מחקרים הוכיחו את התועלות הבריאותיות הגדולות של הקורדיספס. אך נדירותה של הפטרייה הביאה לכך שחברות רבות בעולם מנצלות את חוסר ההבנה של הצרכן ומוכרות תוספים שאינם מכילים את החומר הפעיל האמיתי. אז מה משאיר את קיסרי סין בריאים לאורך שנים רבות? ואיך לבחור תוסף קורדסיפס איכותי ואמין?

מערכת החיסון של הגוף היא מנגנון חכם ויעיל הנלחם בחיידקים ומסייע במניעת מחלות. אך כדי שהיא תפעל כהלכה יש צורך לחזק אותה, ועדיף כמובן לעשות זאת באופן טבעי ובריא.

אחד המחזקים הטבעיים החזקים ביותר הוא פטריית הקורדיספס (Cordyceps Sinensis), שביכולתה לחזק את עמידותו של הגוף נגד וירוסים שונים. בנוסף, היא ידועה ביכולתה לסייע בהחלמה לאחר מחלות ממושכות שמחלישות את הגוף.

מוצאה של פטריית הקורדיספס הוא בהימלאיה ובהרים הגבוהים של סין, נפאל וטיבט. בשל הקושי למצוא ולקצור אותה, במשך כ-2,000 שנה היא היתה בשימוש רק על ידי הקיסר הסיני ואצילים ומקורבים לקיסר הסיני בלבד, ורק בעשורים האחרונים היא נחשפה לעולם. משום כך היא נקראה גם "פטריית הקיסר".


הקורדיספס גדלה באזורים בעלי תנאים מיוחדים – גובה של מעל 3,000 מטר וטמפרטורות נמוכות – מה שגורם לפטרייה להכיל מולקולות ייחודיות שלהן השפעה פיזיולוגית מיטיבה על הגוף. הפטרייה מכילה חומצות שומן, חלבונים, ויטמינים ומינרלים, ויש לה תכונות אנטי-ויראליות ואנטי-בקטריאליות מוכחות.

בנוסף ליעילותה הרבה בחיזוק מערכת החיסון, הקורדיספס משמשת ברפואה המסורתית להדוף הצטננות, לדכא שיעול ואפילו להילחם בכאבי גב.


ברפואה המסורתית משתמשים בה גם לאיזון לחץ הדם, שיפור המטבוליזם, שמירה על רמות כולסטרול תקינות, טיפול בהזדקנות מוקדמת ושיפור הריכוז והזיכרון. הפטרייה נחשבת לאדפטוגנית, כלומר מסייעת לגוף להתמודד טוב יותר עם מצבי לחץ סטרס.

וגם ברפואה המערבית, מחקרים מראים כי צריכה של קורדיספס מאזנת את מערכת החיסון, נוגדת דלקות ונלחמת בטפילים ומזהמים. מהמחקרים עולה שלקורדיספס יש גם פוטנציאל לשפר את בריאות הלב ולהילחם בדלקות ולעכב הזדקנות. עוד נמצא, כי הפטריות עשויות להגביר את השימוש באנרגיה ובחמצן במהלך פעילות גופנית.

לפטריית קורדיספס מומלצת לחצו כאן >>

7 סיבות לצרוך את פטריית הקורדיספס

1. היא מחזקת את המערכת החיסונית

פטריית הקורדיספס מכילה באופן טבעי רכיבים פעילים עשירים, וביניהם גם רבי-סוכרים המשפעלים את התאים של מערכת החיסון. בנוסף, הקורדיספס מהווה נוגד חמצון עוצמתי הנלחם ברדיקלים החופשיים, ומשפר את כוח ההתנגדות של הגוף בפני טפילים שונים.

מחקרים רבים מוכיחים את יעילותה הרבה בחיזוק מערכת החיסון. בנוסף, מחקרים הראו שחשיפה של תאים אנושיים לקורדיספס, מדכאת חלבונים מסוימים בגוף שמגבירים דלקות.

