שוק תוספי הקולגן העולמי מגלגל מיליארדי דולרים בשנה וגדל בקצב מסחרר. היצרנים רוצים להרוויח יותר כסף, אז הם עושים זאת על ידי ניצול חוסר הידע של הצרכנים.
אז מה הקשר בין קולגן לבין נקניקיות? ואיך ניתן להבחין בין קולגן איכותי לקולגן נחות? כל התשובות בכתבה הבאה

בשנים האחרונות עלתה המודעות לחשיבותו הרבה של הקולגן ולנזק הרב שנגרם כשהוא חסר בגוף.

 

קולגן הוא החלבון השכיח ביותר בגוף האדם – הוא מהווה כ-30% מכלל חלבוני הגוף וכ-80% מהחלבונים בעור הפנים. הקולגן חיוני לבנייתה ותחזוקתה של רקמת החיבור - הרשת שלתוכה מוטמעים המינרלים בעצמות, דפנות כלי הדם, הגידים, הרצועות, העור, הסחוסים והמפרקים.

 

עד גיל 30 בערך, הגוף מייצר מספיק קולגן לצרכיו המרובים. מגיל 30, קצב הייצור של הקולגן בגוף הולך ופוחת בצורה דרמטית. אז מתחילים לראות קמטים וחריצים בעור, העור הולך ושוקע והמפרקים נחלשים.

בשל הצורך להוסיף קולגן באופן יומיומי לגוף, פותחו תוספי תזונה רבים המכילים קולגן, ומתיימרים להבטיח אספקה קבועה של חלבון חשוב זה.
קולגן עם חומצה היאלורונית וויטמין C | טבע בריא

תוספי קולגן – האם הם באמת יעילים?

על הנייר, תוספי קולגן יעילים כמו הדבר האמיתי.

אינספור מחקרים שנעשו על תוספי קולגן הוכיחו שהם מסייעים בשמירת המראה המתוח, הנפח, הרעננות והלחות של עור הפנים והגוף.  

הקולגן מסייע גם לשמירה על מפרקים בריאים, מניעה של שחיקת סחוסים, וירידה ברמות כאבי מפרקים. במחקר שנערך במשך 24 שבועות על ספורטאים שסבלו מכאבים כתוצא משחיקה ופגיעות במפרקים, נמצאה הפחתה ברמת הכאב בעקבות נטילת תוסף קולגן.

בנוסף, הקולגן תומך בשמירה על רירית מערכת העיכול שלנו. רירית בריאה מאפשרת ספיגה טובה יותר של רכיבי תזונה חיוניים והגנה על מערכת העיכול מפני מחלות דלקתיות. במחקר נמצא, כי תוסף קולגן מסייע בריפוי מחלות שפגעו בתאים של דפנות המעיים.

הקולגן הוא אחד הרכיבים החיוניים בדפנות כלי הדם. ואכן, מחקרים הוכיחו, כי תוסף קולגן חשוב לשמירה על בריאות דפנות כלי הדם.

אם כך מדוע הנתונים האלה נכונים רק "על הנייר"? הסיבה היא - שלא כל קולגן הוא באמת קולגן, וכמו עם כל תוסף מזון - גם כאן יש חברות שמוכרות אשליות.


הונאת הקולגן - כך זה עובד

בשנת 2020, שוק הקולגן העולמי נאמד ב-4.7 מיליארד דולר, ועד 2027 הוא צפוי לזנק ל-7 מיליארד (!) דולר.

אם כך אין זה מפתיע שבשוק המתפוצץ הזה, חברות רבות מנצלות את חוסר הידע של הצרכנים ומוכרות מוצרים נחותים, שאינם מכילים כמות מספקת של קולגן טהור. הסיבה היא ברורה – זה מכניס לכיסן יותר כסף.

לנו, כצרכנים, חשוב לצרוך כמות משמעותית של קולגן טהור מדי יום, כדי שנוכל להבחין בשינוי לאחר כחודשיים. אך מהי כמות הקולגן שמוכרים לנו בפועל?


