בדומה לנשים, גם גברים עוברים עם השנים תהליכי הזדקנות. אז מי אמר שגברים לא צריכים לשמור על טיפוח הגוף ועור הפנים?
הכל על תוסף התזונה שכבש בסערה גם את העולם הגברי

בשנים האחרונות, התפיסות המיושנות שלפיהן טיפוח הוא תחום בלעדי לנשים הולכות ומתערערות. כיום, יותר ויותר גברים מבינים את החשיבות של שמירה על בריאות העור לאורך השנים. וכשמדברים על שמירה על בריאות העור ואנטי אייג׳ינג, הקולגן הוא החלבון שנמצא בחזית.

באלפי המחקרים שנעשו על הקולגן עד היום, מתחדדת והולכת החשיבות שלו לא רק בתחום היופי והטיפוח אלא גם בתחומים אחרים חשובים הקשורים בבריאות שלנו.

לצד הסגולות הרבות הנוספות של הקולגן, הוא הפך לכזה שמעניין גברים ונשים כאחד, בין אם לצורך טיפוח העור ובין אם לשמירה על בריאות ואיתנות הגוף. משום כך, חשוב להבין בדיוק מהו הקולגן, ומדוע הפכו מוצרי הקולגן השונים על המדפים לכל כך מבוקשים לא רק על ידי נשים, אלא גם על ידי גברים וספורטאים, ולדבר גם על כמות הצריכה היומית המומלצת.

גם גברים זקוקים לטיפוח

חשוב לנפץ את התפיסה המיושנת שאומרת שגברים לא צריכים לשמור על טיפוח הגוף ובפרט על טיפוח של עור הפנים. בדומה לנשים, באופן טבעי גם גברים עוברים עם השנים תהליכי הזדקנות מואצים.

תהליכי ההזדקנות אצל גברים באים לידי ביטוי בהופעה של קמטים ופנים ובצוואר וכן בהצטברות של שומן באזורים שונים בגוף. התהליך הזה מגיע לשיאו אצל גברים בגיל העמידה, כאשר הגוף מאבד בזמן קצר יחסית כמויות גדולות של טסטוסטרון, מה שהופך את העור לדק ופגיע במיוחד.

הרצון והשאיפה לשמור על מראה צעיר הוא דבר טבעי ואנושי שלא קשור במין ומגדר. גברים רבים מבקשים לסגל לעצמם הרגלי טיפוח חדשים כדי לשמור על מראה צעיר לאורך שנים. הם מחפשים פתרונות יעילים וטבעיים, משפרים את התזונה ומכינים על בסיס קבוע שייקים להצערת עור הפנים, ניגשים לטיפולים אצל קוסמטיקאיות על בסיס קבוע ולא מתביישים להשתמש בקרמים ותכשירים כאלו ואחרים.  כך בדיוק הפכו מוצרי הקולגן הנמכרים ביותר למבוקשים על ידי גברים.

הקולגן הוא חלבון מרכזי בגוף האדם. יש לו תפקידים רבים ואחד מהם הוא שמירה על עור בריא, אלסטי וחלק. מאגרי הקולגן הטבעיים מתחילים להידלדל בגוף האדם החל משנות העשרים לחייו.  מחסור בחלבון הזה הוא הסיבה העיקרית כיום לקמטים ועור חלש ונפול. למרבה המזל ניתן להשלים את הפערים הללו באמצעות תזונה נכונה וכן בעזרת תוספי תזונה מעולים המכילים קולגן. אין ספק שמדובר ברכיב חשוב ביותר בטיפוח עור הפנים, אך הסגולות שלו לא נגמרות כאן. בואו נכיר את התפקידים הנוספים של הקולגן, שיעזרו לנו להבין מדוע הקולגן הפך לאחד התוספים הכל כך פופולריים בקרב גברים כיום. 

שיקום מפציעות

כאמור, הקולגן הוא אחד החלבונים החשובים ביותר בגוף האדם, והוא מהווה כשלושים אחוזים מסך החלבונים בגוף. הקולגן הוא לא חלבון אחד בלבד אלא כמה סוגים שונים של חלבונים. אחד מהם אחראי למראה עור צעיר, חלק ובריא וגם לחוזק ולבריאות השיער והציפורניים. הסוגים הבולטים האחרים אחראיים על בריאות וגמישות הגידים והשרירים וכן על שמירה על בריאות הסחוסים השונים בגוף.

