אומגה 3 היא קבוצה של חומצות שומן בלתי-רוויות ובריאות, הקרויות ALA, EPA ו- DHA. בניגוד לשומני הטרנס וחומצות השומן הרוויות, אומגה 3 היא שומן שכדאי לנו לשלב בתזונה היומיומית שלנו, משום שהיא מסייעת לבנות את גופנו בצורה איכותית יותר, לשפר את התפקוד הקוגניטיבי שלנו בפרט ולשפר את התפקוד הכללי שלנו.

 

אומגה 3 כמות מומלצת – יתרונות:

 

תורמת את עיקר הכלים המאפשרים לנו לראות – חומצות השומן השונות של אומגה 3 שומרות על התפקוד הגופני שלנו ואף מהוות אבני בנייה חיוניות לחלקים רבים ממנו. קרנית העין, לדוגמא, מורכבת מ- 60% של DHA. מסיבה זו, חשוב להעניק הרבה אומגה 3 לילדים קטנים, בשלבי ההתפתחות של חייהם. גם בעת בגרות, אומגה 3 תורמת להענקת לחות לעין ולעיכוב תהליכי ההידרדרות של הראייה, על ידי שימור התקשורת בין המוח לעיניים; היא מסייעת לנו לעבד את המידע שהעיניים שלנו קולטות ביעילות.

 

משפרת את בריאות הלב וכלי הדם – אומגה 3 מסייעת לשפר את בריאות הלב שלנו, על ידי ניקוי מחזור הדם מהצטברויות של שומנים לא בריאים בגופנו. על ידי כך, אומגה 3 מסייעת לנו למנוע היחסמות של כלי הדם. הפעולה מוסיפה ומאיצה את מחזור הדם שלנו, מה שתורם לשימור מחזור דם תקין, מהיר ויציב, בעל סיכוי נמוך להיווצרות קרישי דם. בנוסף, משום שנוצר איזון בין אומגה 3 כמות מומלצת לאומגה 6 (חומצת שומן, שאנו מעכלים ברמה מוגזמת, בשל התזונה המערבית הנוכחית), פחות מחומרי ההידלקות השונים מצויים במחזור הדם – כאשר אין איום, הגוף רגוע יותר ומאוזן יותר גם מבחינה של כולסטרול, כמובן. יש לציין כי אומגה 3 אף מסייעת לאזן את רמות הכולסטרול בגופנו.

 

אומגה 3 כמות מומלצת:

 

אנו יודעים כי כדאי לנו ליהנות אומגה 3 כמות מומלצת על בסיס יומיומי, כדי לשמר את התהליכים בגופנו יעילים ותקינים ולשמר את גופנו לטווח הארוך. לכן, כדאי לנו לדאוג להזין את גופנו אומגה 3 כמות מומלצת כל יום:

 

גברים

9-13 שנים: גרם ביום.

14 שנים ומעלה: 1.6 גרם ביום.

 

נשים:

9-13 שנים: גרם ביום.

14 שנים ומעלה: 1.1 גרם ביום

נשים בהיריון: 1.4 גרם ביום.

נשים מניקות: 1.3 גרם ביום.

 

ילדים:

עד גיל שנה: 0.5 גרם ביום.

1-3 שנים: 0.7 גרם ביום.

4-8 שנים: 0.9 גרם ביום.

 

המינון המומלץ הממוצע הוא חצי גרם ליום, כאשר אומגה 3 כמות מומלצת טיפולית יכולה לדרוש צריכה של 3-4 גרם ביום. תמיד כדאי לנו להיוועץ ברופא שלנו, לפני שאנו מתחילים ליטול תוסף או תרופה חדשה ובייחוד, אם אנו סובלים מתופעה רפואית מסוימת. אומגה 3 כמות מומלצת טיפולית, תיקבע לפי מצבו הרפואי של המטופל בלבד.