המידע שלפניך מוגש כשירות כללי לצורכי העשרה בלבד לפי המידע העדכני הקיים בנושא בעולם, ואינו מהווה המלצה לצרוך צמחי מרפא או תוסף תזונה כלשהו. למען הסר ספק, מידע זה אינו מתייחס לתוספי תזונה ואינו מיועד לשמש כהמלצה לשינוי או הורדה של תרופה כלשהיא, ואין בו תחליף לייעוץ רפואי

כל מה שצריך לדעת על ויטמין D

לצד כל הוויטמינים והרכיבים התזונתיים החיוניים והחשובים לגוף האדם, כדאי להכיר את החשיבות הרבה שיש לוויטמין D. כאן בישראל השמשית, אפשר לקבל ויטמין D דרך חשיפה לשמש, אבל מה שהרבה לא יודעים הוא שאי אפשר לקבל את כל תתי הסוגים של הוויטמין מהשמש או לא את כולם יכול לייצר הגוף באופן טבעי. מהו בכלל ויטמין D, מהי החשיבות שלו לבריאות שלנו, אילו סוגים של ויטמין D קיימים ומהן ההשלכות של חוסר בוויטמין? הינה כל מה שחשוב לדעת בנושא.

מהו ויטמין D?

ויטמין D הוא השם הכולל לחמישה חומרים חיוניים וחשובים לגוף, שאת חלקם הגוף מייצר בעזרת חשיפה לשמש ואת השאר אפשר לקבל דרך המזון. הוויטמינים במשפחת ויטמיני D מסיסים בשומן וכפי שתראו מיד, ויטמין D הוא רכיב חשוב מאוד לתפקודים שונים של הגוף, אבל המודעות אליו היא נמוכה יחסית. את הנגזרות של הוויטמין שאפשר להשיג דרך המזון במזונות כמו דגים, כבד דגים, חלמון ביצה ועוד.

החשיבות שיש לוויטמין D?

ויטמין D הוא חשוב ביותר לבריאות העצמות בגוף האדם שכן הוא מעודד ספיגה של סידן ממערכת העיכול. נוסף לכך הוא עוזר לשמור על רמות תקינות של סידן וזרחן בדם ובעצמות, מעודד בנייה של עצמות ומפחית תהליכים של פירוק העצם. מעבר לכך ויטמין D תורם לבריאות השיניים והחניכיים, תורם לפעילות תקינה של שרירי הגוף ומסייע במניעת עייפות ודיכאון. מעבר לכך, נמצא קשר בין רמות תקינות של ויטמין D לבין מניעה של שורה ארוכה של מחלות כמו סוכרת, סרטן, מחלות נפש, מחלות לב, אירועים מוחיים ועוד. בהמשך אפשר יהיה לראות עד כמה המחסור בוויטמין D הוא משמעותי לגוף ועד כמה חשוב להקפיד בכל גיל על רמות תקינות של הוויטמין בדם.

מוצרים טבעיים לצריכת ויטמין D

כפי שתגלו בהמשך, על אף העובדה כי מדינת ישראל היא מדינה שטופת שמש, אפשר לראות כאן מחסור די גורף של ויטמין D בכל השכבות השונות באוכלוסייה. למרבה המזל אפשר לגשר על הפער הזה בקלות ולא רק באמצעות צריכה של מוצרי מזון המכילים את הוויטמין, דבר שלא תמיד אפשר לעמוד בו בקלות רבה. מוצרים טבעיים המכילים ויטמין D הם בעצם תוספי תזונה איכותיים שאפשר למצוא בקפסולות, בנוזל ובאבקות שאיתם אפשר להעניק לגוף את הכמות הטובה והמספקת של הוויטמין. היתרון הגדול של תוספי התזונה הוא שהם טבעיים לחלוטין ובטוחים לשימוש ובדרך כלל מכילים גם רכיבים חיוניים נוספים כגון ברזל או אבץ.

סוגים שונים של ויטמין D

ויטמין D על נגזרותיו השונות אפשר למצוא בכל מיני מוצרים. הינה כמה מהנפוצים שבהם:

ויטמין D לתינוקות

ויטמין D לתינוקות הוא חשוב ביותר וקשור להתפתחות תקינה של המוח, התפתחות של העצמות ועמוד השדרה והתפתחות קוגניטיבית. אצל ילדים ישנה מחלה שנקראת רככת שבאה לידי ביטוי בעצמות שאינן חזקות דיין ונוטות לשברים. משרד הבריאות הישראלי ממליץ על מתן תוספי ויטמין D לתינוקות עד גיל שנה בשל כך וזהו אחד הרכיבים החשובים ביותר לתינוקות רכים.

