מתח, דיכאון, בעיות שינה וכאבי ראש כרוניים, הם חלק מההתמודדויות היומיומיות שלנו בעידן המודרני. אחד הגורמים הבולטים לכל אלה הוא ירידה ברמת הסרוטונין במוח. מחקרים רבים מוכיחים שיש דרך יעילה, בריאה וטבעית לחלוטין לטפל בכך

רובנו עובדים בחללים סגורים ולא נחשפים מספיק לקרני השמש. בתקופת החורף הבעיה גדולה עוד יותר, כי שעות השמש מעטות עוד יותר. ככל שאנו נחשפים לפחות אור יום, רמת הסרוטונין בגופנו יורדת. הסרוטונין הוא מוליך עצבי חשוב במוח, שחיוני למצב רוח טוב, שינה איכותית, רוגע ושלווה ואפילו שמירה על משקל תקין. כל ירידה ברמת הסרוטונין בגוף משבשת את התפקודים הרגשיים האלה.

במדינות צפוניות כמו סקנדינביה למשל, שם תקופת החורף ממושכת ומאופיינת בהיעדר כמעט מוחלט של שמש, היא תופעה נפוצה. אך בשנים האחרונות מחקרים מוכיחים שגם בארצות שטופות שמש, כמו ישראל, אנחנו לא נחשפים למידה הרצויה של שמש מדי יום, גם בחורף אך גם בשאר עונות השנה.

איך שומרים על רמה אופטימלית של סרוטונין בגוף?

הסרוטונין, כאמור, שומר על איזון רגשי, שמחה ואנרגיה. הוא מיוצר בגוף בשתי צורות: בעקבות חשיפה לאור טבעי, או לאחר צריכת חומצת אמינו בשם טריפטופן. הגוף לא מייצר טריפטופן בכוחות עצמו, ולכן צריך לצרוך אותה באמצעות תזונה מתאימה או נטילת תוסף.

טריפטופן נמצא בבננות, אגוזים וזרעונים, יוגורט וגבינות, אורז מלא, קינואה, טונה ועוד. ברגע שהגוף צורך טריפטופן, מתחיל תהליך הייצור של הסרוטונין - הגוף הופך את הטריפטופן לתוצר ביניים בשם 

5HTP (5-הידרוקסי-טריפטופן) שממנה מיוצר הסרוטונין.

תהליך היצירה הארוך הזה של הסרוטונין נפגם ומתעכב כשאנחנו מתמודדים עם מתחים, לחצים והפרעות בשינה. ואז נוצר מעגל קסמים – יותר מתח פירושו פחות סרוטונין, פחות סרוטונין פירושו יותר מתח.

למזלנו, יש כיום אפשרות לצרוך את תוצר הביניים של התהליך, ה-5HTP, כתוסף תזונה המופק ממקור טבעי לחלוטין - זרעי צמח אפריקאי בשם simplicifolia Griffonia.

צריכה של תוסף 5-HTP מאפשרת לקצר ולייעל את תהליך הייצור המורכב והארוך של הסרוטונין בגוף, ועל ידי כך המוח נהנה מכמות גדולה של סרוטונין זמין, כמעט באופו מיידי.

שורה של מחקרים מוכיחה, כי נטילת תוסף 5HTP מסייעת בטיפול במצבי מתח, דיכאון, הפרעות שינה, פיברומיאלגיה, כאבי ראש ומיגרנות ואפילו אכילה לא מבוקרת ועלייה במשקל.

לפרטים על תוסף 5-HTP מומלץ לחצו כאן >>

 
5-HTP טבע בריא

 
5 סיבות חשובות ליטול תוסף 5HTP

1. הוא מסייע להורדה במשקל

ירידה במשקל עלולה להגביר את ייצור ההורמונים שגורמים לתחושת הרעב, מה שגורם לנו לאכול יותר, ומשום כך תהליך הירידה במשקל לא נשמר לטווח הארוך.

הוכח מחקרית ש-5-HTP מסייע לנטרל את ההורמונים מעוררי הרעב הללו, ובכך לדכא תיאבון ולעזור לירידה במשקל.

מחקרים רבים הראו ש-5-HTP מגביר את תחושת השובע, גורם לגוף לאכול פחות ומסייע לירידה במשקל. במחקר אחר, נבדקים שקיבלו 5-HTP צרכו כ-435 פחות קלוריות ביום בהשוואה לקבוצת הפלצבו. בנוסף, התוצאות הראו ש-5-HTP עיכב בעיקר את צריכת הקלוריות מפחמימות, וגרם לשליטה טובה יותר ברמת הסוכר בדם.


