תכנית הרזיה: אישית או קבוצתית שיקולים לכאן ולכאן

 

 

כמספר סוגי הדיאטות הקיימים בעולם: דיאטת חלבונים, דיאטת פחמימות, דיאטת כריכים, דיאטה לפי סוג דם, דיאטה ללא גלוטן, דיאטה ללא סוכר- סביר להניח כי גם כמות תכניות ההרזיה איננה מבוטלת ומעניקה לקהל המרזים הפוטנציאליים מגוון עצום של אפשרויות. יש כל כך הרבה קבוצות, דיאטנים, תזונאיות ותכניות לתזונה נכונה ואורח חיים בריא ומאוזן - השאלה - במה לבחור? אז בחרנו לחלק עבורכם את המגוון העצום לשני סוגי תכניות עיקריות ונפוצות תכנית הרזיה אישית ותכנית הרזיה בקבוצות ולפרוס בפניכם את השיקולים: לכאן ולכאן… אתם כבר תבינו מה יותר מתאים לכם… 

תכנית הרזיה אישית- אלוהים נמצא בפרטים הקטנים

 

 

במתכונת של אחד לאחד, אתם חייבים להיות אמיתיים, כנים הן עם עצמכם והן עם האדם שעומד מולכם וזה ממש לא משנה מה ההכשרה המקצועית שלו, מדוע הגעתם דווקא אליו ומהי הדרך שבה הוא מאמין. כדי שזה באמת יעבוד, אתם חייבים לספר על כל הרגלי התזונה שלכם שמשפיעים כמובן על הקשיים שלכם לרדת במשקל ו/או על הקושי לשמור על ההישגים אליהם בכל זאת הצלחתם להגיע ולהתמיד בהם לאורך זמן. יש שייראו פתיחות זו כמכשול עבורם וכקושי להתקדם לכיוון המטרה ויש כאלה שלהפך, ירגישו שסוף סוף יש מישהו שמקשיב להם ויכול לנתב אותם למקום הנכון. 

 

 

אחד היתרונות הבולטים בתכנית הרזיה אישית בשיטת ״אחד על אחד״ נמצא בעובדה שהשיטה מותאמת באופן ספיציפי לאדם המעוניין לרדת במשקל. הרי מדובר קודם כל בשינוי החשיבה ובשינוי ההרגלים שלנו ולכן ברגע שהצלחנו לזהות מה אנחנו עושים לא נכון, קל מאוד להתאים פתרונות שיסייעו לנו לייעל את התהליך כי זה פשוט מותאם עבורנו. 

 

 

מאוד קשה להתאים ולסגל לעצמנו אורח חיים אחר, שונה, תקין, כזה שנוכל להתחבר אליו. לעומת זאת, כאשר יושבים עוד חמישה או עשרה אנשים לידנו זה מעט יותר בעייתי כי יש להתאים משהו שיתאים פחות או יותר לכולם. כשהמדריך, הקואצ’ר או הדיאטנית מקשיבים לסדר היום הספיציפי שלנו, זה הופך הרבה יותר קל. הרי יום רגיל של מורה ואמא לחמישה ילדים למשל שונה לחלוטין משל איש עסקים הנמצא במשרד 12 שעות וכאן ניתן וצריך לשים דגש על הפרטים הכי קטנים ולאפשר לכל אדם לסגל לעצמו את ההרגלים שמתאימים לקצב החיים שלו. יתרון נוסף בשיטה הפרטנית הוא בכך שהרבה יותר קל ״לעלות״ על סממנים מעקבים או להיפך, פעולות שאנחנו עושים וגורמות לנו אמנם לרדת במהירות אך הן צפויות לעלות לנו ביוקר בשלב מאוחר יותר. והחסרונות? פחות תמיכה מהסביבה, אנחנו חייבים ללמוד לעודד את עצמנו תוך כדי תהליך הירידה במשקל ולהבין כי זה שלנו ולא של אף אחד אחר. כמובן יש גם את העניין הכלכלי, כי הרי מפגש אישי יהיה ברוב המקרים להרבה יותר יקר מאשר מפגש קבוצתי. 


תכנית הרזיה קבוצתית- הכוח של ההמון הופך אותנו לבלתי מנוצחים

 

בשונה מהתהליך האישי, התהליך הקבוצתי לרוב יהיה הרבה יותר עוצמתי מבחינה רגשית. כלומר עם בתהליך אישי הפרקטיקה נכנסת הרבה יותר מהר, כאן מדובר בתהליך. בקבוצה יש מקום ולכן כל אחד יכול להיפתח ולספר את הסיפור האישי שלו, זה בעצם הרעיון בקבוצה. בעוד יש כאלה ששומרים על זכות השתיקה, לפחות הם יכולים להזדהות עם המקרים שדומים להם וכך לשמוע טיפים ועקרונות חשובים, לפחות עד שיהיו מוכנים לשתף קצת יותר. 

 

זה המקום ליצור סביבה תומכת, חזקה ומחבקת שמאפשרת לחברי הקבוצה לעבור את התהליך ביחד. פרט לעובדה שבקבוצה שמטרתה לשנות הרגלי תזונה לקויים נוצרים קשרי חברות נהדרים שכן על רקע אותם הקשיים הרבה יותר קל ליצור חיבור אנושי, הקבוצה עוזרת לנו להתבונן לאני עצמי האישי שלי באופן מעט אחר ולהיות סוף כל סוף אמיתיים עם עצמנו ולהימנע ממשפטים כמו ״אחרי החגים אני מתחיל דיאטה״ או ״בסוף שבוע מותר לי לאכול מה שבא לי״. בקבוצה יש ״תן וקח״, כל אחד נותן משהו וגם כל אחד מקבל משהו בתמורה בין אם זה תובנות, הצעות, טיפים… זה המקום לקבל ביטחון, להביא לידי ביטוי את הבושה, חוסר האמון והקשיים ולקבל כוח ומקום לספר מבלי להרגיש פחד. זה המקום גם ללמוד מאחרים על טעויות שעשינו או לא עשינו ולהבין איך דרכי החשיבה שלנו מעודדות אותנו להרגלים לקויים וכיצד ניתן לשנות אותם. 

 

לסיכום, בעוד השיטה הפרטנית מתאימה לנבוכים שבינינו, אלו שלא ממש רוצים לחשוף את הרגלי אורח החיים שלהם, מעדיפים להתקדם בקצב שלהם ומוכנים לשלם יותר, השיטה הקבוצתית תתאים דווקא למי שמחפש כוח ועוצמות של קבוצה, אולי אפילו לאלה שקצת פחות מאמינים בעצמם בתחילת הדרך ויחד עם זאת מעוניינים להוזיל עלויות.  בכל מקרה, באיזו שיטה שלא תבחרו, הרעיון הוא אותו רעיון ומה שחשוב זה באמת להתמיד בזה כי בסופו של יום תזונה נכונה בשילוב פעילות גופנית הם המתכון המנצח לאורח חיים בריא יותר, לגוף אנרגתי ומאוזן יותר ולחיים טובים הרבה יותר. 


Super Food Diet Banner new1