ירידה בחשק ובעיות במערכת המין כבר מזמן אינם נחלתם של מבוגרים בלבד. הרפואה המערבית מציעה תרופות שמטפלות בסימפטומים הפיזיים אך לא בשורש הבעיה. אז מהו הטיפול הטבעי לכך, שאין לו תופעות לוואי והוכח במחקרים קליניים כיעיל? על כך בכתבה הבאה

בשנים האחרונות, יותר ויותר גברים אמרת שזה גם נשים... (יש למטה מחקרים על נשים, אבל הכתבה היא על גברים. זה גם קהל ביעד של המוצר. לא מצאתי נתונים על אחוז הגברים שמדווחים על זה. לחפש?). מדווחים על קשיים בתפקוד המיני. ככל שעולה הגיל, הולך וגדל מספר הגברים שנתקלים בבעיות בין הסדינים.

למעשה, בכלל לא בטוח שזו בעיה של השנים האחרונות. ייתכן שהסיבה נעוצה בכך, שבעבר גברים פחות דיווחו על כך. זאת בשל הרתיעה לדבר על הנושא, שגורמת גם להימנעות מטיפול.

לצד החשש והבושה לספר על כך לרופא, חלק מהגברים סבורים, בטעות כמובן, שלא ניתן לטפל בבעיה זו, אז אין טעם לספר.

תהא הסיבה אשר תהיה – קשיים בתפקוד המיני גורמים לפגיעה בחיי המין בגיל מבוגר. אך מעניין לגלות, שגיל איננו המשתנה היחיד. מהנתונים עולה, שאין אונות וקשיים בתפקוד המיני אינם רק נחלתם של גברים מבוגרים. בכל שכבת גיל יש קבוצה מסוימת שמדווחת על אין אונות ביקשתי למצוא ניסוח אחר.

אצל צעירים זה קורה בעיקר בגלל סיבות רגשיות כמו חרדות ביצוע וחששות. 30% מהגברים החל מגיל 30 ומעלה סובלים מהפרעה בתפקוד המיני מסיבות שונות, ואצל גברים מגיל 60 ומעלה זה כבר הרבה יותר קשור לסיבה גופנית. על פי הנתונים, 65% מהגברים מעל גיל 60 מדווחים על הפרעה כלשהי בתפקוד המיני, כש-20% מהם מדווחים על אין אונות. בשל היעדר דיווח מלא כאמור – ייתכן שבמציאות הנתונים הרבה יותר גבוהים.

אסור לשכוח גם את ההשפעה הפסיכולוגית של הבעיה הזאת. קושי בתפקוד המיני משפיע על הדימוי העצמי של גברים, מעלה את רמות החרדה ועלול אף לגרום לדיכאון. חרדה ודיכאון גורמים גם לחוסר חשק מיני, וחוזר חלילה – מעגל קסמים שחייבים לפרוץ אותו כדי להעלות את הדימוי העצמי ובעקבות זאת את החשק המיני.

איך לטפל בכך בלי תופעות לוואי?

הרפואה הקונבנציונלית מציעה תרופות מרשם לטיפול בקשיים בתפקוד המיני. תרופות אלה אמנם יעילות, אך יש להן גם תופעות לוואי הידועות לכל.

הרפואה המסורתית, לעומת זאת, לא מטפלת בסימפטום – בקשיי תפקוד בין הסדינים, אלא בגורמים להם. הטיפול בצמחי מרפא מתייחס לסיבה לקשיים בתפקוד המיני בצורה הוליסטית - הן למצב הנפשי ולרמת המתח שהמטופל נתון בו, והן למצב הפיזי ולאורח החיים של המטופל, למצב כלי הדם ולרמות הכולסטרול.

מה הקשר בין תפקוד מיני ליין ויאנג?

הצמח העיקרי שאני בוחרת לטיפול בקושי בתפקוד המיני הוא הטריבולוס, או בשמו העברי - הקטב המצוי.

לטריבולוס מסורת ארוכה ביותר של שימוש ברפואות המזרח הסינית ווהודית. על פי הרפואה הסינית נחשב הצמח כמשפיע על תמצית החיים - יין ברפואה הסינית, ועל האנרגיה הזכרית של הכליות – היאנג. על פי התפיסה הסינית הכליות הן שאחראיות ליצר המיני ולתיפקוד המיני.