ספורטאים רבים, גברים ונשים, חובבים ומקצועיים כאחד – עשויים לסבול מפציעות ספורט במהלך השנים. אלו יכולות להיות טראומות נקודתיות או פציעות שחיקה כמו שברי מאמץ.

ככל שעובר הזמן ומאגרי הקולגן בגוף אוזלים, כך הנטייה לפציעות כאלו גוברת, ולאחריהן לוקח לגוף הרבה יותר זמן להתאושש ולהחלים.

הקולגן הוא חלבון טבעי שבעצם אחראי על תהליכי השיקום בגוף שלנו, וכשאין לנו מספיק ממנו ייקח לגוף יותר זמן להתאושש. בדיוק בגלל זה הפכו תוספי הקולגן הייעודיים לפופולריים במיוחד גם בקרב ספורטאים. נטילת קולגן בכמוסות מהסוג המחזק את השרירים, הגידים והסחוסים מאפשר הלכה למעשה החלמה מהירה יותר של הגוף.

קולגן כרפואה מונעת

אז אפשר כבר להבין שהקולגן הוא מצוין להתמודדות עם מצבים רפואיים שונים ומתאים הן לצרכים קוסמטיים והן לשיקום וחיזוק הגוף לאחר פציעות. יחד עם זאת , בשנים האחרונים התגבשה ההבנה כי קולגן הוא רכיב מצוין לשמירה על אורח חיים בריא ומניעה של הדברים הללו מראש. כמות מספקת של קולגן בגוף יכולה לסייע להאט תהליכי הזדקנות וכן לשמור על מראה העור, השיער והציפורניים שלנו. באופן דומה צריכת קולגן על בסיס קבוע עשויה לעזור לנו לשמור על גמישות השרירים, חוזק המפרקים והסחוסים וכן למנוע מראש פציעות ובעיות אחרות, או לפחות להקטין את הסיכויים שהן יקרו.

מהי הצריכה היומית המומלצת של קולגן?

התשובה כמובן משתנה בהתאם למין, לגיל, למשקל הגוף ולמאפיינים אחרים. כך למשל, הצריכה המומלצת לספורטאים שונה מזו המומלצת למי שאיננו מתאמן על בסיס קבוע. אפשר בהחלט להיעזר בקווים המנחים במאמר שלנו אך צריך לזכור שאלו הם קווים מנחים בלבד. מי שמעוניין לשמור על מראה עור בריא וצעיר ומי שמעוניין לחזק את הגוף ואת תפקודיו באמצעות קולגן, רצוי שיבחן בדיוק את המצב באופן ספציפי.

כיום ניתן לעשות בדיקת דם פשוטה אצל הרופא כדי להבין כמה קולגן חסר בגוף ובאופן כללי להבין אילו חוסרים קיימים אצלנו. כשיש חוסר, ניתן לנסות להשלימו ע"י צריכת קולגן מתזונה.  את הקולגן ניתן למצוא בסוגי מזון שונים כמו בקר ועוף, דגים ,ירקות ופירות המכילים ויטמין C כמו גמבה, קיווי, תפוזים ועוד.

עם זאת חשוב לזכור שזה לא תמיד פשוט להשיג את כמות הקולגן דרך המזון בלבד ועל כן הפתרון של תוסף קולגן יכול לסייע לרבים, כשהמינון המומלץ מופיע על תווית המוצר.

מבין תוספי הקולגן הקיימים היום, קולגן דגים נחשב לקולגן יעיל במיוחד שנספג בגוף בצורה טובה. לתוסף קולגן איכותי אין תופעות לוואי, אך כאשר נוטלים תרופות מומלץ להתייעץ עם הרופא כדי לוודא שאין מניעה ליטול גם את תוסף הקולגן.  

לסיכום, טיפוח ודאגה למראה החיצוני אצל גברים הם מגמות שצוברות תאוצה בעשור האחרון. מוצרי הקולגן השונים הפכו לפופולריים לא רק בשל הסגולות הקוסמטיות שלהם, אלא גם בגלל היתרונות הרבים האחרים שלהם. גם לגברים חשוב ליטול את התוסף החשוב הזה, בגלל היתרונות הרבים שלו וההשפעה החיובית על הגוף.