רמת הכולסטרול המועיל, הפחתת כמות הכולסטרול המזיק, הבטחת התפקוד התקין של כלי הדם והלב ואיזון רמת הסוכר בדם. גם אומגה 3 מסדירה את פעילותם של כלי הדם והלב ובנוסף חיונית לתפקודם האופטימלי של המוח ושל מערכת העצבים. כמות גדולה מדי של אומגה 6 עלולה לפגום ביכולת של האומגה 3 להביא לידי ביטוי את כל סגולותיה הבריאותיות, ולמרבה הצער זהו המצב אצל רובנו עקב תזונה לא מאוזנת, אבל בשמן המפ כאמור היחס הוא יחס אידיאלי (בתזונה המערבית היחס הוא בדרך כלל סביב ה-15:1 לטובת האומגה 6, הרבה מעל הרצוי).

עוד כדאי לציין ששמן ההמפ נחשב למקור טוב לאומגה 3, שכן המקור הנפוץ ביותר לחומצת שומן זו, דגים, נתפש בימינו כפחות מתאים עקב העובדה שבלא מעט מקרים יהדגים מכילים גם כספית וחומרים בעייתיים אחרים.

מרכיבים רבי תועלת אחרים בשמן קנביס הם ויטמין A, ויטמינים מקבוצת B ומינרלים דוגמת ברזל, סידן, מגנזיום, אבץ ונחושת.

האם שמן הקנאביס אכן אפקטיבי במקרים של סרטן?

בשנים האחרונות התפרסמו לא מעט מקרים ומחקרים שעוסקים בקשר בין שמן קנאביס לבין סרטן, וליתר דיוק בסברה כי שמן זה עשוי להוות תרופה אפקטיבית עבור סוגים שונים של המחלה הקשה.

חשוב להדגיש כי אין עדויות לפיהן שמן ההמפ יעיל כנגד סרטן. שמן הקנאביס שמיוחסות לו תכונות אנטי סרטניות נקרא RSO (שמן ריק סימפסון) אולם מאחר שרמת ה-THC (החומר הפעיל בקנאביס וזה שבעצם הופך אותו לסם עפ"י ההגדרה המקובלת ועפ"י החוק בישראל) ב-RSO גבוהה הרי שהוא אסור לשימוש בארץ.

אולי גם יעניין אתכם - שמן אורגנו

ההשפעות המיטיבות של השמן

שמן קנאביס, או ליתר דיוק כאמור שמן המפ, נהנה מכמה וכמה יתרונות משמעותיים והשפעות מיטיבות מאוד:

* שיפור מראה העור - שמן המפ משפר משמעותית את מראה העור שלנו. אפילו במקרים של מחלות העור הכרוניות ובפרט הפסוריאזיס עשוי השמן לחולל שינוי של ממש במראה החיצוני, וכך גם במקרה של אטופיק דרמטיטיס.

* השבחת מערכת העצבים ושיפור התפקוד המוחי - שמן קנאביס שומר על מעטפת המיאלין ועל כן מבטיח הולכת אותות עצביים במהירות ובאופן מיטבי, ובהתאם מערכת העצבים ממלאת את תפקידה החשוב על הצד הטוב ביותר וגם התפקודים המוחיים משתפרים.

* הקלה על תופעות גיל המעבר - קבוצת אוכלוסייה שנתרמת במיוחד משמן המפ היא נשים בגיל המעבר, שכן בשמן זה ישנה חומצת שומן בשם גמא לינולאיק שמעמעמת את הסימפטומים הקשורים ל-PMS ולמנופאוזה.

* נטרול מתח, פחות חרדות והפרעות שינה - לשמן הקנאביס השפעה חיובית גם מבחינה נפשית, שכן הוא מסייע לפוגג מתחים וחרדות, וזאת בזכות ה-THC שבו (גם אם כאמור היא נמוכה יחסית). כמו כן מאפשר שמן זה שינה עמוקה ואיכותית, שבאופן טבעי משפרת גם את הבריאות באופן כללי.