לכן אני משלבת אותו בכל הטיפולים שנותנים מענה לירידה בחשק המיני ובאיכות התיפקוד המיני אצל גברים, שלעיתים קשורות גם לרמת השחיקה והלחצים ביומיום – שאז יש צורך בשילוב הטריבולוס עם צמחי מרפא לצורך הטיפול.

לטריבולוס מומלץ במבצע לחצו כאן >>
טריבולוס לטיפול אין אונות וקשיים זיקפה


הוכח כיעיל במחקרים קליניים

החומרים הפעילים הבולטים בטריבולוס הם: ספונינים סטרואידלים – הקרויים גם סטרואידים טבעיים. פעולתם דומה לזו של הורמוני המין ומכאן השפעתם על התפקוד בתחום הזה. הטריבולוס מכיל גם פלבנואידים - נוגדי חמצון שיש להם השפעה מיטיבה על רמות הכולסטרול ועל לחץ הדם. בנוסף, הוא מכיל פיטוסטרולים – שביכולתם לסייע בהורדת רמות הכולסטרול.

טווח הפעולה הרחב של חומרים פעילים אלה, והבטיחות של השימוש בצמח במינון המומלץ, הופכים אותו לבחירה ראשונה מבחינתי בהתמודדות עם הפרעות אלה.


בשל השימוש המסורתי בטריבולוס לטיפול בנושא, נערכו גם שורה של מחקרים קליניים שהוכיחו גם הם את יעילותו בטיפול בהפרעות בתפקוד המיני.

מחקר שפורסם ב-2017 בחן את השפעת מיצוי טריבולוס על תפקודם המיני של גברים בגילאי 18 עד 65. תוצאות המחקר הבהירו חד משמעית כי בקרב המשתתפים שקיבלו תוסף שהכיל תמצית של הצמח חל שיפור משמעותי ברמת התיפקוד המיני, החשק המיני וההנאה מהפעילות המינית.

מחקר נוסף הראה שיפור בליבידו ובמשך הפעילות המינית בעקבות נטילת מיצוי טריבולוס שיובש בטכנולוגיה השומרת על יעילותם של החומרים הפעילים בצמח. בנוסף, תוסף שהכיל מיצוי טריבולוס נמצא יעיל בשיפור איכות הזרע, כלומר פוריות משופרת.

פרט לשיפור בתפקוד המיני, מחקרים הראו כי לטריבולוס יש יכולת להוריד את רמות הסוכר בדם והכולסטרול בדם, ולהגן מפני פגיעה בכלי הדם.

להנחת ענק על טריבולוס מומלץ לחצו כאן >>

לא לגברים בלבד

בנוסף לשיפור התפקוד המיני אצל גברים, מחקרים נוספים הראו גם כי תוספי מזון המכילים טריבולוס מגבירים את החשק המיני, העוררות המינית והסיפוק גם אצל נשים עם חשק מיני נמוך

איך לבחור תוסף טריבולוס איכותי יעיל?

בשל הממצאים האלה הולכת וגוברת הפופולריות של הטריבולוס, ותוספים רבים המכילים את הצמח יוצאים לשוק חדשות לבקרים. האיכותיים בהם הם כאלה המכילים מיצוי טריבולוס טהור בריכוז גבוה (לא אבקה אלא מיצוי), כשההמלצה היא 500 מ"ג טריבולוס בכל כמוסה. כמו כן, חשוב לצרוך טריבולוס טבעי לחלוטין, שאיננו מכיל סוכר או חומרים משמרים.

חשוב לציין, שתוצאות המחקרים הקליניים התקבלו לאחר 12 שבועות, כלומר שלושה חודשים. מכאן נובע, שבניגוד לנטילה נקודתית של תרופות בעת האקט עצמו, את תוסף הטריבולוס יש לקחת מדי יום לפחות שלושה חודשים ברצף כדי להשיג תוצאות.

לתוסף טריבולוס איכותי במבצע לחצו כאן >>

 


_____________________________________________________________________________________________________________

עמרית בן סירה (N.D, C.Ac, Re.Na) היא מומחית לנטורופתיה ורפואה טבעית, בעלת קליניקה לרפואה טבעית בגישה אינטגרטיבית (משולבת) 360º גוף-נפש כבר למעלה מעשרים שנה. מרצה ומנחה סדנאות בריאות inside-out על תזונה ואנטי-אייג'ינג בארץ ובעולם