אביב הגיע והקיץ אוטוטו כאן. ארוחות חגי האביב הן רק הסנונית הראשונה לאתגרים הרבים שיעמדו בפני מערכת העיכול שלנו בתקופה הקרובה, אז זהו בדיוק הזמן להתחיל לדאוג לה

העייפות והכובד מארוחות חגי האביב הן תזכורת מצוינת לחשיבות הגדולה של מערכת עיכול תקינה, בריאה וקלילה.

דווקא הארוחות הכבדות יכולות ללמד אותנו שלא חייבים להרגיש עייפות ותשישות בגלל אוכל. לכן, חשוב לייעל את פעילותה של מערכת העיכול לאו דווקא בחג אלא במהלך כל השנה.

ישנם שני תוספי תזונה עיקריים שהוכחו מחקרית כמשפרים את תהליך העיכול ומאיצים את קצב חילוף החומרים, וחשוב לצרוך אותם כדי לחזק אותה.

אנזימי עיכול

אנזימי עיכול הם תרכובות שמיוצרות על ידי הגוף, במטרה לזרז את פירוק רכיבי המזון שאנחנו אוכלים ולאפשר חילוף החומרים תקין.

חילוף החומרים מאפשר את פירוק הפחמימות, השומנים והחלבונים לרכיבים שהגוף מנצל כאנרגיה, או כחומרי גלם לייצור הורמונים וחלבונים. הורמונים וחלבונים אלה משמשים לגדילה והתפתחות, לחשיבה, לרגשות, לרבייה וכולי.

אז אם הגוף מייצר אנזימי עיכול, למה אנחנו צריכים ליטול תוסף אנזימי עיכול?

בתקופות של היחלשות מערכת העיכול (הכוללת גם את הכבד והלבלב), יש ירידה בייצור התקין של אנזימים אלה.

היחלשות זו עלולה לקרות גם באופן טבעי ככל שאנחנו מתבגרים, או כתוצאה ממחלות מסוימות, או כשאנחנו מתמודדים עם עומסים גבוהים פיזיים ורגשיים.


נטילת תוסף אנזימי עיכול מאפשרת לחזק את פעילותה של המערכת.

בנוסף, כאשר התזונה שלנו איננה מדויקת לצורכי הגוף שלנו, ומכבידה על מערכת העיכול - תמיכה על ידי תוסף של אנזימי עיכול יעשה עבורנו את העבודה.

באילו מצבים מומלץ ליטול תוסף אנזימי עיכול?

  • כשאוכלים אוכל כבד וצורכים מזונות שאיננו מורגלים אליהם - כמו בתקופות של חגים, חופשות בחו"ל וכו'.
  • כשחווים תופעות כגון נפיחות בטנית, שלשול או עצירות
  • כשסובלים מגזים, תחושת מלאות או אי נוחות בבטן.
  • כשרוצים לשפר את תפקוד הגוף בגלל עייפות.
  • כשמתמודדים עם טיפולים רפואיים מורכבים או מחלה קשה ורוצים להקל על הגוף ולסייע לו להחלים.

בנוסף, מחקרים הוכיחו כי תוסף אנזימי עיכול יעיל במצבים של אי סבילות ללקטוז, הפרעות בספיגה תקינה של מזון מן המעי הדק, וחוסר באנזימי לבלב.


מחקרים נוספים הראו את יכולתו של תוסף זה להקל גם על בעיות עיכול כמו צליאק, אי סבילות לגלוטן ועוד.

מחקרים אחרים מעידים על השפעתו החיובית של תוסף אנזימי עיכול על מערכות נוספות בגוף.

איזה תוסף אנזימי עיכול כדאי לצרוך?

ככל שהתוסף מכיל יותר סוגים של אנזימי עיכול הוא איכותי יותר. התוסף המומלץ הוא כזה שמכיל שלוש קבוצות אנזימי עיכול: אנזימי עיכול לפירוק פחמימות (עמילאז וצלולאז), אנזימי עיכול לפירוק חלבונים (ברומלין ופרוטאז) ואנזימי עיכול לפירוק שומנים (תמצית מיצי מרה וליפאז).

חשוב לבחור תוסף אנזימי עיכול בעל מנגנון דואלי, המבטיח שאנזימי העיכול שצריכים לפעול במעי אכן ישתחררו במעי, ואנזימי העיכול שאמורים לפעול בקיבה אכן ישתחררו בקיבה. רק תוסף עם מנגנון דואלי זה ימקסם את פעילותם של כל האנזימים שבפורמולה.


