אחד המאכלים הנפוצים והאהובים ביותר בישראל, הוא הפלאפל. כולנו אוהבים פלאפל, אבל האם כולנו יודעים כמה קלוריות יש בכדור פלאפל אחד? והאם הפלאפל נחשב כמאכל בריא?
הפלאפל הוא כדור העשוי גרגירי חומוס או גרגירי פול מתובלים ומטוגנים בשמן עמוק. הפלאפל מוגש כמספר כדורים (לרוב בין 5-10 כדורים) בפיתה עם סלט ירקות קצוץ וטחינה. ניתן אכול עם צ'יפס מטוגן כמנת צד. מנת פלאפל מלאה עשויה להכיל כ- 800 קלוריות! אך אנו נעסוק כמה קלוריות יש בכדור פלאפל יחיד.
הפלאפל הופיע לראשונה במצריים, במחצית הראשונה של האלף הראשון לספירה, שם היה עשוי פול. עם השנים הגיע הפלאפל לסוריה ולבנון, שם העדיפו להכינו מגרגירי חומוס. הפלאפל הפך במהרה למאכל נפוץ בכל רחבי המזרח התיכון, עקב טעמו הנהדר וקלות הכנתו. כיום, עקב הגירת ישראלים וערבים לארצות השונות, ניתן למצוא את הפלאפל גם בארצות הברית ובמערב אירופה.


בריא או לא בריא?


לפני שנגלה כמה קלוריות יש בכדור פלאפל נבין את ערכיו: הפלאפל עשוי מחומרים בריאים מאוד: גרגירי חומוס או פול, תבלינים ולעיתים גם ירק. מה שמערער את ערכו של הפלאפל הוא: טיגון בשמן עמוק ותוספות לא בריאות.
כמה קלוריות יש בכדור פלאפל? כדור פלאפל מכיל: 3 גרם חלבון, 10 גרם פחמימות (מתוכם 2 גרם סוכרים), 4 גרם שומנים ו-186 מ"ג נתרן. אבל כמה קלוריות יש בכדור פלאפל?
כדור פלאפל עשוי להיות בריא, תלוי בכמה גורמים: ראשית השמן. בעיקרון, עדיף לאפות את הפלאפל ולא לטגן אותו, כך הוא הרבה יותר בריא. אם בחרנו לאכול פלאפל מטוגן נוודא כי החליפו את שמן הטיגון. ישנם עסקים הממחזרים את שמן הטיגון שלהם וכך הופכים את כדורי הפלאפל שלהם למזיקים. שנית, נאכל את הפלאפל עם כמות גדולה של סלט טרי ונחליף את הפיתה מקמח לבן בפיתה מקמח מלא.
ערכו הקלורי של כדור הפלאפל תלוי גם בגודל הכדור ובכמה טחינה ( במידה ומוסיפים) מוסיפים.
כמה קלוריות יש בכדור פלאפל ? בין 60-90 כמה קלוריות יש בכדור פלאפל.