אירובי, ריצה או תרגילי כוח? האם יש אמת במיתוס השרירים שלא ניתן לנפח ואיך כל זה בכלל קשור להורמונים? כל האמת על שריר התאומים הידוע לשימצה.

מיתוס נפוץ שמסתובב בין חדרי הכושר, הוא ששריר התאומים מותאם לריצה ולהליכה לכן מכיל בעיקר סיבי שריר סיבולתיים אשר לא גדלים במיוחד. באמת נדמה כי מדובר בשרירם קשים מאוד לפיתוח. גם כאשר שריר הטרפז כבר מפותח כהוגן, התלת ראשי כבר הפך למפלצת ושרירי הישבן קופצניים והדוקים לחלוטין, התאומים שלנו נשארים מאחור. אך מיתוס, כשמו כן הוא- מיתוס. שרירי התאומים אחראיים דווקא לפעולות כוח כמו קפיצה ודווקא שרירי הסוליה הם אלה שאחראים להליכה וריצה. הבעייתיות שבפיתוח שריר התאומים לפיכך, נעוצה בסיבה שונה לגמרי- ההורמונים שלנו.


הורמונים, קולטנים ושריר התאומים

עובדה ידועה היא שככל שבשריר יהיו יותר קולטנים אנדרוגנים, כך הוא יגיב טוב יותר לאימוני משקולות וכוח, או בשפה פשוטה- יגדל ויתנפח. הבעיה היא שכמות הקולטנים בגוף שלנו, הולכת ופוחתת ככל שיורדים לכיוון הבהונות. מה שקורה בעצם, הוא בזמן ששריר הטרפז גדל ומתנפח במהירות שיא, שריר התאומים נשאר מאחור. על מנת להגיע לתוצאות טובות עם שרירי התאומים חשוב לעבוד באופן איטי והדרגתי ולא לצפות לתוצאות תוך מספר שבועות מכיוון שהביולוגיה שלנו, במובן הזה לפחות, עובדת לרעתנו.


פחות זה יותר- לאט, בהדרגה ובלי תנופה

מתאמנים רבים מתפלאים מדוע שריר התאומים מסרב לגדול למרות עבודה מאומצת על מכשיר לחיצות הרגליים. הם מרימים משקלים כבדים, מוסיפים אינספור חזרות, ועדיין לא רואים תוצאות מספקות. הסיבה לכך נעוצה בשריר אחר- שריר הסולאס אשר נמצא היישר מתחת לשריר התאומים. כשאנחנו מתאמנים בצורה אגרסיבית על שרירי התאומים, שרירי הסולאס נחלצים לעזרה ובעצם נותנים לתאומים לנוח. הפתרון הוא במידתיות- עבודה נכונה על שריר התאומים הוא בחזרתיות מתונה של עד 12 חזרות וללא הוספת תנופה לתנועה.


תרגיל לניפוח שריר התאומיםסקוואט- כי מה שטוב לכל הגוף, טוב גם לתאומים

תרגיל הסקוואט הוא התרגיל המושלם. לא רק שהוא עובד על 70% מכלל השרירים בגוף, הוא גם עובד על התאומים בפרט. שריר התאומים הוא שריר מתכווץ- זה התפקיד שלו בגוף. בעזרתו אנחנו יכולים לקפוץ, לנתר וגם לנחות. אם תקפידו על תרגילי סקוואטים בחזרתיות מתונה עם עליה הדרגתית, תתחילו לראות תוצאות גם בשרירי התאומים.


ריצה, קפיצה, כדורסל וגם- בלט

שחקני כדורסל, קופצים לגובה וגם בלרינות, לכולם יש משהו אחד משותף- שריר תאומים מפותחים. כל תרגיל או ספורט שמערב קפיצה, ניתור וריצה, עובד בצורה ישירה על שריר התאומים שכן מדובר כאמור, בשריר שתפקידו להתכווץ ולשחרר. גם עמידה על קצות האצבעות (פוינט) מערבת באופן ישיר ומחזקת מאוד את שריר התאומים. אז תתחילו לשחק בכדור ולרקוד!

לסיכום, עבודת כוח ומשקולות היא הכרחית על מנת לפתח כל שריר בגוף, אך על מנת לפתח את שרירי התאומים, חשוב להקפיד על מתינות והדרגתיות לא רק על מנת להשיג תוצאות אלא אף למען הימנעות מפציעות. תחשבו מחוץ לקופסה ומחוץ לחדר כושר- תשחקו כדורסל, כדורגל או סתם תצאו לריצה מדי פעם והכי חשוב- אל תמהרו.