מבחינת החוק - ניתן לקרוא למוצר "קולגן" אם הוא מכיל לפחות 50% קולגן טהור, שמעורבב עם רכיבים אחרים. הרכיבים האחרים יכולים להיות כל חומר אחר – לפעמים חומרים לא פעילים מהמקור החי ממנו הופק הקולגן, או סתם חומרים נטולי ערך, שהוכנסו למוצר רק בשביל להוסיף לו משקל ונפח.

כלומר, משקל האריזה איננו אומר שזהו משקל הקולגן במוצר, או אפילו קרוב לכך. וכשקוראים למוצר "קולגן", זה לא בהכרח מבטיח, שכמות הקולגן במוצר מספקת כדי ליהנות מהיתרונות הבריאותיים שלו.

מכירים את סיפור המים בבשר? ידוע שיצרנים מוסיפים מים לבשר כדי להגדיל את משקלו. גם בישראל נקבעה ב-1993 תקנה המתירה זאת, בלחץ של - איך לא - יצרני הבשר.
דוגמה אחרת? נקניקיות. הן מכילות רק 10% בשר - אז נכון שהן "בשריות", אבל ערכן התזונתי נמוך מאוד.

אז גם כשמדובר בקולגן - חברות רבות משתמשות בחומרים אחרים כדי "לנפח" את המוצר.


כשקונים מוצר נחות כזה, המכיל 51% קולגן שמעורבב עם חומרים נטולי השפעה, אולי חושבים שנוטלים קולגן - אך למעשה משלמים הרבה כסף ומקבלים מוצר לא אפקטיבי.

איך להישמר מהונאת הקולגן ולבחור את המוצר היעיל ביותר?

כולנו כבר מודעים לחשיבות שפורמולת הקולגן תכלול גם חומצה היאלורונית וויטמין C להגברת יעילות הספיגה. אבל איך נדע איזה קולגן צריך להיות בפורמולה?

דרך אחת להימנע ממוצרי קולגן נחותים היא פשוט להסתכל על כמות הקולגן שמופיעה על האריזה, או להפנות שאלה ליצרן או ליבואן. בשוק קיימים היום מוצרים טובים מאוד שמכילים לפחות 90% קולגן טהור בכל מנה, אז אין סיבה להתפשר על פחות.


דרך אחרת היא לסמוך על המדע, על טכנולוגיות ועל מחקרים. חשוב לבחור קולגן שמכיל פפטידים (שרשראות חלבון) בעלי פעילות ביו-אקטיבית. בנוסף, לבחור בקולגן המכיל גם חומצה היאלורונית במינון גבוה, ומועשר גם בוויטמין C - נוגד חמצון חזק השומר על בריאות קרומי התא, העור ורקמות הקולגן והאלסטין.

להזמנת כמוסות קולגן עם חומצה היאלורונית וויטמין C >>

להזמנת אבקת קולגן עם חומצה היאלורונית וויטמין C >>
קולגן במבצע מטורף | טבע בריא

לסיכום – שוק תוספי הקולגן מכיל מוצרים רבים שרק חלקם באמת יעילים. מלבד החשיבות של חומצה היאלורונית וויטמין C בפורמולה, חשוב לבדוק ולהקפיד שכמות הקולגן במוצר תהיה לפחות 90%.

להזמנת כמוסות קולגן עם חומצה היאלורונית וויטמין C >>

להזמנת אבקת קולגן עם חומצה היאלורונית וויטמין C >>

___________________________________________________________________________________
עמרית בן סירה (N.D, C.Ac, Re.Na) היא מומחית לנטורופתיה ורפואה טבעית, בעלת קליניקה לרפואה טבעית בגישה אינטגרטיבית (משולבת) 360º גוף-נפש כבר למעלה מעשרים שנה. מרצה ומנחה סדנאות בריאות inside-out על תזונה ואנטי-אייג'ינג בארץ ובעולם