כאבי ברכיים, מרפקים ועמוד שדרה הם חלק בלתי נפרד משגרת חייהם של רבים מאיתנו. ההשפעה שלהם על איכות חיינו היא הרסנית, ועלולה להביא להגבלה רבה ביכולת התנועה ואפילו לנכות. לתרופות קונבנציונליות יש תופעות לוואי קשות, אך למזלנו יש רכיבים טבעיים כמו גלוקוזמין, כונדרואיטין ו-MSM שהוכחו מחקרית כיעילים בשיפור איכות החיים בצורה משמעותית. הכתבה שתרצו לשתף עם הקרובים לכם

דלקת מפרקים (אוסטאוארטריטיס) היא כיום המחלה ה-4 בשכיחותה בעולם, והיא פוגעת בעיקר בבני גיל 50 ומעלה. זוהי מחלה שבה נפגעים הסחוסים במפרקים, במיוחד במפרקים שיש עליהם הכי הרבה עומס: הידיים, הירכיים, הברכיים ועמוד השדרה. שחיקת הסחוסים גורמת לכאב, נפיחות ומגבלת תנועה, שיכולה להשפיע על העצמאות של החולה ועל איכות חייו הכללית.

הסיבות העיקריות לדלקת מפרקים הן תזונה לקויה, צריכת מזונות שמעלים את חומציות הגוף, עודף משקל, אלרגיות מזון, חוסר איזון הורמונלי, יציבה לא נכונה ומתח נפשי.


מפתיע לגלות, שעד היום לא נמצאה תרופה הולמת למחלה. הטיפול המקובל בדלקת מפרקים הוא רק טיפול מונע - שיכוך הכאב, טיפול בתסמיני הדלקת או ניתוח להחלפת המפרק במפרק מלאכותי.

הפתרונות המוצעים היום אינם מציעים ריפוי אלא רק ניהול נכון של המחלה – מניעת החרפה וטיפול בתסמינים. הטיפולים המקובלים במחלה מתחלקים לשני סוגים - תרופות נגד כאבים או שיפור התפריט ומתן תוספי מזון מסוימים שנועדו לסייע, עד כמה שניתן, לפעילותם של הסחוסים שנפגעו.


דלקת מפרקים היא הסיבה העיקרית לשימוש הגובר והולך בתרופות נוגדות דלקת. הן עשויות למתן את הכאבים, אבל יש להן תופעות לוואי רבות והן עלולות לגרום להתמכרות. שינוי תזונתי בשילוב תוספי מזון מסוימים יכול לעזור באופן יסודי יותר למיתון התסמינים של דלקת המפרקים.

גלוקוזמין מסייע להגן על שחיקת הסחוסים

גלוקוזמין היא מולקולה המיוצרת בגוף שלנו באופן טבעי, ותפקידה העיקרי הוא לשמור על גמישות המפרקים. הגלוקוזמין מצוי בסחוס, ובעזרתו אנו יכולים לשלוט במרחב התנועה של המפרק. ככל שאנו מתבגרים, או אם אנחנו מבצעים פעולות מסוימות שפוגעות ברקמות ובתאים שלנו, הגוף מאבד גלוקוזמין וזקוק לחיזוק חיצוני שלו.

מחסור של גלוקוזמין בגוף פוגע בגמישות המפרקים לטווח הארוך ועלול לשחוק אותם. חוסר בגלוקוזמין עלול לגרום גם לדלקת מפרקים כרונית שבאה לידי ביטוי, כאמור, בתופעות כמו כאבי מפרקים, קושי בהנעת המפרקים, נפיחות ונוקשות שלהם. ברוב המקרים הכאבים מופיעים במפרקי הברכיים, מפרקי כף היד ולעתים גם במרפקים.

ב-20 השנים האחרונות נערכו מספר מחקרים שבדקו את יכולתו של תוסף גלוקוזמין לשפר את איכות החיים לסובלים מכאבי מפרקים והגבלה תנועתית.


הוכח, שצריכה של גלוקוזמין מסייעת להגן על הסחוסים במפרקים, להקל על הכאב ולשפר את התפקוד. כמו כן נמצא, כי נטילת גלוקוזמין ממתנת את תסמיני הדלקת ומאטה את ההתפתחות של דלקת מפרקים ולעיתים אף יכולה לגרום לרגרסיה במחלה.

בנוסף, מחקרים מראים כי לצריכת גלוקוזמין יש השפעה מיטיבה על כאבי ברכיים, ואפילו בהאטה של טרשת נפוצה.  


במחקר אחר הוכח, כי תוסף גלוקוזמין הפחית במידה רבה פגיעה בסחוסים. במחקר נוסף נמצא כי בקבוצה שקיבלה את התוסף היתה ירידה משמעותית במדד הכאב ובצורך לעבור ניתוחים.


והיו גם מחקרים ממושכים יותר. מחקר ידוע שנמשך שלוש שנים, הראה שיפור רב במצב של המשתתפים שקיבלו גלוקוזמין.