2. היא מסייעת לאנטי-אייג'ינג

ברפואה הסינית המסורתית, נחשבת פטריית הקורדיספס לצמח המבטיח אריכות ימים. כמו כן, הקורדיספס מכילה רכיבים ביו-אקטיביים שונים, שמתוכם קורדיספין, שנמצא במקרים כבעל פוטנציאל בהאטת תהליך ההזדקנות.

3. היא יעילה להרגעה ממתח נפשי

ברפואה המסורתית משתמשים בקורדיספס להרגעה והגברת האנרגיה. כמו כן, מחקרים מראים כי היא מסייעת בהתמודדות עם הפרעות שינה, ובעלת השפעה מיטיבה על הגוף במצבי דחק (סטרס).

4. היא משפרת את הביצועים הספורטיביים

מחקרים מראים כי הקורדיספס יעילה בשיפור היכולות הגופניות והסיבולת באימון כושר, לרבות אימון אירובי. נמצא, שהקורדיספס מגבירה את ייצור המולקולה אדנוזין טריפוספט (ATP) בגוף, החיונית לאספקת אנרגיה לשרירים. על פי המחקרים, זה עשוי לשפר את האופן שבו הגוף משתמש בחמצן, במיוחד במהלך פעילות גופנית.

5. היא מייעלת את תפקוד הכליות

במחקרים נמצא כי בעקבות נטילת קורדיספס תפקוד הכליות השתפר מאוד בשל התכונות נוגדות החמצון ומעוררות מערכת החיסון שלה.

6. היא עוזרת לטיפול בבעיות נשימה ופעילות הריאות

מחקרים מראים כי לקורדיספס סיננסיס יש פוטנציאל לטפל ואף למנוע בעיות נשימה קשות כמו פיברוסיס ו-COPD.

7. היא משפרת את התפקוד המיני ומסייעת לטיפול באין אונות

מחקרים חדשים מוכיחים כי פטריית הקורדיספס יכולה לסייע בטיפול גם במקרים של אין-אונות אצל גברים ואי הפוריות אצל נשים וגברים, ולשפר את התפקוד המיני והחשק המיני אצל נשים וגברים כאחד.

לפרטים על פטריית קורדיספס מומלצת לחצו כאן >>

קורדיספס בהנחת ענק | טבע בריא 

איך להיזהר מהטעיות כשקונים תוסף קורדיספס?

פטריית הקורדיספס מאוד נדירה בגלל הקושי לאתר אותה בטבע. משום כך, נמכרים בעולם מוצרים שמכונים "קורדיספס" אך אינם מכילים באמת את הפטרייה הזאת. אחת ההטעיות הפופולריות היא למשל תוסף המכיל את פטריית ה- cordyceps hawkesii, שלכאורה נקראת ונראית אותו דבר אך אין לה את הסגולות הבריאותיות של פטריית הקורדיספס הטיפולית המבוקשת, הלא היא קורדיספס סיננסיס (Cordyceps sinensis).

בבדיקת מעבדה שנערכה על תוספי "קורדיספס", נמצא ש-40% מהמוצרים כלל לא הכילו קורדיספס סיננסיס, אלא זנים אחרים של הפטרייה שאין להם ערך טיפולי.

משום כך, חשוב מאוד לרכוש תוסף קורדיספס ממקור מהימן. חובה לקרוא את התוויות ולבדוק שהתוסף אכן מכיל מיצוי מרוכז וטהור של קורדיספס סיננסיס (Cordyceps sinensis EX), ללא דילול בחומרים אחרים. ככל שכמות החומר הפעיל גדולה יותר התוסף יהיה יעיל יותר. הכמות של קורדיספס בכמוסה מתחילה ב-200 מ"ג, כשהאיכותיים מביניהם מכילים 500 מ"ג בכמוסה.

לתוסף קורדיספס מומלץ על ידי המומחים לחצו כאן >>

 

 


מאיה בן שושן משמשת בשנים האחרונות ככתבת בריאות במגזין טבע בריא. היא בעלת תואר שני בתקשורת מאוניברסיטת תל אביב, עם ניסיון רב שנים ככותבת, עורכת ויוצרת תוכן לדיגיטל ולטלוויזיה בתחומי הבריאות, ה-wellness והלייף סטייל.