שוק תוספי הקולגן העולמי מגלגל מיליארדי דולרים בשנה וגדל בקצב מסחרר. היצרנים רוצים להרוויח יותר כסף, אז הם עושים זאת על ידי ניצול חוסר הידע של הצרכנים. אז מה הקשר בין קולגן לבין נקניקיות? ואיך ניתן להבחין בין קולגן איכותי לקולגן נחות? כל התשובות בכתבה הבאה

בשנים האחרונות עלתה המודעות לחשיבותו הרבה של הקולגן ולנזק הרב שנגרם כשהוא חסר בגוף.

 

קולגן הוא החלבון השכיח ביותר בגוף האדם – הוא מהווה כ-30% מכלל חלבוני הגוף וכ-80% מהחלבונים בעור הפנים. הקולגן חיוני לבנייתה ותחזוקתה של רקמת החיבור - הרשת שלתוכה מוטמעים המינרלים בעצמות, דפנות כלי הדם, הגידים, הרצועות, העור, הסחוסים והמפרקים.

 

עד גיל 30 בערך, הגוף מייצר מספיק קולגן לצרכיו המרובים. מגיל 30, קצב הייצור של הקולגן בגוף הולך ופוחת בצורה דרמטית. אז מתחילים לראות קמטים וחריצים בעור, העור הולך ושוקע והמפרקים נחלשים.

בשל הצורך להוסיף קולגן באופן יומיומי לגוף, פותחו תוספי תזונה רבים המכילים קולגן, ומתיימרים להבטיח אספקה קבועה של חלבון חשוב זה.קולגן עם חומצה היאלורונית וויטמין C | טבע בריא

תוספי קולגן – האם הם באמת יעילים?

על הנייר, תוספי קולגן יעילים כמו הדבר האמיתי.

אינספור מחקרים שנעשו על תוספי קולגן הוכיחו שהם מסייעים בשמירת המראה המתוח, הנפח, הרעננות והלחות של עור הפנים והגוף.  

הקולגן מסייע גם לשמירה על מפרקים בריאים, מניעה של שחיקת סחוסים, וירידה ברמות כאבי מפרקים. במחקר שנערך במשך 24 שבועות על ספורטאים שסבלו מכאבים כתוצא משחיקה ופגיעות במפרקים, נמצאה הפחתה ברמת הכאב בעקבות נטילת תוסף קולגן.

בנוסף, הקולגן תומך בשמירה על רירית מערכת העיכול שלנו. רירית בריאה מאפשרת ספיגה טובה יותר של רכיבי תזונה חיוניים והגנה על מערכת העיכול מפני מחלות דלקתיות. במחקר נמצא, כי תוסף קולגן מסייע בריפוי מחלות שפגעו בתאים של דפנות המעיים.

הקולגן הוא אחד הרכיבים החיוניים בדפנות כלי הדם. ואכן, מחקרים הוכיחו, כי תוסף קולגן חשוב לשמירה על בריאות דפנות כלי הדם.

אם כך מדוע הנתונים האלה נכונים רק "על הנייר"? הסיבה היא - שלא כל קולגן הוא באמת קולגן, וכמו עם כל תוסף מזון - גם כאן יש חברות שמוכרות אשליות.


הונאת הקולגן - כך זה עובד

בשנת 2020, שוק הקולגן העולמי נאמד ב-4.7 מיליארד דולר, ועד 2027 הוא צפוי לזנק ל-7 מיליארד (!) דולר.

אם כך אין זה מפתיע שבשוק המתפוצץ הזה, חברות רבות מנצלות את חוסר הידע של הצרכנים ומוכרות מוצרים נחותים, שאינם מכילים כמות מספקת של קולגן טהור. הסיבה היא ברורה – זה מכניס לכיסן יותר כסף.

לנו, כצרכנים, חשוב לצרוך כמות משמעותית של קולגן טהור מדי יום, כדי שנוכל להבחין בשינוי לאחר כחודשיים. אך מהי כמות הקולגן שמוכרים לנו בפועל?


מבחינת החוק - ניתן לקרוא למוצר "קולגן" אם הוא מכיל לפחות 50% קולגן טהור, שמעורבב עם רכיבים אחרים. הרכיבים האחרים יכולים להיות כל חומר אחר – לפעמים חומרים לא פעילים מהמקור החי ממנו הופק הקולגן, או סתם חומרים נטולי ערך, שהוכנסו למוצר רק בשביל להוסיף לו משקל ונפח.

כלומר, משקל האריזה איננו אומר שזהו משקל הקולגן במוצר, או אפילו קרוב לכך. וכשקוראים למוצר "קולגן", זה לא בהכרח מבטיח, שכמות הקולגן במוצר מספקת כדי ליהנות מהיתרונות הבריאותיים שלו.

מכירים את סיפור המים בבשר? ידוע שיצרנים מוסיפים מים לבשר כדי להגדיל את משקלו. גם בישראל נקבעה ב-1993 תקנה המתירה זאת, בלחץ של - איך לא - יצרני הבשר.
דוגמה אחרת? נקניקיות. הן מכילות רק 10% בשר - אז נכון שהן "בשריות", אבל ערכן התזונתי נמוך מאוד.

