יין הוא משקה אלכוהולי, המיוצר מענבים בעת תהליך תסיסה אלכוהולית. ניתן לייצר יין מפירות וירקות אחרים ואף מפרחים, אך המילה "יין" מתייחסת תמיד ליין מענבים. מקורו של היין בימי קדם, לכן לא פשוט לאמוד מתי הופיע לראשונה, אך מאז הוא משמש אותנו כמשקה הכרחי במגוון פולחנים דתיים, אירועי שמחה ועוד.

ליין מגוון רב של סוגים ומצבים, אך על מנת שנוכל לענות על השאלה: כמה קלוריות יש בכוס יין, נחלק את כוסות היין לפי יין אדום ויין לבן. נדון כמובן בערכיו, יתרונותיו וחסרונותיו של כל סוג יין.
ליין מונחים כגון: מתוק, חצי יבש ויבש, המתייחסים לרמת המתיקות ביין. יין נחשב ליין "יבש" כאשר כל סוכר הענבים שלו מומר לאלכוהול בתהליך התסיסה, ואילו יין "מתוק" עדיין כולל בתוכו סוכר ענבים.


יין אדום


כמה קלוריות יש ביין אדום נחשב ליין הבריא ביותר בין כל היינות. הוא מכיל פוליפנולים (נוגדי חמצון) אשר מונעים היווצרות של תאים סרטניים, מפחיתים יצירת קרישי דם (ובכך מונעים מחלות לב) ומגוננים מפני סכרת מסוג 2. מקור הפוליפנולים הוא בקליפה ובזרע הענב וכמותם ביין האדום, היא פי 10 מאשר ביין הלבן, עקב השוני בתהליך תסיסת היין הלבן.

אחוזי האלכוהול של כמה קלוריות יש ביין אדום הם יחסית גבוהים, לעומת יינות אחרים. גם האלכוהול המצוי ביין תורם למניעת התפתחות סוכרת מסוג 2 ובנוסף, מעכב את ההתפתחות של מחלת טרשת העורקים. אף יש לציין כי כמה קלוריות יש ביין אדום, תורם לתפקוד הריאות ומערכת העיכול.
כמה קלוריות יש בכוס יין אדום? (60 מ"ל): 51 קלוריות.


יין לבן


כמה קלוריות יש ביין הלבן מלווה ביתרונות האלכוהול אשר היין האדום התברך בהם, אולם, לא ברמות גבוהות כמו היין האדום. ביין הלבן אחוזי אלכוהול נמוכים יותר ותהליך התסיסה שלו מתבצע ללא קליפת הענב. כתוצאה מכך, כמות הפוליפנולים ביין פוחתת וכך, גם את יתרונותיהם.

היין הלבן הוא עדין יותר ויש המעדיפים אותו על היין האדום בשל טעמו הייחודי וקלילותו. יין הלבן משמש כתופסת מצוינת לתבשילים, פסטות ועוד.
כמה קלוריות יש בכוס יין לבן? (60 מ"ל): 49.2 קלוריות.

יתרונות היין מתייחסים לצריכה שגרתית ומתונה של יין באנשים בריאים. בצריכה גבוהה ומופרזת, היין עלול להגביר את הסיכון להשמנה, דיכאון, שבץ מוחי, מחלות כבד ועוד.