הופתענו לגלות שהוא אחד מצמחי המרפא החשובים ברפואה המסורתית, ויכולותיו לחזק את המערכת החיסונית, להפחית חרדה ולעכב הזדקנות הוכחו בלא מעט מחקרים. ביקשנו מהנטורופת דניאל גלעדי להסביר למה המטפלים אוהבים כל כך את האסטרגלוס

אסטרגלוס (Astragalus membranaceus) או בשמו הסיני הואנג קי, הוא צמח רב שנתי שגובהו 16 עד 36 סנטימטרים, שמקורו במונגוליה, קוריאה ובחלקים הצפוניים והמזרחיים של סין. השורש הוא החלק הרפואי של הצמח, והוא נקצר בדרך כלל מצמחים בני 4 שנים.

שורש האסטרגלוס נחשב לאחד מצמחי המרפא הפופולריים והחשובים, ונמצא בשימוש ברפואה הסינית המסורתית כבר אלפי שנים.


ברפואת הצמחים האסטרגלוס מוגדר כאדפטוגן, מלשון אדפטציה – הסתגלות. המטפלים המסורתיים עושים שימוש בצמח כדי להגן על הגוף מפני מתחים שונים, כולל מתח פיזי, נפשי או רגשי.

בנוסף, לאסטרגלוס תכונות אנטי בקטריאליות ואנטי דלקתיות. הוא מכיל נוגדי חמצון המגנים על התאים מפני נזק. משום כך, הרפואה המסורתית עושה בו שימוש לעידוד הפעילות של מערכת החיסון, מניעת הצטננות וזיהומים בדרכי הנשימה העליונות, להקלה במצבי שפעת ואסטמה, להורדת לחץ הדם, איזון רמות הסוכר והגנה על הכבד.

המרפאים המסורתיים עושים בו שימוש גם לשיפור יכולת העיכול, וטיפול בחולשה עיכולית המאופיינת בשלשולים כרונים.

מחקרים קליניים רבים הוכיחו את יכולותיו הבריאותיות הרבות, ובהרבה מחקרים הוא מכונה "טוניק טבעי", בשל יכולותיו הממריצות, המחסנות והמחזקות.

לאסטרגלוס במבצע לחצו כאן >>

אסטרגלוס במבצע | טבע בריא


לא רק סטרס וחרדה - השפעת האסטרגלוס על המערכות בגוף

1. מאזן את מערכת העצבים ומשפר את מצב הרוח

מחקרים שונים מראים כי מיצויים מצמח האסטרגלוס תרמו להפחתה של חרדה וסטרס, ותרמו לאנרגיה והרגשת עירנות כללית טובה יותר.

2. יעיל בטיפול במחלות לב וכלי דם

ישנן עדויות קליניות רבות ליעילותו של שורש האסטרגלוס בטיפול בתעוקת חזה, אי ספיקת לב כרונית ואוטם שריר הלב. נמצא כי הטיפול באסטרגלוס משפר את תפוקת הלב ואת תפקודו, ושימוש באסטרגלוס מפחית נזקים לשריר הלב. ובמחקרים שונים נמצא כי טיפול תרופתי משולב עם אסטרגלוס שניתן תוך 24 שעות מאירוע מוחי במשך שבועיים סייע לצמצום נזקי השבץ.

3. מחזק את מערכת החיסון

החומרים הפעילים באסטרגלוס הם פוליסכרידים ופלבנואידים, נוגדי חמצון עוצמתיים שיש להם השפעה על תהליכים אנטי דלקתיים ואנטי חיידקיים רבים במערכת החיסון. ואכן, מחקרים רבים הוכיחו כי לשורש האסטרגלוס יש יכולת להגביר את העמידות החיסונית של הגוף.

במחקר קליני נבחנה יעילותו של שורש האסטרגלוס בטיפול בתסמינים של אלרגיה עונתית, ונצפתה הפחתה משמעותית בכל תסמיני האלרגיה.


אסטרגלוס בנטילה פנימית ובשימוש מקומי נמצא יעיל בטיפול בהרפס בקרנית העין, וזיהומי הרפס בצוואר הרחם ומתן טיפול משולב של אסטרגלוס עם הטיפול התרופתי המקובל הגביר את יעילות הטיפול.

לאסטרגלוס בהנחה לחצו כאן >>

4. מגדיל את כמות כדוריות הדם במצבים של אנמיה וחולשה חיסונית

במחקרים נמצא כי אסטרגלוס מעלה ספירות לבנות ואדומות במצבי חסר: לויקופניה, תלסמיה ואנמיה בטיפול ממושך של שלושה - ארבעה חודשים.

שימוש במיצוי אסטרגלוס במחקרים הביא לעלייה בביטוי הגנטי של הורמון המופק בכליה ואחראי על יצירת תאי דם אדומים.  

במחקר נוסף, מיצוי של אסטרגלוס לבדו או בשילוב עם צמחים נוספים  גרם להמרצה של פעילות חיסונית דרך המרצה של ייצור תאי גזע במח העצם ועלייה בספירות הדם הלבנות.

5. מעכב הזדקנות

מחקרים רבים הוכיחו כי לאסטרגלוס יש יכולות אנטי אייג'ינג ועיכוב הזדקנות. בין השאר נמצא, כי הוא משמש כגורם מעכב סניליות הנגרמת על ידי הידרוקורטיזון באמצעות נוגדי החמצון וההשפעות החיסוניות שלו.

הוכח, שטיפול בו למשך 10 שבועות עשוי לעכב את הסניליות ולמתן תופעות כמו האטה בתגובה המוטורית ובזיכרון עקב הזדקנות. עוד נמצא, ששימוש באסטרגלוס מגן על העור האנושי מפני קרינה אולטרה סגולית (UVA), מה שמעכב את הזדקנות העור.

6. משפר ביצועי ספורט

מחקרים מראים כי שימוש במיצוי אסטרגלוס משפר את הביצועים הפיזיולוגים של השריר ואת זמן ההתאוששות ממאמץ.

7. מוריד את רמות הסוכר בדם

למרות שהטיפול בסוכרת אינו נחשב בין שימושיו העיקריים של שורש האסטרגלוס, ישנם מחקרים קליניים המצביעים על פעילות סינרגטית של האסטרגלוס לבדו, בשילוב של צמחים נוספים או בשילוב עם טיפול קונבנציונלי לרבות אינסולין שהביאו לירידה בערכי רמות הסוכר בדם ולשיפור העמידות לאינסולין.

לסיכום, האסטרגלוס הינו אחד הצמחים החשובים, היעילים והבטוחים לשימוש לאורך זמן. ברפואת הצמחים הוא נחשב למחזק ותומך ומשתלב באופן קבוע בפורמולות שונות לחיזוק חיסוני, ויעילותו הטיפולית מגובה גם במחקרים מדעיים.

 

ניתן לקחת את האסטרגלוס במיצוי נוזלי או כמוסות. בכל מקרה כמובן שיש לבדוק שהמוצר איכותי ושהוא מכיל כמות גדולה של החומר הפעיל, ושהוא מיוצר ברישיון משרד הבריאות.


למבצע על אסטרגלוס לחצו כאן >>

 

 

______________________________________________________________________________________________
דניאל גלעדי (CI.H) הוא נטורופת והרבליסט קליני המתמחה במחלות עור