אז גם כשמדובר בקולגן - חברות רבות משתמשות בחומרים אחרים כדי "לנפח" את המוצר.


כשקונים מוצר נחות כזה, המכיל 51% קולגן שמעורבב עם חומרים נטולי השפעה, אולי חושבים שנוטלים קולגן - אך למעשה משלמים הרבה כסף ומקבלים מוצר לא אפקטיבי.


איך להישמר מהונאת הקולגן ולבחור את המוצר היעיל ביותר?

כולנו כבר מודעים לחשיבות שפורמולת הקולגן תכלול גם חומצה היאלורונית וויטמין C להגברת יעילות הספיגה. אבל איך נדע איזה קולגן צריך להיות בפורמולה?

דרך אחת להימנע ממוצרי קולגן נחותים היא פשוט להסתכל על כמות הקולגן שמופיעה על האריזה, או להפנות שאלה ליצרן או ליבואן. בשוק קיימים היום מוצרים טובים מאוד שמכילים לפחות 90% קולגן טהור בכל מנה, אז אין סיבה להתפשר על פחות.


דרך אחרת היא לסמוך על המדע, על טכנולוגיות ועל מחקרים. מבין כל סוגי הקולגן המיוצרים בטכנולוגיות החדישות, בולט במיוחד קולגן גלו, המכיל קולגן פטנטי של חברת ג'ליטה. הוא נבדק והוכח מדעית כיעיל, והוא הקולגן הנמכר ביותר בעולם כיום.

קולגן גלו הינו מוצר מוגן בפטנט, שמכיל פפטידים (שרשראות חלבון) בעלי פעילות ביו-אקטיבית. הקולגן הזה מועשר גם בוויטמין C - נוגד חמצון חזק השומר על בריאות קרומי התא, העור ורקמות הקולגן והאלסטין, וגם בחומצה היאלורונית במינון גבוה.

מאז כניסתו לשוק שינה הקולגן הפטנטי של חברת ג'ליטה הגרמנית את תעשיית הקולגן העולמית, ובארץ יש כבר כמה מוצרים איכותיים שמכילים קולגן מסוג זה.

לקולגן מומלץ עם חומצה היאלורונית וויטמין C >>

קולגן במבצע מטורף | טבע בריא

הטכנולוגיה החדשנית שנבדקה מחקרית

בשורה של מחקרים בלתי תלויים, שפורסמו בירחונים מדעיים נחשבים, הוכחה השפעתו של הקולגן הפטנטי של ג'ליטה על בריאות העור, השיער, הציפורניים ואפילו הצלוליט בירכיים.

במחקר בלתי תלוי שפורסם כבר ב-2013 נמצא, שלאחר 8 שבועות חלה אצל המשתתפות שקיבלו מדי יום את הקולגן הפטנטי הפחתה של עד 49.9% בעומק הקמטים באזור שמסביב לעיניים.

לפני הטיפול ואחריו נלקחו גם ביופסיות של העור. תוצאות הביופסיות הללו הראו תוצאות מצוינות מבחינת האיכות, האלסטיות והמראה של העור.


במחקר נוסף נבדקה גמישות העור על ידי שימוש במכשיר ואקום מיוחד. בקרב המשתתפות שקיבלו קולגן פטנטי של ג'ליטה מדי יום, נרשמה לאחר 8 שבועות עלייה דרמטית בגמישות העור.


במחקר בלתי תלוי אחר שפורסם ב-2015 נמצא, שבקרב המשתתפות שקיבלו קולגן פטנטי של ג'ליטה במשך 6 חודשים ירדה כמות הצלוליט, ומרקם העור בירכיים השתפר באופן משמעותי. בנוסף, עלתה גם צפיפות העור בהשוואה לקבוצת הביקורת.


ב-2017 פורסם מחקר נוסף, שהוכיח כי נטילת הקולגן הפטנטי של ג'ליטה מדי יום במשך 4 שבועות, שיפרה את קצב גידול הציפורניים והפחיתה את תופעת הציפורניים השבירות. ובמחקר שפורסם ב-2020 נמצא, שלקולגן הזה יש השפעה חיובית על בריאותו של השיער.

לסיכום – שוק תוספי הקולגן מכיל מוצרים רבים שרק חלקם באמת יעילים. מלבד החשיבות של חומצה היאלורונית וויטמין C בפורמולה, חשוב לבדוק ולהקפיד שכמות הקולגן במוצר תהיה לפחות 90%.

לאלה שמעדיפים ללכת על בטוח ולסמוך על המדע - פשוט צריך לוודא שהמוצר מכיל קולגן פטנטי של חברת ג'ליטה הגרמנית.

להמלצה על קולגן פטנטי שנבדק מחקרית >>

___________________________________________________________________________________
עמרית בן סירה (N.D, C.Ac, Re.Na) היא מומחית לנטורופתיה ורפואה טבעית, בעלת קליניקה לרפואה טבעית בגישה אינטגרטיבית (משולבת) 360º גוף-נפש כבר למעלה מעשרים שנה. מרצה ומנחה סדנאות בריאות inside-out על תזונה ואנטי-אייג'ינג בארץ ובעולם