ויטמין D לנשים בהיריון

גם במהלך ההיריון ויטמין D הוא חיוני וחשוב ביותר. הוא שומר בראש ובראשונה על ריכוזים תקינים של זרחן וסידן בדם של העובר המתפתח ואחראי על חלוקת התאים התקינה. מבחינה סטטיסטית, יולדות שאצלן יש כמות תקינה של ויטמין D בדם נוטות פחות ללידה קיסרית, זיהומים וגינליים וסיבוכים בלידה באופן כללי. לוויטמין יש גם קשר ישיר למניעה של רעלת היריון שהיא שכיחה ונפוצה הרבה יותר אצל נשים שלהן חוסר בוויטמין. מעבר לכן הוויטמין גם משפיע על האינסולין בגוף וכמויות תקינות מפחיתות את הסיכון לסוכרת היריון. על כן, הוויטמין מומלץ כמעט על ידי כל רופאי הנשים כחלק מהתזונה והתוספים לנשים במהלך חודשי ההיריון.

המחסור בוויטמין D בישראל

במדינת ישראל קיים מחסור גדול בוויטמין D בקרב האוכלוסייה הכללית, שרווח אצל ילדים, מבוגרים וצעירים, ונשים וגברים כאחד. זה בהחלט מפתיע כשחושבים על העובדה שאנו חיים במדינה שמשית כל כך ואחת הסיבות למחסור היא הגנה מופרזת של רבים מפני השמש מחשש למחלות עור שונות וחשיפה לא מספקת לאור השמש. בקרב ילדים יש המקשרים זאת לעידן הדיגיטלי ולעובדה כי ילדים ובני נוער רבים מבלים שעות ארוכות מול מסכים ולא מרבים לצאת מהבית כבעבר. מעבר לכך, ישנם סוגים של הוויטמין שהגוף לא יכול לייצר בעצמו וצריך לקבל מהמזון ולא כולם מצליחים להקפיד על תזונה מאוזנת בכמות מספקת. על כן רופאים רבים ממליצים על תוספים וזוהי בהחלט אפשרות מומלצת אם הכמות בדם לא מספיק טובה. 

ההשלכות של מחסור בוויטמין D

ויטמינים בכמות מספקת הם חשובים ביותר לתפקוד הגוף, ולמחסור בוויטמין D עלולות להיות השפעות שליליות בהחלט. אצל ילדים הוא עלול לגרום כאמור למחלת הרככת ולפגוע בהתפתחות התקינה של המוח. אצל מבוגרים מחסור עשוי להיות קשור בהחלט לבעיות של חוזק וצפיפות העצם וכן לבעיות שונות של לחץ דם גבוה, סיכוי לסוכרת, בעיות בשיניים ובחניכיים וסיכון גבוה יותר להשמנת יתר. בגיל הזהב חוסרים בוויטמין D נקשרים בבעיות בשמיעה ואצל נשים בהיריון שלהן חוסר בוויטמין ישנה סכנה ממשית לפגיעה בהתפתחות התקינה של העובר. כאמור – בשנים האחרונות מדברים על קשר בין כמות תקינה של הוויטמין לבין התחלקות תקינה של התאים בגוף ובעצם מניעה של מחלת הסרטן.

היתרונות שיש לוויטמין D

ויטמין D הוא יעיל בייחוד בשמירה על צפיפות ומבנה העצם. הוא קשור באופן מסוימים בסיכון מופחת לחלות בסוגים שונים של סרטן, הוא ידוע כמעכב מחלות כמו אלצהיימר ודמנציה ויעיל במניעה של דיכאון וסטרס. ויטמין D קשור בהתפתחות הקוגניטיבית של המוח ומסייע בחידוד הזיכרון והיצירתיות.

 

לסיכום, ויטמין D הוא אחד הוויטמינים החשובים והחיוניים ביותר לגוף האדם והוא אחראי על תקינות העצם ועל ספיגה איכותית של סידן בעצמות ויש לו עוד הרבה מאוד היבטים בריאותיים חשובים. בדרך כלל הוויטמין שמופק באופן טבעי בגוף דרך חשיפה לאור השמש לא מספיק וכדאי להשלים אותו מהמזון. כמובן שזה גם מאתגר, לכן מומלץ בהחלט להיעזר בתוספי תזונה טבעיים המכילים ויטמין D שעשויים לחלוטין מרכיבים טבעיים ואין להם תופעות לוואי מסוכנות. שווה בהחלט להתייעץ עם רופא המשפחה ואפילו לבצע בדיקות דם ואם אכן יש חוסרים של ויטמין D או כל ויטמין אחר, לבחון את האפשרות להשלמה באמצעות תוספי תזונה.