יוד הוא מינרל חיוני לגופנו, ומחסור ממנו מסוכן לבריאות מערכות הגוף. אך במדינת ישראל צריכת היוד היא מהנמוכות בעולם. אז איך ניתן לצרוך אותו באופן יומיומי ובטוח לשימוש?

יוד הוא מינרל חיוני לתפקודה התקין של בלוטת התריס. אם אין בגוף מספיק יוד, בלוטת התריס אינה יכולה לייצר כמות נאותה של הורמונים, המשפיעים על ויסות טמפרטורת הגוף וייצור אנרגיה, וחשובים להתפתחות איברים ורקמות ולשמירה על בריאותם של איברים מרכזיים כמו הלב, המוח, הכבד והכליות.

כאשר רמות של הורמוני בלוטת התריס נמוכות מדי זה עלול להעיד על מצב של תת פעילות של בלוטת התריס, המאופיין בעייפות, עלייה במשקל ונשירת שיער, ועוד. מצב זה מוביל לחוסר איזון ולבעיות בריאותיות, ולכן יש צורך לטפל בו.

נשים בהריון ומניקות זקוקות ליותר יוד בגוף, ומחקרים מראים כי רמות תקינות של יוד חיוניות להתפתחות תקינה של המוח והשלד של העובר במהלך ההריון. אפילו מחסור קל של יוד במהלך ההיריון, הינקות והילדות עלול לגרום לנזק בלתי הפיך למוח ולמערכת העצבים המתפתחים ובכך להפחית את היכולת השכלית של ילדים בגיל בית הספר ובשלבים מאוחרים יותר.

בשנים האחרונות צריכת היוד במדינת ישראל נמצאת בירידה מתמדת, ועל פי נתוני ה-OECD ישראל נמנית בעשירון התחתון של המדינות עם צריכת היוד הנמוכה ביותר בעולם בקרב נשים הרות וילדים. הסיבה היא המעבר לשתיית מים מותפלים. התפלת מי השתייה מסירה את היוד מהמים, ונכון להיום כ-75 אחוז ממי השתייה בישראל הם מים מותפלים.

בסקר שנערך ב-2017 נבדקו אלף ילדים ויותר מאלף נשים הרות בישראל, ובקרב 62 אחוז מהילדים ו-85 אחוז מהנשים ההרות נמצאו רמות יוד נמוכות מהמינימום המומלץ על ידי ארגון הבריאות העולמי.

ליוד טבעי מומלץ לחצו כאן >>

איך הכי בריא לצרוך יוד?

הגוף אינו מסוגל לייצר יוד בעצמו, ולכן צריך לצרוך אותו ממקור חיצוני. כדי להבטיח את הכמות היומית המספקת של יוד, יש צורך לצרוך דגים, אצות או פירות ים על בסיס יומי. מרבית האוכלוסייה בישראל לא נוהגת לצרוך מזונות אלה בגלל העלות הגבוהה של מוצרים אלה, או מטעמי צמחונות, טבעונות או שמירת כשרות.

אחד המקורות הטובים ביותר ליוד, שנבדק בעשרות מחקרים, הוא יוד טבעי מאצת הים למינריה, שנמצא במחקרים שהוא מעודד את הפעילות של בלוטת התריס.

בלוטת התריס ומערכת החיסון קשורים זה בזה כי הורמוני בלוטת התריס ממלאים תפקיד בהתפתחותם ותפקודם של תאי מערכת החיסון ולכן הם חיוניים להגנה על הגוף מפני זיהומים ומחלות. במחקרים נמצא, שיוד טבעי מאצות, משפר את המדדים החיסוניים ותורם למערכת חיסונית חזקה.

בנוסף, הורמוני בלוטת התריס משפיעים על בריאות וצמיחת השיער, הציפורניים והשיניים. ומאידך - מחסור בהורמוני בלוטת התריס עלול לגרום למצבים כמו נשירת שיער, ציפורניים שבירות ובעיות שיניים. סקירת מחקרים מקיפה מראה כיצד צריכת יוד טבעי מאצות שומרת על ערכים תקינים של יוד ומחזקת את בריאות העור, השיער, הצפורניים, ומערכות הגוף השונות.

ליוד הטבעי המומלץ ביותר לחצו כאן >>

יוד טבעי מאצת למינריה (קלפ) | טבע בריא

איך לבחור תוסף יוד טבעי יעיל?

כדי לצרוך את היוד הבריא ביותר, חשוב לצרוך תוסף יוד המופק ממקור אורגני צמחי, כשהמקור האיכותי ביותר שנבדק מחקרית הוא אצת קלפ (למינריה). התוסף האיכותי ביותר מופק בטכנולוגיה ייחודית שממצה את היוד הטבעי והאורגני ללא המתכות הכבדות. כתוצאה מכך התוסף מכיל תמצית יוד מאצת קלפ, נקייה ממתכות ומרעלים.

חשוב להקפיד לבחור תוסף המכיל מינון של לפחות 250 מק"ג יוד טבעי בכל כמוסה.

לתוסף היוד הטבעי המומלץ ביותר לחצו כאן >>
 עמרית בן סירה (N.D, C.Ac, Re.Na) היא מומחית לנטורופתיה ורפואה טבעית, בעלת קליניקה לרפואה טבעית בגישה אינטגרטיבית (משולבת) 360º גוף-נפש כבר למעלה מעשרים שנה. מרצה ומנחה סדנאות בריאות inside-out על תזונה ואנטי-אייג'ינג בארץ ובעולם.