10 סיבות מדוע חשוב לבצע אימוני רגליים ולמה זה כל כך חשוב:

 

מאת: דניאל רבינוביץ, מאמן כושר

 

מתאמנים רבים מוותרים על אימון רגליים ממספר סיבות. השריר כביכול פחות בולט ויזואלית בהשוואה לשרירי פלג הגוף העליון. בנוסף יש החושבים כי ריצה\אופניים מהווים התנגדות מספקת לרגליים דבר שידוע כשגוי.

 

הסיבות המובילות לאימון רגליים:

 


1. מדובר בשרירים הגדולים בגוף. כשמעלים מסת שריר מעלים את קצב חילוף החומרים ושריפת השומן. כלומר גם בלי לבצע פעילות הגוף שורף יותר קלוריות.


2. כשעובדים על שריר מגבירים את שחרור הורמון הגדילה, הרגליים כאמור הם השרירים הגדולים ביותר בגופנו ולכן אימון רגליים מוביל לגדילה של כלל השרירים בגוף בזכות הפרשת ההורמונים.


3. ריצה (וכל אימוני הסיבולת אחרים..) כמעט ואינה בונה כוח ולא תגרום לעליית מסה\חיטוב השריר. ניתן לראות זאת על רצי מרתון שאינם בעלי מסת שריר משמעותית נראית לעין. בנוסף, אימוני כוח יסייעו ויקלו על יכולת הריצה ויסייעו במניעת פציעות.


4. רגליים, בניגוד לידיים, נושאים את הגוף. ידוע שכאשר בונים בניין- היסודות הם החשובים ביותר. כלל זה רלוונטי גם לגוף האדם.


5. תרגילים מורכבים כמו סקוואט, לאנצ׳ים ודד ליפט תורמים משמעותית לחיזוק שרירי הליבה.


6. שיפור היציבה ושיווי המשקל. אחת הסיבות המובילות למוות בפציעת טראומה במבוגרים היא נפילות, שיכולות להימנע בעבודה נכונה על שרירי הרגליים.


7. מראה סימטרי ופרופורציוני. מצחיק לראות בים בחורים שנראה שהם מתאמנים על פלג הגוף העליון, אך מזניחים את הרגליים- "chicken legs". מעבר לעניין האסתטי, חוסר האיזון אינו בריא כלל ועלול לגרום לבעיות גופניות רבות. 


8. שיפור המרכיב האירובי. מחקרים הראו כי עבודה על פלג הגוף התחתון, עם מנוחות קצרות של כ 45 שנויות בין הסטים, משפרת לא רק את הכושר האנ-אירובי אלא גם את סיבולת לב הריאה.


9. פלג גוף תחתון חזק מסייע בפעולות היום- יומיות הבסיסיות כמו עמידה, הליכה ועליה במדרגות ומשפרות את איכות החיים.


10. סיבה אחרונה ואחת החשובות לדעתי הינה החוסן המנטלי. אימוני רגליים הם הקשים ביותר פיזית ומנטלית ולכן מתאמנים רבים נוטים לוותר עליהם בקלות. באימון רגליים חזק המתאמן מתמודד מול עומסים אדירים ומפתח חוזק נפשי.


מקווה שמי שהגיע לכאן השתכנע, תעבדו חזק על הרגליים! ;)