למבצע על תוסף אנזימי עיכול מומלץ לחצו כאן >>


פרוביוטיקה

חיידקים פרוביוטיים הם כמות גדולה מאוד של כמה סוגי "חיידקים טובים" או "ידידותיים", שנמצאים בגוף. הם חיוניים לתפקודו התקין בכלל, ולתפקוד של מערכת העיכול בפרט.

לחיידקים אלה יש יכולת להתסיס את רכיבי המזון שאנו אוכלים, ובכך להאיץ את פירוקם ולשפר את פעולתם בגוף.

בין מיני החיידקים הללו אפשר למצוא למשל חיידקים שמייצרים ויטמינים - כמו ויטמין K, ויטמין 12B וויטמינים נוספים, החיוניים לשפעולם של אנזימים שמשמשים לחילוף החומרים בגוף.

בנוסף, חיידקי המעיים הידידותיים עומדים מול חיידקי הרקב וחיידקים גורמי מחלות שנמצאים גם הם במערכת העיכול שלנו. ולכן - ככל שכמות החיידקים הפרוביוטיים ומספר הזנים שלהם בגוף גדולים יותר, כך גם התפקוד החיסוני של הגוף גדול יותר.

כ-70 מחקרים הוכיחו את יעילותם של תוספי פרוביוטיקה בשיפור התפקוד של מערכת העיכול, ובהתמודדות טובה יותר עם נפיחות, גזים, קשיים בעיכול ומעי רגיז. בנוסף, נמצאה השפעה  מיטיבה גם על התפקוד החיסוני.

במחקרים אלה נרשמה גם הטבה אצל נבדקים שנטלו פרוביוטיקה, במצבים של צרבת ואי נוחות בבטן העליונה, שאופיינית לתקופה של ארוחות עמוסות – כמו ארוחות החגים.

בנוסף, מחקרים אלה מראים כי נטילה יומיומית של תוסף פרוביוטיקה יכולה לסייע גם באיזון המשקל. זה קורה כתוצאה מכך שהחיידקים הטובים משפרים את הליכי ההתססה, הפירוק והניצול של המזון בגוף, ובכך תורמים לתחושת השובע ומקטינים את צריכת המזון.

לפרוביוטיקה מומלצת 12 מיליארד לחצו כאן >>

 

איך לבחור תוסף פרוביוטיקה איכותי?

כמות החיידקים בתוספי הפרוביוטיקה נמדדת במיליארדים (ביליונים). כדי שהפרוביוטיקה אכן תשפיע חשוב לקנות תוסף שמכיל לפחות 12 מיליארד חיידקים, וליטול אותו באופן יומיומי. תוספים שמכילים פחות מ-12 מיליארד חיידקים אינם יעילים כלל.

בנוסף לכמות החיידקים, חשוב לבדוק גם כמה סוגי חיידקים שונים מכיל התוסף. קיימים הרבה זנים של חיידקים פרוביוטיים, כשכל סוג נותן מענה לבעיה בריאותית אחרת. לכן חשוב לצרוך פרוביוטיקה שמכילה לפחות 10 זנים של חיידקים.

בנוסף, חשוב לרכוש פרוביוטיקה שמיוצרת בשיטת השחרור המושהה. טכנולוגיה זו מבטיחה שהחיידקים שבתוסף לא יתמוססו בקיבה, אלא יעברו אותה ויגיעו למעי. בתוספים שאינם מיוצרים בטכנולוגיה הזאת, החיידקים מתפרקים בסביבה החומצית של הקיבה ואינם מגיעים כלל ליעדם.

רכיב נוסף שחשוב שיהיה בתוסף הוא סיבי FOS. סיבים תזונתיים אלה משמשים כמצע גידול לחיידקים הפרוביוטיים. משום כך, תוספת סיבי FOS לפרוביוטיקה מאריכה את חייהם של החיידקים שבתוסף, ומשפרת את יעילותם.

לסיכום, זוהי ההזדמנות האחרונה לפני החג להקל על מערכת העיכול ולייעל את תהליך חילוף החומרים, על ידי נטילת שני תוספי התזונה המתאימים ביותר לכך.

חג שמח ובריא!

 

להנחה מיוחדת על תוסף אנזימי עיכול מומלץ לחצו כאן >>

 

לפרוביוטיקה מומלצת 12 מיליארד לחצו כאן >>___________________________________________________________________________________
עמרית בן סירה (N.D, C.Ac, Re.Na) היא מומחית לנטורופתיה ורפואה טבעית, בעלת קליניקה לרפואה טבעית בגישה אינטגרטיבית (משולבת) 360º גוף-נפש כבר למעלה מעשרים שנה. מרצה ומנחה סדנאות בריאות inside-out על תזונה ואנטי-אייג'ינג בארץ ובעולם