מהם תוספי מזון?

 

תוספי מזון הוא שם תואר כללי לקבוצת ויטמינים, מינרלים, אנטיאוקסידנטים, שמנים וכדומה אשר נועדו להשלים חסרים בתזונה בלתי מאוזנת, כנספח חיצוני אליה. כלומר, תוספי מזון נועדו לתגבר את הגוף במה שחסר לו בצורת כמוסות, טיפות, אבקות ומה לא. תוספי מזון הינם פרי פיתוח מעבדות (כל חברה בתחום ההתמחות שלה) כאשר שם המשחק הוא ייעול המחקר והייצור בכל רגע נתון על מנת לפתח מוצר עדכני, טוב וקולע יותר לצרכי הלקוח. תוספי מזון נמנים לרוב בקבוצת הרפואה הטבעית ולא תמיד עולים בקנה אחד עם ההשקפה של זו הקונבנציונלית.

 

למה בכלל תוספי מזון?

 

כאמור, תוספי מזון נועדו לתגבר את הגוף בכל צרכיו ובכל התחומים. לכל 'חריגה' מנטלית, ישנו גורם פיזי ולכל גורם פיזי ישנן תופעות אחריהן ניתן להתחקות ולאחר מכן גם לזהות מה הטיפול הנכון להן, בעזרתם של תוספי מזון טבעיים. אם כן, אנו עוסקים בתחום הגופני. האין זה אפשרי שאדם בריא, המקפיד על שגרת חיים מדוקדקת ותפריט יומי מעולה, יוכל להזין את גופו אך ורק ממזון? בדיוק כפי שהטבע התכוון...התשובה בוודאי אינה חד משמעית ותלויה במגוון רחב של גורמים משתנים אך עבור רובנו לדאבוננו, היא תהיה לא. כל אחד מאתנו זוכר היטב את המעשיות של הוריו, אולי אפילו עוד ראה במו עיניו וטעם במו חיכו... משפטים כגון "פעם זה לא היה כמו שהיום"..."הירקות של היום אין להם טעם, פעם עגבניה הייתה עגבניה" ואפילו "היינו מתעוררים בזריחה והולכים לישון עם שקיעת השמש, אלו היו ימים יפים!" נזרקים לאוויר לעיתים תכופות ותמיד יש בהם פן מתוק של געגוע.

 

אנו, הנמנים על אוכלוסיית העולם המערבי, כבר מזמן שלא חיים "כפי שהטבע התכוון". ישנם מספר גורמים מהותיים בעייתיים בשגרת חיינו להם יש לתת מענה. תוספי מזון מתווים את הדרך לשם כך.

 

כהכללה גורפת, החברה שלנו היא חברה תחרותית המונעת מכסף ומכבוד. אם לא משתלם לי, אני לא עושה. "זמן שווה כסף" והוא גם זה ש"גורם לעולם להסתובב". הזמנים של איכות על חשבון כמות כבר פסו מן העולם ואותם החליפה השיטה הזמינה של: הכל מהר, הכל עכשיו, הכל חד פעמי, הכל למראית עין. גישה זו גורמת לנו להקריב הרבה מאוד כפרטים וככלל, נפרט.

 

כחברה, אנו לוקים בניוון פיזי ומנטלי. אין צורך ללכת רחוק ולהפעיל את הגוף, ישנן מכוניות נוחות, תחבורה ציבורית נוחה וברוב המקרים, למה ללכת בכלל אם אפשר דרך האינטרנט? אורח חיים זה, בנוסף לישיבה ממושכת בעבודה/ בבית/ מול המחשב או הטלוויזיה הם אלו הגורמים לכך. איננו נחשפים לשמש, לאוויר צח ובמקרים חריגים, אף לא לאור יום טבעי.

 

התמונה אינה כה פשוטה. כתוצאה מאורח החיים הניווני, שאינו כדרך הטבע אנו נתונים תמיד תחת מצבי לחץ ומתח נפשיים (זאת גם אם איננו מודעים אליהם) עקב החברה התחרותית בה אנו לוקחים חלק. דבר המעמיס רבות על המערכת החיסונית, פוגע בתפקודה הנורמלי של מערכת העיכול ו'שודד' מהגוף וויטמינים מסוימים בכמות מאוד נדיבה.

 

ומה עם הסביבה בה אנו חיים? גם שם אין בשורה, הסביבה פשוט מזוהמת. התעשיות והמפעלים, עישון, זיהום במקורות מים, זיהום אוויר, עלייה של קרינה וירידה באוזון. כל אלו בוודאי שאינם סביבה בריאה לחיות בה.

 

השפעת הגורמים הנ"ל מביאה לתוצאות חד משמעיות בתחום המזון. הגידולים החקלאיים מדולדלים מכל הטוב שבהם, רוב האוכל המוצע לשוק ואשר נחשב "טעים" הוא מזון מעובד. הדברים הזמינים הם שמנים, מלאים סוכר ופחמימות ריקות.

 

אז איך אדע אילו תוספי מזון מתאימים לי?

 

לכל אחד מאתנו אורח חיים שונה ולכן אין הרכב תוספי מזון המתאים לכולם. על מנת לזהות את החסרים אותם יש למלא, נחוצה בדיקת מעבדה פשוטה. לאחריה תגיע האבחנה על ידי מומחה לגבי סוג הטיפול המבוקש. מילה חמה מאתנו, צריכת מזון ללא התייעצות מראש אינה מומלצת. יש לפנות לגורם המוסמך לכך לשם טיפול אפקטיבי ובריא. בהצלחה!