כולנו מכירים את תחושת הצריבה, כאשר אנו מבינים כי יש לנו דלקת בעיניים: העיניים האדומות, הדמעות שמסרבות להפסיק לזלוג, תחושות השריפה והיובש, בעיקר בשמש. למזלנו, רוב הדלקות בעיניים הן זמניות ופשוטות לטיפול.

2 גורמים נפוצים לדלקות בעיניים

  • שימוש משותף במוצרי קוסמטיקה כתרופות סבתא לדלקות בעיניים – העיניים שלנו הן עדינות ורגישות מאוד, לכן הן עלולות לקבל דלקת מכל חשיפה, ולא הקטנה ביותר, לחיידקים. החיידקים שפוגעים בעיניים שלנו, מסוגלים לחיות גם מחוץ אליהן, כגון על מוצרי הקוסמטיקה שלנו. בנוסף, העיניים של האחר מכילות חיידקים השונים משלנו, שיתכן ואנו נגיב אליהם בצורה חמורה יותר. לכן, כדאי לנו להשתדל ולהשתמש במוצרי קוסמטיקה אישיים בלבד.
  • שימוש משותף בכריות ומגבות כתרופות סבתא לדלקות בעיניים – כפי שהחיידקים הללו יכולים להתגורר במוצרי הקוסמטיקה שלנו, כך הם גם יכולים לשהות על הכריות והמגבות שלנו. לכן, נשתדל שלא לחלוק מגבות עם אנשים ונקפיד להחליף את הסדינים לעיתים קרובות.
  • מגע בעיניים עם הידיים – הידיים שלנו נוגעות באינספור פריטים במהלך היום – כולם מלאים בחיידקים. העיניים הרגישות שלנו לא יכולות להתמודד עם כזו כמות של בקטריה, לכן מומלץ להימנע ממגע בעיניים ולשטוף ידיים לעיתים קרובות.

3 תרופות סבתא לדלקת עיניים

  • דבש כתרופת סבתא לדלקות בעיניים – מזון המלכות המתוק טומן בחובו תכונות אנטי-בקטריאליות ואנטי-פטרייתיות חזקות: ריכוז הסוכר בו כה גבוה, עד שהוא ממש שואב את הנוזלים מגופם של החיידקים ועל ידי כך, הורג אותם. ניתן להכין משחה מריכוז שווה של דבש ומים. עלינו למרוח את המשחה על העין פעמיים-שלוש ביום, עד להטבה. אף ניתן פשוט לקחת מעט דבש ולהניח אותו על העין, פעמיים-שלוש ביום, עד לתחושת הקלה במצב.
  • קמומיל כתרופת סבתא לדלקות בעיניים – לקמומיל איכויות מרגיעות ואנטי-בקטריאליות, שיכולות לסייע להפחית גירויים בעין, אדמומיות או נפיחות באזור העיניים. קמומיל בפרט ידוע כי הוא מסייע לטפל בדלקת הלחמית, שיחסית נפוצה בעין. נקפיא שני תיונים של קמומיל למשך מספר שעות. לאחר מכן, נניח אותן על העיניים למשך עשר דקות, פעמיים ביום, כדי להקל על גרד, אדמומיות ונפיחות. אם ברשותנו פרחי קמומיל מיובשים, אנו יכולים להרתיח כפית אחת שלהם עם כוס מים רותחים ולשטוף את הפנים שלנו עם הנוזל.
  • לוטאין כתרופת סבתא לדלקות בעיניים – הוא נוגד חמצון ממשפחת הקרוטנואידים, שמטרתו העיקרית היא להגן על מבנה העין מפני קטרקט, חיידקים, לכלוך, נזקי השמש ונזקי הרדיקלים החופשיים. הוא אף הגורם העיקרי למניעת התנוונות העין – הגורם המרכזי לעיוורון כיום. ניתן ליהנות מיתרונות הלוטאין על ידי ספיגתו מירקות ירוקים, כתומים וצהובים. כדי להגן על העיניים שלנו לטווח ארוך, אף כדאי לנו לשקול ליטול תוסף של נוגד החמצון הזה.