תוספי מזון לספורטאים מהווים חלק אינטגרלי מתפריט התזונה של כל ספורטאי ממוצע. בכתבה הבאה על תוספי מזון לספורטאים ועל החשיבות הגדולה שבנטילתם הקבועה.

תוספי תזונה לספורטאים: הצורך

המאמץ הפיזי הכרוך בפעילות גופנית בעוצמה גבוהה, שהינה חלק בלתי נפרד משגרת יומו של כל ספורטאי, עלולה לגרום לפירוקה של רקמת השריר, כמו גם לחסרים תזונתיים בגופו. העוסקים בפעילות גופנית זקוקים למינון גבוה של חומרים חיוניים שיספקו להם את חומרי הגלם הדרושים לתיקון ולבניית רקמת השריר, ימנעוהתפתחות חסרים תזונתיים, ויספקואנרגיה איכותית לפני האימון, במהלכו או לאחריו, במטרה לשפר את ביצועי הספורטאי.

מכלול הרכיבים החיוניים קיים, אמנם, במזונות מן הטבע, אולם, בהתחשב במצב תעשיית המזון המעובד המקובלת כיום, הרי שאם ננסה להעריך את רמת החומרים המזינים הביו פעילים שנותרה במזונות השונים, יהיה על כל ספורטאי מצוי לצרוך כמות אדירה של קלוריות במטרה להגיע למינון הרכיבים המזינים הדרושים לו. הפתרון: תוספי תזונה לספורטאים מאפשרים לספורטאים לצרוך את החומרים הדרושים להם באופן מרוכז, תוך צריכה מינימלית של שומנים, פחמימות, כולסטרול ושאר רכיבים בלתי רצויים.

גבר לוקח תוסף

תוספי תזונה לספורטאים: התוספים הבולטים

בין התוספים הדומיננטיים בשוק תוספי התזונה לספורטאים, ניתן למנות את התוספים הבאים:

  • אבקות חלבון: אבקות החלבון  מבוססות על תרכובות שונות של חלבונים. חלקן מבוססות על חלבון מי גבינה, הנחשב לבעל כושר ספיגה מהיר ומזרים חומצות אמינו חיוניות ורכיבים מזינים אחרים לרקמת השריר באופן מידי לאחר נטילתו. אבקות חלבון אחרות מבוססות על חלבון קזאין, הנחשב לבעל כושר ספיגה איטי ומספק לשרירים הזנה איטית וקבועה לאורך זמן. חלק מאבקות החלבון מבוססות על תרכובת של חלבון מי גבינה וקאזין יחד, ומציעות שילוב של תמיכה מידית לשרירים, לצד הזנה לטווח ממושך יותר. אחת מתשלובות החלבון שכבשו את ישראל נקראת אלפא והיא מכילה תשלובת איכותית של חלבון מי גבינה מבודד ומי גבינה מרוכזים. התשלובת משלבת גם את חומצת האמינו גלוטמין בעלת תפקיד חשוב בבניית מסת השריר וחומצות אמינו מסועפות מסוג BCAA המייעלות את תהליך סנתוז החלבונים ומסייעות לגוף להתאושש בצורה המיטבית אחרי האימון.
  • גיינרים:אבקות לעלייה במסה המבוססות על פחמימות, ובדרך כלל, גם על חלבונים. גיינרים איכותיים יהיו מועשרים גם ברכיבים מזינים אחרים כמו חומצות אמינו חיוניות, מינרלים וויטמינים. הפחמימות שמכילים גיינרים הינן בעלות ערך גליקמי נמוך וגבוה, מה שמאפשר לגיינר להשפיע על השרירים הן בטווח המידי, והן למשך שעות לאחר מכן. הגיינר מתאים למעוניינים לעלות במשקל ללא צריכה של קלוריות מיותרות.
  • משפרי ביצועים: תוספי תזונה לספורטאים שמטרתם לשפר את ביצועי הספורטאי. את משפרי הביצועים ניתן ליטול להגברת אנרגיה לפני האימון או במהלכו,ולאחריו– להאצת הליך ההתאוששות מהאימון.בין היתר ניתן למצוא משפרי ביצועים כמו משקאות איזוטוניים, חטיפי אנרגיה, קראטין שהינו בעל יכולת לחדש מאגרי ATP בגוף להגברת האנרגיה, ועוד.
  • מינרלים וויטמינים: ככלל, יש לשמור על רמת צריכה מסוימת של ויטמינים ומינרלים על מנת לשמור על תפקוד תקין של הגוף, ומומלץ לצרוך הרבה מעבר לכך, לתפקוד אופטימלי של המערכת, בפרט אם אתם עוסקים בפעילות ספורטיבית המאמצת את הגוף.בין היתר, מומלץ לצרוך ויטמין C, שנחשב לבונה שריר מעולה, קומפלקס ויטמין Bלסוגיו, שהינו בעל מאפיינים אנבוליים מובהקים, או לכל הפחות – מולטי ויטמין המכיל מינון מסוים של כל הרכיבים המזינים הנדרשים לגוף.

חשוב לדעת

המגוון הרחב של תוספי מזון לספורטאים העומד לרשותכם עשוי להיות מבלבל בהחלט. כיתד תבחרו תוספי מזון לספורטאים שישפרו את ביצועיכם, יגנו על גופכם ויסייעו לכם בהגשמה אופטימלית של מטרות הכושר שלכם? הקריטריון העיקרי שאמור להנחות אתכם בבחירת תוספי מזון לספורטאים הוא איכות התוסף. בחרו רק בתוספים שקיבלו את אישור משרד הבריאות ואשר יוצרו בתנאי ייצור נאותים.