תחושת חום, עליית טמפרטורת הגוף שלנו, היא תופעה נפוצה המסמלת שקיים בגוף שלנו תהליך ריפוי של מחלה. החום חשוב והכרחי בתהליך זה, משום שעליית החום מסייעת למערכת החיסון להתמודד עם הנגיף או המחלה.

3 גורמים נפוצים לחום

החום עצמו הוא אינו מחלה, אלא תגובת הגנה של גופינו כלפי תוקפים שונים:

  • חיידקים - כאשר חיידק תוקף את הגוף שלנו, אנחנו מעלים טמפרטורה באופן ספונטני, כאות הגנה, מכיוון שסביבת החיידקים מתקשה להתרבות בתנאי חום גבוהים של 37.5 ומעלה.
  • אלרגיה - היא תגובה בה גופינו מזהה חומר מסיום כאויב מזיק, אפילו אם אותו חומר אינו אמור לפגוע בגופינו כלל. אחד הסימפטומים הנפוצים הוא בדרך כלל עליה פתאומית של חום הגוף שלנו.
  • מחלות אוטואימוניות - הן נובעות מכשל של מערכת החיסון; היא תוקפת את הגוף שלנו. כאשר מערכת החיסון פועלת כל הזמן, היא מייצרת חום, אחד הסימפטומים של מחלות אוטואימוניות כגון זאבת.

3 תרופות סבתא לחום

  • הזעה – זוהי שיטה יעילה, בה אנו פולטים את הרעלים מגופינו החוצה, מקררים את הגוף שלנו ועל ידי כך מורידים את החום. בשיטה זו, אנו נלבש ביגוד מחמם בשכבות, כך שכל גופינו יהיה יותר ממכוסה. בנוסף, נתעטף בשמיכה מחממת. המטרה היא להזיע כמה שיותר זמן, כדי שניפטר מכמה שיותר רעלים. נקפיד לשתות הרבה נוזלים כגון מים, תה ומיצים במהלך ואחרי הטיפול, כדי שלא נתייבש.
  • חליטות תה – לצמחים רבים ישנן כמה וכמה תכונות חיוביות ביניהן הורדת חום, שיפור מצב רוח ואנטי-בקטריאליות. צמחים היעלים להורדת חום הם: קמומיל/בבונג, נענע, מנטה, אכילאה, לואיזה ועוד.
  • שווידן ביטר - זוהי תמצית של תערובת צמחים משולבת, בעלת סגולות מרפא ייחודיות, שנרקחה במאה ה-15. עם השנים, נוספו לתערובת צמחים נוספים, שהעניקו כוח נוסף לתערובת המרפא. מכיוון שהיא עשירה בשלל צמחי מרפא רבים, השווידן ביטר נמצא יעיל עבור שלל רחב של מחלות וסימפטומים כגון הורדת חום, ניקוי רעלים, שיפור פעילות מערכת העיכול, חיזוק מערכת החיסון והתמודדות עם התקפי אלרגיה.