לתוסף גלוקוזמין מומלץ במבצע מיוחד לחצו כאן >>
גלוקוזמין וכונדרואיטין בתוספת MSM בהנחה | טבע בריא


4 סיבות חשובות ליטול תוסף גלוקוזמין

1. הוא מסייע בהתמודדות עם נוקשות מפרקים

גלוקוזמין מסייע בהתמודדות עם "קישיון בוקר" - תופעה בה המפרקים נוקשים כשמתעוררים בבוקר, או לאחר מנוחה ממושכת. צריכת גלוקוזמין מגבירה יצירה של קולגן וחומצה היאלורונית, המשמשים כחומר לסיכוך המפרקים והמפחיתים את תחושת הנוקשות בהם.

2. הוא מפחית בצורה ניכרת כאב ונפיחות

דלקות מפרקים פוגעות בצורה ניכרת באיכות חייהם של מבוגרים, ספורטאים ואנשים העובדים שעות ממושכות מול מחשב.

הגלוקוזמין מסייע למנוע תסמינים של כאבי מפרקים ועוזר לגוף לחזק מפרקים פגועים. מחקרים מראים כי צריכה של גלוקוזמין מפחיתה משמעותית כאבי מפרקים ולעיתים יכולה לדחות את הצורך בלעבור ניתוח.

3. הוא עוזר במניעת השחיקה של המפרקים והסחוס

גלוקוזמין מעכב את הפעילות של אנזימים מפרקי סחוס, ויכול לשקם את התנועתיות של הסחוסים. 

4. הוא מחזק את הרקמות הפגועות כתוצאה מדלקת

גלוקוזמין מצמצם ייצור של פרוסטגלנדין שמעורר תהליכים דלקתיים ברקמות. בנוסף, הגלוקוזמין מחזק את מנגנוני השיקום של הרקמות - הוא מסייע להגלדת פצעים ולחידוש הרקמות הפגועות כתוצאה מדלקת.


על מה חשוב להקפיד כשבוחרים תוסף גלוקוזמין?

גלוקוזמין הוא חיוני אבל לא מספיק. חשוב לבחור פורמולה שמשלבת גלוקוזמין עם כונדרואיטין ו-MSM.


כונדרואיטין הוא רכיב חיוני וחשוב הנמצא בסחוסים ובגידים שלנו, וכמות אופטימלית שלו מסייעת להיווצרות ולצמיחה מחודשת של הרקמות והתאים. כמו כן, הכונדרואיטין בולם אנזים קטלני הפועל לפירוק הסחוס, ולכן שילוב שלו בתוסף תורם לתנועתיות המפרק, יחד עם צמיחה מחודשת של הרקמות.

הוכח, שתוסף כונדרואיטין תורם לשמירה על בריאות הסחוסים באמצעות ספיגת נוזלים לתוך רקמות החיבור של המפרקים.

במחקר שנערך על 34 מלחים מהצי האמריקאי שהתלוננו על כאבים ונמצא שהם סבלו מדלקת מפרקים, נבדקה השפעתם המשולבת של גלוקוזמין וכונדרואיטין. נמצא, שנטילה משולבת של שני רכיבים אלה במשך 4 חודשים חוללה שיפור, שהתבטא בהפחתה בכאבים בברכיים וביכולת לרוץ למרחקים ארוכים יותר.


מתילסולפונילמתאן, MSM, הוא תוסף מזון פופולרי שמשמש לטיפול בדלקת מפרקים, לבדו או בצירוף עם גלוקוזמין וכונדרואיטין.

תפקידו של ה-MSM הוא להקל על הכאבים מהם סובלים אנשים עם בעיות מפרקים.

במחקרים נמצא, שצריכת MSM הביאה לירידה משמעותית בכאבים ושיפר את יכולת הפעולה בביצוע פעולות יומיומיות. בזמן הטיפול לא נרשמו כל תופעות לוואי ממשיות.


לסיכום - לסובלים מכאבים במפרקים עומדת היום חלופה טבעית יעילה ומוכחת לתרופות הכימיות.


הוכח מחקרית ששילוב של שלושת הרכיבים - גלוקוזמין, כונדרואיטין ו-MSM בפורמולה אחת עוזר למנוע את תהליך השחיקה של המפרקים והסחוס, ומסייע להפחית את הכאבים והנפיחות כתוצאה מדלקת מפרקים.

לתוסף גלוקוזמין וכונדרואיטין ו-MSM מומלץ לחצו כאן >>

 

_________________________________________________________________
מאיה בן שושן משמשת בשנים האחרונות ככתבת בריאות במגזין טבע בריא.
היא בעלת תואר שני בתקשורת מאוניברסיטת תל אביב, עם ניסיון רב שנים ככותבת, עורכת ויוצרת תוכן לדיגיטל ולטלוויזיה בתחומי הבריאות, ה-wellness והלייף סטייל.