מחקרים נוספים הראו כי 5-HTP מסייע להפחית צריכת מזון מופרזת עקב מתח או דיכאון.

2. הוא תומך בטיפול בדיכאון

הגורם המדויק לדיכאון אינו לגמרי ידוע, אך מרבית החוקרים מאמינים שחוסר איזון בסרוטונין עשוי להשפיע על ירידה במצב הרוח שמובילה לדיכאון.

תוסף 5-HTP נחשב כיעיל לטיפול בדיכאון על ידי הגדלת רמות הסרוטונין. מחקרים הראו שצריכה של 5HTP העלתה את רמת הסרוטונין בגוף, והביאה לשיפור מצבם של חולי דיכאון. במחקר נוסף נמצא קשר מובהק בין העלאה של רמות הטריפטופן לירידה ברמות האגרסיה ותגובות מתח.


לאלה שנוטלים תרופות נגד דיכאון מדובר בבשורה של ממש. בשורה ארוכה של מחקרים נמצא, שלשילוב של 5-HTP עם תרופות אנטי דיכאוניות יש אפקט יעיל וחזק יותר, אפילו בחולים עם דיכאון עמיד.

להנחת ענק על תוסף 5-HTP מומלץ לחצו כאן >>

3. הוא משפר את איכות השינה

סרוטונין מומר בגוף גם למלטונין – הורמון שממלא תפקיד חשוב בוויסות השינה. במצב מאוזן, רמות המלטונין מתחילות לעלות בערב כדי לעודד את השינה ויורדות בבוקר כדי לעזור לגוף להתעורר. אצל אנשים הסובלים מבעיות שינה זה לא קורה ברמה מספקת.

5-HTP מייצר סרוטונין, ולכן תוסף עם 5-HTP יכול לסייע לאיכות השינה על ידי הגברת ייצור המלטונין בגוף.

מספר מחקרים מצביעים על כך שנטילת 5-HTP משפר את איכות השינה, ושהאפקט גדול יותר בשילוב עם GABA. הוכח, שנטילת תוסף 5-HTP בשילוב עם GABA (חומצה גמא-אמינו-בוטירית ) הפחיתה באופן משמעותי את הזמן שנדרש להירדם, הגדילה את משך השינה ושיפרה את איכות השינה.

4. הוא יעיל בטיפול בכאבי ראש ומיגרנות

רמות סרוטונין נמוכות אופייניות לא רק למצבי דיכאון, אלא גם למיגרנות ולכאבי ראש כרוניים - במהלך ההתקפים וגם ביניהם. הסיבה לכך לא ממש ברורה. ההנחה היא שחוסר בסרוטונין גורם לאדם לרגישות יתר לכאב. משום כך, העלאת רמת הסרוטונין בגוף יכולה להוריד את תדירות כאבי הראש.

במחקרים רבים נמצא, שתוסף 5-HTP יעיל בטיפול עבור אנשים עם מיגרנות. ובמחקרים אחרים הוכח שנטילת5-HTP  הביאה לירידה של 70% בתדירות כאבי הראש.

5. הוא מסייע בטיפול בתסמיני פיברומיאלגיה

מחקרים שנערכו על חולי פיברומיאלגיה, הוכיחו שיפור במרבית התסמינים של המחלה - כאבים, דיכאון, מתח, הפרעות שינה וכו'. בזכות מחקרים אלה הפך ה-5HTP- לתוסף התזונה המוביל בין התוספים המומלצים לטיפול בפיברומיאלגיה.

לתוסף 5-HTP מומלץ על ידי המומחים לחצו כאן >>

איך לבחור תוסף 5HTP שבאמת עובד?

חשוב מאוד ליטול תוסף 5HTP ממקור טבעי לחלוטין, ללא חומרים משמרים. כדי לוודא שהוא איננו מכיל מרכיבים שעברו הנדסה גנטית, חפשו על התווית את המילים NON-GMO. תוספי 5HTP האיכותיים יותר גם אינם מכילים גלוטן, והמינון היעיל ביותר הוא 100 מ"ג 5-HTP בכל כמוסה.

למבצע מיוחד על תוסף 5HTP איכותי ויעיל לחצו כאן >>

_____________________________________________________________________________________________________________

עמרית בן סירה (N.D, C.Ac, Re.Na) היא מומחית לנטורופתיה ורפואה טבעית, בעלת קליניקה לרפואה טבעית בגישה אינטגרטיבית (משולבת) 360º גוף-נפש כבר למעלה מעשרים שנה. מרצה ומנחה סדנאות בריאות inside-out על תזונה ואנטי-אייג'ינג בארץ ובעולם