שתיית אבקת החלבון לאחר אימון משקולות גורמת לעלייה במסת השרירים. הכנסה של אבקת חלבון, בעיקר חלבון מסוג מי הגבינה בכל זמן, אם זה בזמן האימון עצמו, לפני או אחרי תורמת לעלייה במסת השרירים.

האפקט שנקבל בצריכה של אבקת חלבון בזמנים שסביב האימון תלויים במאזן החלבון בשריר ובסוגי החלבונים השונים.

מאזן החלבונים בשרירים

המאזן יכול להיות מאזן שלילי או מאזן חיובי. המאזן מחושב ע״י בנייה של חלבון השריר והגדרתו המקצועית היא MPS-Muscle Protein Synthesis  ממנה יש להחסיר את פירוק החלבון של השריר שהגדרתו היא MPB- Muscle Protein Breakdown ואז נקבל את המאזן NPB-Net Protein Balance.

כלומר ברגע שנגיע למצב בו בניית החלבון בשריר גבוהה יותר מאשר הפירוק שלו נגיע למאזן בנייה חיובי מה שיגרום להאצה של תהליכים אנאבוליים בשרירים.

מה הקשר בין סוג החלבון שאנו צורכים לבין התזמון בו עלינו לשתות את אבקת החלבון?

  • חלבון מי הגבינה נחשב לחלבון הטוב ביותר אשר מעודד מאזן בניה חיובי. חלבון מי הגבינה בעל רמת ספיגה גבוהה במיוחד מה שמעלה את רמת תהליכי הבנייה שלו בגוף. שתיית אבקת חלבון המכילה אחוזים גבוהים של חלבון מי הגבינה מומלצת או כשעה לפני האימון, בזמן האימון או מיד אחריו. בכל הזמנים נשיג תוצאה דומה וניצור תהליכים אנבוליים בשרירים. אבקת חלבון אלפא משלבת חלבון מי גבינה טהור המסייע בשמירה על מאזן חלבון חיובי. שתייה של מנת הגשה מאבקת חלבון אלפא או כשעה עד שעה וחצי לפני האימון או אחרי האימון תסייע למנוע מתהליכים קטבוליים להתקיים ותעודד תהליך בניית מסת שריר הדרגתי.                              
  • חלבון הקאזין הוא חלבון המתפרק לאט וקצב ספיגתו נמוך בהרבה מחלבון מי הגבינה. אין זה אומר שחלבון הקאזין לא יוצר תהליכים אנאבוליים ומעלה את מאזן החלבונים בשרירים, ההיפך הוא הנכון. חלבון הקזאין מעודד תהליכים אנאבוליים בשרירים רק שעדיף לשתות אבקת חלבון המכילה ריכוזים גבוהים של קאזין בזמן מנוחה לדוגמא לפני השינה על מנת לאפשר לו לעשות עבודה טובה יותר ולהעלות את המאזן לחיובי.                                                                                              
  • חלבון סויה- זמני הצריכה לגבי אבקות חלבון המכילות ריכוזים גבוהים של חלבון הסויה חלוקות לכאן ולכאן. הדעה הרווחת טוענת שהרמה בה חלבון הסויה מעלה את מאזן בניית השריר משלילי לחיובי נמוכה לעומת חלבוני הקזאין ומי הגבינה, אך מי שאינו אוכל חלבוני חלב מומלץ עבורו עדיין לצרוך את חלבון הסויה לעומת חלבונים אחרים מהצומח. בכל מקרה, את חלבון הסויה מומלץ לצרוך סביב האימון - לפני, בזמן או אחריו.